ما به سلامتی شما می اندیشیم
 بیماری کبد :

شناخت سيروز كبدي و راه هاي سازگاري با آن
مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران

سيروز كبدي چيست؟
وزن كبد در حالت معمولي در حدود 5/1كيلوگرم و بزرگترين غده بدن مي‏باشد. كبد در قسمت ربع فوقاني سمت راست شكم و پشت دنده‏هاي تحتاني قرار دارد. چنانچه كبد به دليل عفونت مزمن فرسوده شود اصطلاحاً سيروز كبدي ناميده مي‏شود.
عللم مهم و عمده ايجاد سيروز چيست؟
سيروز علل زيادي دارد. در ايالات متحده شايعترين علت آن مصرف مشروبات الكلي است و در كشور ما ابتلا به ويروسهاي هپاتيت B و‌ ‍‍C و D مي‏باشد كه التبه درصدي از آنها بدليل هپاتيت مزمن به سيروز ختم مي‏شوند. تعداد كمتري نيز به دنبال
بيماريهاي ارثي مانند فيبروزكيستيك، كمبود آنزيمي بنام 1- الفاآنتي‏تريپسين، گالاكتوزومي و بيماري ذخيره‏اي گليكوژن به سيروز مبتلا مي‏شوند.
دو نوع اختلال ارثي نيز مي‏تواند ايجاد سيروز كند كه يكي ويلسون بدليل ذخيره مس و ديگري هموكروماتوز بدليل ذخيره آهن مي‏باشد. در بيماران ويلسوني مس در انساجي مانند مغز و كليه ها و قرينه رسوب مي‏كند. در هموكروماتوز آهن زيادي جذب
مي‏شود و در انساجي مانند لوزالمعده، پوست، مخاط روده، قلب، غدد داخلي و كبد رسوب مي‏كند. از علل ديگر سيروز انسداد طولاني مدت مجاري صفراوي بهر دليل مي‏باشد. در واقع مجاري صفراوي حامل صفرا از كبد به روده‏ها جهت هضم چربيها مي‏باشند.
•در اطفال علت سيروز انسداد مادرزادي اين مجاري است كه به اترزي مجاري مشهور است. دراين حالت باعث برگشت صفرا به كبد و آسيب كبدي مي‏گردد. البته بوسيله جراحي مي‏توان اين مجاري را باز كرد و به بيماران كمك كرد.
•در بزرگسالان مجاري صفراوي ممكن است بدلايلي ملتهب و دچار انسداد شوند از جمله اين دلايل بيماري سيروز صفراوي اوليه است. نوع ديگر سيروز صفراوي بدليل عمل جراحي
 كيسه صفرا مي‏باشد كه به دنبال آن مجراي صفراوي بدليل عمل جراحي آسيب مي‏بينند. از علل
 غير شايع ديگر واكنش شديد به بعضي داروها و يا مصرف طولاني مدت بعضي داروها و سموم محيطي و نيز نارسائي احتقاني قلب كه باعث احتقان كبد و در نهايت سيروز مي‏گردد.
علائم سيروز چيست؟
بيماران سيروتيك اكثراً علائم مختصري دارند. دو مشكل عمده اي كه در نهايت باعث ايجاد علائم در اينها مي‏شود، از دست رفتن تدريجي عملكرد سلول كبدي بدليل فرسودگي كبد و فيبروز (ليفي شدن)  آن مس باشد. بيماران ممكن است حالاتي
مانند خستگي، ضعف، ناتواني، بي‏اشتهايي، تهوع و يا كاهش وزن داشته باشند. با كاهش تدريجي عملكرد كبد، پروتئين كمتري در اين عضو ساخته مي‏شود في المثل ساختن آلبومين كه پروتئين مهم خون است كاهش يافته و در نتيجه در اثر كمبود آن آب در پاها تجمع مي‏يابد كه به آن ادم مي‏گوييم و يا اينكه آب در شكم تجمع مي‏يابد (آسيت). از طرفي كاهش پروتئين هاي انعقاد خون ايجاد كبودي در پوست بدن و خونريزي از سوراخها و مخاطهاي بدن را افزايش مي‏دهد.
•در مراحل نهايي پوست ممكن است زرد شود كه اين دليل رنگدانه‏هاي زرد صفراوي است و در بعضي افراد خارش پوست دليل رسوب املاح صفراوي در زير جلد است. شيوع بيشتر سنگ
كيسه صفرا در اين افراد بدليل عدم وجود صفراي كافي در كيسه صفرا مي‏باشد.
•كبد اين افراد توانائي خنثي سازي سمومي كه در خون ساخته و حمل مي‏شوند را ندارد. اين سموم باعث كاهش عملكرد ذهن و تغييرات شخصيتي و حتي خواب آلودگي و كما مي‏شوند. ممكن است اولين علامت تجمع اين سموم در مغز، بي‏توجهي به
ظاهر شخصي خود، فراموشي، عدم تمركز حواس و تغيير در عادت زمان خواب باشد (شب بي خوابي-و چرت زدن روزانه) بطور معمول داروها توسط كبد گرفته و از بدن پاك مي‏گردند در بيماران سيروتيك روند پاكسازي بدن از داروها به كندي صورت مي‏گيرد. لذا تأثير داروها در بدن تا مدتهاي بيشتري مي‏ماند لذا بيماران سيروتيك به عوارض جانبي داروها حساستر مي‏باشند.
•از مشكلات ديگر بيماران سيروتيك وضعيت فشار خون عروقي است كه در كبد جريان دارند. بطور طبيعي خون از روده‏ها و طحال از طريق وريدباب وارد كبد مي‏شود. ولي در اين بيماران اين جريان خون كند مي‏شود و باعث بالا رفتن فشار در
وريدباب مي‏گردد اين مسئله باعث توقف جريان طبيعي خون گرديده و باعث بزرگ شدن طحال شده از طرفي خون از جريانات فرعي اطراف كبد سعي به فرار دارد كه اين امر باعث مي‏شود در بعضي از نواحي بدن واريس هاي متورم ايجاد شود از جمله ايجاد واريس مري و معده و ايجاد واريس مقعدي و واريس اطراف ناف.
•يادآوري مي‏شود شيوع هموروئيد در بيماران سيروتيك ربطي به بالا رفتن فشار وريدباب ندارد.
واريس مري و معده گاه خطرساز شده و منجر به خونريزي مي گردند در اين صورت بيمار در معرض خطر جدي قرار گرفته و پزشك بايد فوراً خونريزي را بصورتي بند آورد.
تشخيص سيروز چگونه است؟
پزشك اغلب از روي علائم بيمار و آزمايشات به اين بيماري پي مي‏برد. پزشك در معاينات باليني ممكن است در وهله اول متوجه بزرگ شدن اوليه كبد باشد و يك آزمايش خون از شما انجام دهد و اين آزمايشات نشان دهنده بيماري كبد خواهد بود و گاه
پزشك ممكن است از بيمار سونوگرافي، سي‏تي‏اسكن و يا اسكن‏ايزوتوپ از كبد و طحال بعمل آورد.
•گاه پزشك جهت تأييد تشخيص تصميم به بيوپسي كبد از راه پوست مي‏گيرد. كه طي اين عمل با كمك يك سوزن از طريق پوست وارد كبد شده و نمونه اي از نسج كبد گرفته مي‏شود و جهت آسيب‏شناسي به آزمايشگاه فرستاده مي‏شود.
•گاه بطور اتفاقي در حين جراحي و يا انجام لاپاراسكوپي كه طي آن از طريق يك لوله دوربين داخل شكم ديده مي‏شود، متوجه كبد فرسوده و چروكيده فرد سيروتيك مي‏شوند.
درمان سيروز چيست؟
درمان سيروز، توقف و تأخير روند پيشرفت و به حداقل رساندن تخريب سلولهاي كبدي توقف مصرف الكل مي‏تواند از پيشرفت بيماري جلوگيري كند. در صورتي كه بيمار هپاتيت داشته باشد پزشك ممكن است در مواردي با دادن كورتون بطور محدود يا
داروهاي ضد ويروسي آسيب كبدي را كاهش دهد.
دارو ممكن است بعضي علائم بيمار سيروتيك را مانند خارش رفع يا كاهش دهد. ادم و آسيت (احتباس مايع) را مي‏توان با كاهش مصرف نمك غذايي كم كرد. داروهاي مدر (ادرارآور) مي‏توانند مايعات اضافي بدن را كاهش دهند و از ايجاد ادم
جلوگيري كنند. تغييرات عملكرد ذهني كه درجريان سيروز ممكن است رخ دهد با رژيم غذايي و دارو تا حدودي قابل اصلاح مي‏باشد. بطور مثال كاهش مصرف پروتئين روزانه به همراه مصرف شربت مسهل مثل لاكتولوز كه از جذب سريع سموم (كه بايد در كبد خنثي مي‏شد) از روده جلوگيري مي‏كند، به بهتر شدن وضعيت ذهني كمك مي‏كند، دو مشكل عمده در بيماران سيروتيك يكي نارسائي كامل كبد و ديگري خونريزي بدليل بالا رفتن فشار وريدباب است. پزشك ممكن است جهت كاهش اين فشار از داروهاي كاهنده فشار خون مانند ايندرال جهت كاهش فشار وريدباب استفاده كند، در صورتي كه از واريس‏هاي معده و مري خونريزي رخ دهد، فوراً پزشك با تزريق يك داروي مسدد عروقي (اسكلروزان) از طريق آندوسكوپ كه يك لوله قابل انعطاف مي‏باشد و از طريق دهان وارد مي‏شود، مي‏تواند خونريزي را بند آورد. در شرايط بحراني چاره نهائي انجام عمل جراحي شنت براي تغيير مسير خون از وريدباب به جاي ديگر است (شنت پورتوكاو) و يا انجام پيوند كبد خواهد بود. اكثر بيماران سيروتيك سالها سلامت زندگي مي‏كنند و اگر دچار عوارض بيماري شوند معمولاً درمان مي‏شوند و بعضي از آنها بطور موفقيت‏آميز با كبد پيوند شده زندگي مي‏كنند.
توصيه‏هايي به بيماران سيروتيك
در مواقع افزايش تورم پاها يا قطر كمر از مصرف نمك و آب اضافي جداً پرهيز كنيد، و مصرف پروتئين غذايي و نيز هرگونه استرس و فعاليت جسماني را كاهش دهيد.
-از مصرف بي‏رويه دارها حتي استامينوفن (بدون نظر پزشك) پرهيز كنيد.
-هرگز نااميد نشويد. خود نااميدي باعث تشديد بسياري از بيماريها مي‏شود.
-بيماري خود را از ديگران مخفي نسازيد.
-ناخن هاي خود را مرتب كوتاه كنيد.
-از تخليه شديد و محكم بيني خودداري كنيد.
-از مسواك با پرزهاي نرم استفاده كنيد.
-داروهاي تجويزي را مرتب مصرف كنيد و سرخود مقدار داروي مصرفي را كم و يا زياد نكنيد.
-علاوه بر خواب شبانه،  روزانه 4 تا 6 ساعت استراحت كنيد.
-در صورت آب آوردن شكم روزانه 2 ساعت داخل وان آب ولرم تا گردن استراحت كنيد.
-اصول بهداشتي جهت پيشگيري از بيماريهاي عفوني را رعايت كنيد.
-رژيم غذايي و ميوه و سبزيجات را طوري تنظيم كنيد كه روزانه دو يا سه بار دفع مدفوع شكل (نه آبكي) داشته باشيد.
-در صورت بروز تب بلافاصله به پزشك مراجعه كنيد.
-در صورت بروز سوزش ادرار با پزشك خود مشورت كنيد.
-در صورت تهوع و درد شكم بلافاصله به بيمارستان مراجعه نمائيد.
-در صورت سياه شدن مدفوع بلافاصله به بيمارستان مراجعه كنيد.
توصيه غذايي
1-مصرف سبزيجات، ميوه‏هاي تازه و فيبرهاي غذايي
2-از روغن‏هاي گياهي مايع و عمده غذاي خود را از غذاهاي نشاسته‏اي مانند برنج و گندم انتخاب كنيد.
3-بيشتر از گوشت سفيد استفاده كنيد (مرغ و ماهي)
4-مصرف روزانه پروتئين بايد در حد معمول gr80-60 باشد. و در صورتي كه بيمار سابقه پيدايش اختلال ذهني اخير داشته باشد بايد تا حد gr40-30 كاهش يابد.
5-از خوردن غذاهاي نمك دار مثل پنير و آش رشته پرهيز كنيد.
6-از مصرف خوردنيهاي وانيل دار مثل بستني و بيسكوئيت كارامل‏دار و بعضي تنقلات مثل آجيل،
 بادام‏زميني، گردو پرهيز گردد.
7-براي جبران كمبودهاي ويتاميني توصيه مي شود روزانه بطور معمول با تجويز پزشك مولتي‏ويتامين و كلسيم مصرف گردد.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه بیست و دوم مرداد 1390  |
 بیماری کبد :

کبد و بیماری های آن :

کبد (جگر) اندام مهمی در بدن است که بدون آن ادامه حیات غیرممکن است. پانکراس(لوزالمعده) و کبد، نقش مهمی در هضم و متابولیسم مواد غذایی به‌عهده دارند. کیسه‌ی صفرا نیز اگر چه اندامی مهم است، ولی بدن به‌خوبی خود را با فقدان آن، تطبیق می‌دهد. آگاهی از ساختمان و عملکرد این اندام‌ها بسیار مهم و با ارزش است.

فیزیولوژی و عملکرد کبد:

کبد به وزن تقریبی 1500 گرم، بزرگترین غده‌ی بدن است و دو لوب اصلی، راست و چپ دارد.

کبد از دو منبع خونی تغذیه می شود:

شریان کبدی، که یک سوم خون کبد را تامین می‌کند و از آئورت منشا می‌گیرد، و ورید باب که دو سوم خون کبد را تامین می‌کند و خون گرفته شده از لوله ی گوارش را به آن می‌رساند. مجموعه‌ای از مجاری صفراوی نیز در کبد وجود دارند که صفرا (که منشأ آن سلول های کبدی است) از طریق این مجاری خارج می‌شود.

کبد قادر به تولید مجدد خود می‌باشد. وجود 20- 10 درصد از کل کبد برای ادامه‌ی حیات کافی است؛ ولی با خارج کردن آن از بدن، مرگ در عرض24 ساعت اتفاق می‌افتد. کبد برای انجام بیشتر اعمال متابولیک بدن ضروری بوده و بیش از 500 عمل مختلف را انجام می‌دهد.

کارهای اصلی کبد عبارت‌اند از:

- متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی؛

- ذخیره و فعال کردن ویتامین‌ها و مواد معدنی؛

- تبدیل آمونیاک به اوره؛

- متابولیسم استروئیدها؛

- عمل کردن به‌عنوان یک صافی؛برای محافظت در برابر سیل مواد مضری که به‌ خون سرازیر می‌شوند.

کبد صفرا تولید می‌کند، نمک‌های صفراوی برای هضم و جذب چربی و ویتامین‌های محلول در چربی استفاده می‌شوند و بیلی روبین محصول نهایی انهدام گلبول‌های قرمز، در کبد ترکیب شده و از طریق صفرا دفع می‌شود.

هپاتیت A از طریق خوردن مواد آلوده مثل: آب و غذای آلوده به فاضلاب انتقال می‌یابد.

هپاتیت حاد ویروسی:

این بیماری یک التهاب شایع کبد‌ی است که به وسیله‌ی ویروس‌های هپاتیتE A,B ,C ,D, ایجاد می‌گردد.

هپاتیت A از طریق خوردن مواد آلوده مثل: آب و غذای آلوده به فاضلاب انتقال می‌یابد. بی‌اشتهایی شایع‌ترین علامت آن است. سایر علایم آن شامل تهوع، استفراغ، درد در ناحیه بالایی شکم، و ادرار تیره و زرد می‌باشند. بهبودی معمولاً کامل بوده و عوارض طولانی مدت به ندرت دیده می‌شود.

هپاتیتC ,B می‌توانند به‌صورت مزمن در آمده و افراد مبتلا می توانند ناقل بیماری شوند. این دو نوع بیماری از طریق خون، محصولات خونی، منی و بزاق انتقال می‌یابند. به‌عنوان مثال سوزن آلوده، انتقال خون یا جراحات باز که باعث پاشیده شدن خون به دهان و چشم‌ها می‌گردد، هم‌چنین تماس جنسی، از راه‌های انتقال هستند. هپاتیت مزمن فعال، می‌تواند منجر به سیروز و نارسایی کبدی گردد.

ویروس هپاتیت D برای بقا و انتقال، به ویروسB متکی است. این بیماری می‌‌تواند همزمان با هپاتیت B، ایجاد شود. این بیماری معمولاً به صورت مزمن در می‌آید.

هپاتیت که بیشتر در کشورهای جنوبی، شرقی و مرکزی آسیا، شرقی و غربی آفریقا گزارش شده است از طریق دهانی – مدفوعی انتقال می‌یابد و به نظر می‌آید که آب آلوده در مناطق پرجمعیت ساکن در شرایط غیربهداشتی، می‌تواند منبع عفونت باشد.

هپاتیتE معمولاً به صورت حاد دیده می‌شود.

هپاتیتC ,B می‌توانند به‌صورت مزمن در آمده و افراد مبتلا می توانند ناقل بیماری شوند. این دو نوع بیماری از طریق خون، محصولات خونی، منی و بزاق انتقال می‌یابند.

عوارض عمومی هپاتیت حاد و ویروسی در چهار مرحله ظاهر می‌شوند:

مرحله اول: (پیش عارضه) شامل تب، درد مفاصل، آرتریت، قرمز شدن پوست و ادم می‌باشد.

مرحله دوم: که در آن بی قراری، خستگی، درد عضلانی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، تغییر حس چشایی، و اختلال نسبی در تکلم وجود دارد.

مرحله سوم: زردی ظاهر می شود.

مرحله آخر یا مرحله بهبودی: زردی و سایر عوارض فروکش می‌کند.

بهبودی کامل در 95 درصد مبتلایان به هپاتیت A و 90 درصد افراد مبتلا به هپاتیت B حاد حاصل می‌گردد،اما فقط 30- 15 درصد افراد مبتلا به هپاتیت C بهبودی کامل می‌یابند. هپاتیت E معمولاً به صورت مزمن در نمی‌آید و نتایج آزمایش‌ها نشان داده که کارکرد کبد، بعد از 6 هفته به حالت عادی برمی‌گردد.

سیروز کبدی:

بیماری مزمن کبدی است که به دلیل افزایش بافت فیبری، ساختمان طبیعی آن نابود می‌شود و می‌تواند در نتیجه‌ی ابتلا به بیماری‌های کبدی مثل هپاتیتB ، بیماری کبد الکلی (بیماری ناشی از مصرف زیاد الکل) و بیماری‌های خود ایمنی باشد.

سیروز، تظاهرات بالینی متعددی دارد که عبارت‌اند از:

- سوء تغذیه

- جمع شدن آب در شکم (آسیت)

- آنسفالوپاتی کبدی

- تغییرات قند خون و...

تغذیه درمانی صحیح می‌تواند در کاهش بروز عوارض موثر باشد، ولی دریافت کافی مواد مغذی به دلیل بی‌اشتهایی، تهوع و فقدان حس چشایی مشکل است.

تعداد وعده‌های غذایی بیشتر و کوچک تر، بهتر از 3 وعده غذایی تحمل می‌شوند. مکمل‌های مایع خوراکی نیز باید دریافت گردد و تغذیه‌ی اضافی هم در بیماران مبتلا به سوء تغذیه و هم‌چنین در افرادی که در معرض خطر عوارض کشنده‌ی بیماری هستند، در نظر گرفته شود.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه بیست و دوم مرداد 1390  |
 بیماری پوستی :

كهير چيست؟

كهير، كه بدن‌خارش يا تاول نيز ناميده مي‌شود، محدوده‌هايي ورم‌كرده و صورتي رنگ بر روي پوست است.كهيرها ممكن است در شكل‌ها و اندازه‌هاي مختلف ظاهر شوند اما معمولا تقريبا يكسان، با يك محوطه مركزي رنگ‌پريده و برآمده اند كه محدوده‌اي قرمزرنگ دور آن قرار دارد و معمولا مي‌خارند.

كودك شما ممكن است چندين كهير داشته باشد كه پس از چند دقيقه يا چند ساعت از بين بروند وچندتاي ديگر در نقطه ديگري ظاهر شوند. اگر كهير بر روي پوست كودك ظاهر شود ممكن است چند ساعت تا چند روز طول بكشد هرچند امكان آن نيز وجود دارد كه كهيرها براي چند ماه روي پوست باقي بماند. كهيرها شا يع هستند اما واگيردار نيستند.

چه چيزي موجب كهير زدن مي‌شود؟

كهيرها زماني ظاهر مي‌شوند كه بدن يك ماده شيميايي به نام هيستامين را آزاد كند. دلايل متعددي براي اين مسئله وجود دارند كه ممكن است شناسايي عامل اصلي را براي شما دشوار كند اما محتمل‌ترين گزينه‌ها عبارتند از:

 • گزيدگي و نيش حشرات: مثلا اگر كودك شما نسبت به زنبورها يا مورچه‌هاي قرمز آلرژي داشته باشد ممكن است در واكنش به گزيدگي يا نيش آنها، كهير بزند.
 • غذا: كودك شما ممكن است در واكنش به چيزي كه خورده است كهير بزند. غذاهايي كه بيشتر موجب كهير زدن مي‌شوند عبارتند از: آجيل‌ها، بادام زميني، تخم پرندگان، نرم‌تنان صدف‌دار، ماهي، شير، توت‌هاي تازه يا فريزشده، گوجه فرنگي، و برخي افزودني‌ها و نگه‌دارنده‌هاي خاص غذايي. كودك شما ممكن است بواسطه آلرژي داشتن نسبت به پروتئين موجود در غذا يا صرفا بدين خاطر كه بدن او با آزاد كردنِ هيستامين نسبت به يكي از مواد شيميايي موجود در غذا واكنش نشان مي‌دهد، دچار كهير شود. حتي برخي كودكان صرفا به خاطر تماس با برخي غذاهاي خاص (مثلا وقتي آب توت‌فرنگي به پوست او مي‌رسد) كهير مي‌زنند. (تعجب‌آور اينكه ممكن است خوردن توت‌فرنگي براي همين كودكان هيچ مشكلي ايجاد نكند.)
 • مواد آلرژي‌زا: كودكاني كه نسبت به گربه‌ها آلرژي پيدا كرده‌اند، ممكن است پس از لمس يا تماس با گربه كهير بزنند. كودك شما ممكن است حتي از مواد آلرژي‌زاي موجود در هوا (مانند گرده گل‌ها) نيز كهير بزند.
 • بيماري: كودك شما ممكن است هنگام سرماخوردگي يا ابتلا به ساير بيماري‌هاي ويروسي، كهير بزند. البته كهير زدن در اثر بيماري‌هاي باكتريايي چندان معمول نيست.
 • دما: گاهي اوقات دماهاي سرد مي‌توانند موجب كهير زدن شوند. همين مسئله درباره تغيير ناگهاني دما نيز صادق است: مثلا وقتي كه پوست كودك شما پس از سرد بودن، ناگهان گرم مي‌شود.
 • داروها: آنتي‌بيوتيك‌ها و برخي داروهاي ديگر ممكن است موجب كهير زدن شوند.

چگونه بايد كهير را درمان كنم؟

اگر فكر مي‌كنيد كودكتان بواسطه آلرژي به حيوان خانگي يا گرده گل‌ها به كهير دچار شده است، او را به حمام ببريد تا ماده آلرژي‌زا تا حد امكان از روي بدن او پاك شود. كمپرس سرد نيز گاهي اوقات مي‌تواند موجب تخفيف ناراحتي كودك شود. همچنين مي‌توانيد كهيرها را با يك توپ پنبه‌اي آغشته به لوسيون كالامين(Calamine)، به آرامي مالش دهيد. از پوشاندن لباس‌هايي به كودك كه در محل كهيرها تنگ و چسبيده باشند، خودداري كنيد. اگر مي‌توانيد علت بروز كهير را شناسايي كنيد، تمام تلاش خود را بكنيد تا كودكتان در آينده مجددا در معرض آن قرار نگيرد.

چه زماني بايد با پزشك كودكم تماس بگيرم؟

اگر كودك شما نشانه‌هاي مشكل تنفسي (از قبيل خس‌خس كردن، سرفه، نفس كم آوردن، يا ورم گلو) دارد ي بيهوش شده است و يا اگر اسهال يا استفراغ شديد دارد فورا با اورژانس تماس بگيريد. اين نشانه‌ها، همراه با كهير، مي‌توانند علامت بروز شوك آنافيلاكتيك باشند: يك واكنش آلرژيك بالقوه كشنده.

اگر كودك شما ناراحت است، از پزشك بپرسيد كه آيا مي‌توانيد آنتي‌هيستامين خوراكي كه بدون نسخه نيز به فروش مي‌رسد براي كاهش خارش و تورم به او بدهيد يا خير. پزشكان در برخي موارد، استروئيده را براي درمان كهيرهايي كه به آنتي‌هيستامين‌ها پاسخ نمي‌دهند، تجويز مي‌كنند.

اگر كهيرها بيش از يك هفته باقي ماندند، حتي اگر مشكلي براي كودك ايجاد نمي‌كنند، با پزشك او در اين باره صحبت كنيد
|+| نوشته شده توسط محمد راشد در پنجشنبه سیزدهم مرداد 1390  |
 بیماری معده :

سوء هاضمه چیست؟

سوء هاضمه با سوزش معده، اسهال، احساس خفگی، حالت تهوع، یبوست و درد شکم همراه است. همه این مسائل کاملاً متفاوت هستند اما ریشه ابتلا به این موارد چیزی نیست به جز عادات بد غذایی.
یکی از علائم بارز سوء هاضمه سوزش معده است که گاه ممکن است زور گذر باشد و گاه جدی.

دلایل سوء هاضمه

سوء هاضمه دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که شامل بیماری های معده، مری و ضعیف شدن دستگاه گوارش که از عادات بد غذایی سرچشمه می گیرد و پائین آمدن اسیدها و آنزیم ها در معده است.

بیماری های معده و مری

مری و معده با دریچه ای به یکدیگر وصل هستند. این دریچه مثل یک مانع عمل می کند که آنچه را وارد و خارج از شکم می شود را کنترل می کند. معمولاً غذا می تواند حتی هنگامی هم که دراز کشیده اید داخل معده شود.
زمانی که این دریچه خوب عمل نکند، اسیدها به سمت مری برمی گردند و این باعث می شود که در آن قسمت احساس سوزش کنید.
افرادی که این حالت برایشان پیش می آید دچار سوزش معده می شوند. طبق آمار به دست آمده 36 میلیون آمریکایی ماهانه از سوء هاضمه رنج میـبرند و به مرور زمان ممکن است این مسئله جدی شود. تحقیقات نشان داده است که این عارضه ممکن است به زخم مری و یا حتی سرطان تبدیل شود.

درمان

افرادی که از این بیماری رنج می برند باید بعد از غذا خوردن به پهلوی راست دراز بکشند. چون این دریچه خوب کار نمی کند، اسید دوباره به مری باز می گردد. صاف ايستادن از باز گشتن دوباره اسید به مری جلوگیری می کند.
همچنین مصرف زیاد نوشابه یکی از عوامل مهم ابتلا به بیماریهای معده و از جمله سوء هاضمه می باشد.

ضعیف شدن دستگاه گوارش

افرادی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند از مشکلات متفاوتی از سوزش معده گرفته تا حالت تهوع رنج خواهند برد. معمولاً ضعیف شدن دستگاه گوارش از عادات بد غذایی سرچشمه می گیرد که باعث می شود غذا مدت زیادی در دستگاه گوارش باقی بماند. در اینجا به چند عادت غذایی اشاره می کنیم که باید به آنها عمل کنید.

درست بجوید.
آرام تر غذا بخورید.
در هنگام غذا خوردن مطالعه نکنید و تلویزیون هم نگاه نکنید.
ورزش کنید چون به هضم غذا کمک می کند.
از خوردن غذاهای حجیم خودداری کنید.
از خوردن غذاهایی که می دانید بدنتان تحمل آن را ندارد خودداری کنید.
در هنگام غذا خوردن، از خوردن نوشیدنی خودداری کنید.
سيگار نکشید.
كافئين استفاده نکنید.
مصرف نوشابه را جدا قطع کنید و به جای آن از دوغ و نوشیدنیهای طبیعی استفاده کنید.

کاهش اسیدهای بدن

بر خلاف باوری که بسیاری از مردم دارند، وجود مقدار زیادی اسید در معده باعث سوء هاضمه نمی شود.
همان طور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم، بیشتر مشکلات زمانی ایجاد می شوند که غذا خوب جذب سیستم گوارش نشوند. زمانی که غذا در سیستم گوارش باقی بماند، باعث ترش کردن معده شده و مشکلات زیادی ایجاد می شود.
بعضی معتقدند که داروهای ضد ترشی معده کمی باعث تسکین سوء هاضمه می شود اما تحقیقات نشان داده است که عکس این مسئله درست است. ثابت شده است که استفاده از دارو های ضد ترشی معده ممکن است به عفونت های روده بیانجامد.

به جز استفاده از داروهای ضد ترشی معده راه های بسیاری برای مقابله و تسکین این مشکلات وجود دارد. بسیاری درمان های خانگی نیز می تواند سوء هاضمه را درمان کند. به طور مثال خوردن باقلای خام هم به آن کمک می کند.
درمان
خوردن غذاهایی مثل آناناس و عنبه که به تولید آنزیم کمک می کنند یکی از راه های مقابله با این مشکل است

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در پنجشنبه سیزدهم مرداد 1390  |
 بیماری قلب :
 
تقریباً ۳۳ میلیون نفر در آمریکا دچار بیماری های قلبی هستند و بیش از ۴۳۰۰۰۰ نفر هر ساله از این بیماری ها جان خود را از دست می دهند. پس از همین حالا دست به کار شوید. نگذارید که اولین سکته قلبی در شما بروز کند. شروع به ورزش کنید و برنامه غذایی سالم تری انتخاب کنید ،دست از تبلی بردارید و لطفا کمی فعالتر باشید و از همه مهمتر سیگار و قلیانتان را دور بیاندازید. از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری قلبی را می توان استعمال دخانیات برشمرد.دخانیات همچنین باعث از بین رفتن ریه و ایجاد مشکلات تنفسی می شود.مواد شیمیائی موجود در دخانیت باعث صدمه دیدن قلب شده و تصلب شراین و باریک شدن مجرای خونی می شوند. به همین دلیل فشار خون بالا رفته وقلب مجبور به کار بیشتر شده و به خود فشار بیشتری را تحمیل می کند.مونوکسید کربن موجود در سیگار با گرفتن جای اکسیژن در خون،باعث فشار به قلب می شود.ترک یک مرتبه ای و عیر منتظره ی سیگار می تواند به طور قابل توجهی درصد احتمال بیماری های قلبی در شما را کاهش دهد. از دیگر دلایل عمده ابتلا به بیماریهای قلب می توان به سکون و کم فعالیتی بیش از حد اشاره کرد،پس باید برنامه منظمی برای ورزش کردن داشته باشید تا از خطرات این عارضه های دردناک بکاهید. برای انکه بهترین نتیجه را از ورزش کردن خود بگیرید،هر روز یا در اکثر روزهای هفته در هر نوبت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنید،البته نیاز نیست حتما به باشگاههای ورزشی بروید،بلکه می توانید پیاده روی و پله نوردی کنید و یا حتی برقصید! برای آزامایش آنکه آیا خوب ورزش می کنید یا نه، باید ضربان قلب خود را اندازه بگیرید اما چگونه؟شما باید سنتان را از ۲۲۰ کم کنید تا بالاترین ضربان قلب مجاز و سالم در حین ورزش کردن را به دست آورید؛برای مثال اگر شما ۳۰ سال سن دارید میزان ضربان سالم و مجاز قلب شما در حین ورزش کردن ۱۹۰ تپش در دقیقه است. از دیگر راهکارهای تست شدت فعالیت ورزشی ،آزمایش "صحبت کردن "است.این آزمایش ساده را خودتان نیز می توانید به راحتی انجام دهید،به این گونه که،هنگام فعالیت ورزشی خود سعی کنید صحبت کنید،اگر توانستید جمله ی کاملی رابه راحتی بگوئید سطح فعالیت شما سبک است اگر کمی به نفس نفس افتادید سطح فعالیتی شما متوسط است و اگر نفسی برای صحبت کردن نداشتید سطح فعالیت شما شدید است. البته برای حفظ سلامتی خود حتما نیازی نیست که ورزش ها و فعالیتهای سنگین انجام دهید بلکه می توانید فعالیت سبکی داشته ولی با انجام مکرر ان در زمانهای طولانی به سلامت خود کمک کنید. شما با مراجعه مرتب و برنامه ریزی شده به پزشک و با چک کردن کامل قلب خود میتوانید در صورت احتمال بروز مشکل در تنها قلبتان،سریعا به درمان و پیشکیری از آن بپردازید و خطرات بزرگتر را از خود دور کنید.شما باید حداقل در سال دوبار فشار خون خود را به صورت منظم اندازه گیری کنید و کلسترول خود را هر پنج سال یکبار مورد آزمایش قرار داده تا در صورت وجود مشکلی بتوانید به سرعت نسبت به مراجعه به پزشک و درمان خود اقدام کنید. برای خفظ سلامت قلبی خود سعی کنید ویتامین و مکملها را به بدن خود برسانید هر چند که مکملها به اندازه ترک دخانیت و انجام فعالیتهای ورزش نمی تواند در پیشگیری از عارضه های قلبی موثر باشد ولی بازهم تاثیر به سزائی در این امر دارد. این مکمل های غذایی می تواند از بالا رفتن کلسترول و فشار خون در شما جلوگیری کند و به همین طریق قلبتان هم وضعیت سالمی خواهد داشت. بر همه ما روشن است که غذاهای چرب و حاوی کلسترول برای سلامت قلب مضر است و سبزیجات و میوه های تازه برای حفظ سلامت این عضو حیاتی بسیار مفید است،ولی سلامت نیوز به شما رژیم مفیدی و متفاوتی را از نظر کارشناسان به شما ارائه می دهد: ▪ شب ها از گوشت قــرمـز، تخم مرغ، کره، خامه، پنیر و دسرهای شکردار کمتر استفاده کنید. پرهیز از مصرف این نوع خوراکی ها در هنگام شام می تواند از بالا رفتن کلسترول و تریگیلیسیرید شما جلو گیری کند. ▪غذاهای خودر ا به جای سه وعده در روز در وعده های متعددی بخورید به این ترتیب هم سلامت قلبی خود را حفظ کرده اید، هم به فرآیند لاغر شدن خودکمک کرده اید. این نکته را از یاد نبرید که تغییر در سطح کلسترولتان را ممکن است تا ۶ ماه پس ار نغییر برنامه غذائیتان مشاهده نکنید ،ولی مستعد باشید به سوی سلامتی قدم بردارید ،حتما نتایج مثبت آن را مشاهده خواهید کرد. برخی از موادغذائی که می تواند به عنوان کاهنده ای در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی از آنها نام برد عبارتند از: ۱) سویا: غنی از فیبر محلول و غیر محلول؛سس سویا فقط حاوی مقادیر اندک سویا است و مقادیر بالایی سدیم دارد. بر اساس مطالعه روی حیوانات مصرف مقادیر بالای سویا در بارداری اثر منفی روی جنین دارد. ۲) زنجبیل،زیره : از تجمع پلاکتها جلوگیری میکنند Gingerolدر زنجبیل اثر مشابه آسپیرین دارد. ۳) جعفری: هم تراز آسپیرین عمل میکند.اوجنول((Eugenol موجود در جعفری خشک حتی بعد از تشکیل لخته (از طریق سیستم پروستاگلاندین) اثر مفید در کاهش و برطرف کردن آن دارد. ۴) فلفل قرمز تند: اثر کوتاه مدت بر لخته خون دارد. ۵) چای: مانع تجمع پلاکت ها و تولید ترومبوکسان شده و از لخته خون میکاهد.از جمله ترکیبات چای نوعی تانن به نام کاتچین است،که نه تنها هم تراز آسپیرین است،بلکه از تکثیر سلولهای ماهیچه صاف در دیواره رگها که تحت تاثیر LDLاکسید شده تحریک میشود و باعث تشکیل پلاک می گردد ،جلوگیری میکند. ۶) هویج: خوردن هویج خام یا پخته به مقدار ۵ بار یا بیشتر در هفته(۵/۱ عدد در روز) یا ۳ لیوان اسفناج پخته در روز،۴۵-۳۵%خطر حمله قلبی را میکاهد.این اثر به خاطر بتاکاروتن،ویتامین ث و پتاسیم بالای آن است. ۷) گوجه فرنگی : لیکوپن آن باعث کاهش خطر سرطان پروستات،گوارش و رحم می شود و اثر حفاظتی در مقابل بیماری های قلبی عروقی دارد. ۸) پیاز و سیر: پیاز به علت داشتن کورستین از تجمع پلاکتی و لخته شدن خون جلوگیری می کند.از قدیم به عنوان رقیق کننده خون معروف بوده است.سیر باعث کاهش لخته خون،کاهش عفونت هاوکاهش سرطان میشود. مصرف یک سیر کوبیده در هر وعده غذایی و نصف پیاز در روز در کاهش بیماریهای قلبی عروقی بسیار مفید است.تاثیر مصرف سیر پخته و خام در جلوگیری از لخته خون یکسان است. ۹) ماست:مصرف منظم ماست حاوی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ۱۰-۶% ریسک بیماریهای قلبی را کم میکند. ۱۰) فیبر :فیبر محلول در افراد با چربی خون بالا،LDL را۱۴ %کاهش میدهد.فیبر با اتصال به اسیدهای صفراوی کلسترول را پایین می آورد.باکتریها با تخمیر فیبر اسیدهای چرب کوتاه زنجیره می سازند که از سنتز کلسترول جلوگیری میکند. فیبرهای محلول همچون پکتین،صمغ ها،آلگال ،همی سلولز و پسیلیوم که در حبوبات،جو،میوه باعث کاهش کلسترول وLDLمیشوند.فیبرهای غیر محلول همچون سلولز و لیگنین هیچ اثری روی کلسترول خون ندارند.از کل فیبر توصیه شده (۳۰-۲۵گرم در روز)،۱۰-۶ گرم آن باید از فیبر محلول باشد که این مقدار با ۶-۵ واحد میوه و سبزی و ۶ واحد یا بیشتر حبوبات ومغزهاو غلات پر فیبر در روز تامین میشود.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در سه شنبه چهارم مرداد 1390  |
 ام اس :

 

 

بيماري ام اس (MS) را بيشتر بشناسيم ...

   
 
 
 

 

ام.اس (M.S) بيماري مزمني است كه در آن سلولهاي ايمني اشتباها و بطور غير عادي به پوشش و غلاف سلولهاي عصبي ( ميلين ) در مغز و نخاع حمله كرده و علائم متنوعي از قبيل ضعف عضلاني وسفتي ، اختلال تعادل ، و هماهنگي قسمتهاي مختلف بدن ، كرختي ، مشكلات روحي و خلقي ، و تاري ديد را پديد مي آورد .
به دلايل نامعلومي ، بيشترين قربانيان بيماريهاي خود ايمني ( 75% )را زنان تشكيل مي دهند . نكته ي جالب ديگر اينكه سير و پيشرفت بيماري در مردان مبتلا سريعتر از زنان است!
شايعترين سن ابتلاء به ام اس در هر دو جنس مرد و زن ،بين 40-50 سالگي بوده ، زنان سفيد پوست شانس ابتلاء بيشتري از زنان سياه پوست دارند.
ميزان ابتلاء به ام اس درخلال سالهاي 1980-1990 در ميان زنان بيش از 50 % رشد داشته است ، در حاليكه اين ميزان در مردها تفاوتي نكرده است.اين مسئله و اينكه ميزان بيماريهاي خود ايمني در خانمها شايعتر از اقايان است زمينه ي تحقيقات وسيعي را در پيش روي محققين قرار داده است.
علت شيوع بيشتر اين بيماري در زنان نسبت به مردان هنوز در هاله اي از ابهام قرار دارد.علائم ام اس معمولا در طول بارداري كاهش مي يابدولي در طول سه ماهه ي اول پس از زايمان شدت بيشتري به خود مي گيرند!
آنچه تقريبا مسلم است اينست كه تفاوتهاي هورموني نقش قابل توجهي در تفاوت شيوع اين بيماري در دو جنس دارند ولي تفاوتهاي ژنتيكي وتمايلا ت خانوادگي نيز در اين زمينه حائز اهميتند. براي مثال شانس ابتلاء به بيماريهاي خود ايمني مثل لوپوس يا آرتريت روماتوئيد در خواهر يك بيمار مبتلا به بيماري ام اس بيشتر از سايرين است.
يك مطالعه ي انجام شده در اروپا نشان داده است كه تزريق ماهيانه ي اينترفرون بتا يك آ بصورت زير پوستي در ابتداي تشخيص ام اس موجب كاهش عوارض و سرعت پيشرفت اين بيماري خواهد شد. اما هنوز راه زيادي براي قطعيت اين مسئله در پيش روست.
مطالعه ي ديگري نيز نشان داد كه تزريق داخل وريدي ايمونوگلوبولين(I.V.I.G) پس از اولين علائم ام اس احتمال بروز حالات پيشرفته ي اين بيماري را كاهش مي دهد و مشخصا عوارض مغزي آن را كاهش مي دهد.

مقدمه:
بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا تصلب متعدد که به اختصار به آن ام اس گفته می شود یک بیماری مزمن دستگاه عصب مرکزی (مغز و نخاع) می باشد. در حال حاضر حدود دومیلیون نفر در سرتاسر دنیا دچار این بیماری هستند.

علائم:
بعضی از علائم اولیه خاص بیماران ام اس عبارتند از:
- اختلالات بینایی شامل کوری، دید دوگانه و اختلال در تنظیم دید
- درد در قسمتهای مختلف بدن
- بی اختیاری ادراری
- ضعف و بی حسی
- لرزش بدن
- خستگی به خصوص در هوای گرم
- گرفتگی عضلات
- سرگیجه
- اختلال در تعادل بدن
- فلجی
- مشکلات شناختی شامل اختلال در حافظه و اختلال در تمرکز فکر
- افسردگی
- تغییرات خلق و حالات پرخاشگرانه

روند تشخیص:
اولین گام در روند تشخیص بیمار ام اس آن است که پزشک از بیمارش شرح حال کامل بگیرد و بفهمد که چه بیماریهایی در سایر افراد خانواده وجود دارد و اینکه اولین علائم بیماری از چه موقع شروع شده است. همچنین پزشک برای بیمار درخواست آزمایش خون می کند تا وجود بیماریهایی مثل دیابت و یا بیماری تیروئید را رد نماید زیرا علائم عصبی این بیماریها نیز می تواند شبیه بیماری ام اس باشد. سپس از بیمار نوار قلب گرفته می شود و آزمایشهایی نیز برای بررسی حافظه و قدرت تفکر بیمار انجام می شود تا تشخیص را بیشتر مسجل نماید. همینکه پزشک تقریباً مطمئن شد که مشکل بیمار در سیستم عصبی مرکزی اش می باشد، با استفاده از ام آر آی می توان تشخیص را قطعی نمود.

علل بروز ام اس:
گرچه امروزه پزشکان روشهای متعدد و قابل اطمینانی برای تشخیص بیماری ام اس در اختیار دارند، اما هنوز کسی نمی داند که علت ایجاد این بیماری چه چیزی است. بیشتر تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که چندین عامل با همکاری یکدیگر موجب بروز این بیماری می شوند که عبارتند از:
اختلال در سیستم ایمنی بدن، وراثت و بعضی از عوامل محیطی مثل ابتلاء قبلی به عفونتهای ویروسی.
موقعیت محل جغرافیایی که افراد در آن زندگی می کنند و اثرات بعضی از هورمونها در بدن نیز بعنوان عواملی که می توانند باعث بروز بیماری شوند مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته اند.

درمان دارویی:
گرچه در حال حاضر هیچگونه درمان قطعی برای بیماران ام اس وجود ندارد، اما تحقیقات دانشمندان باعث پیدان شدن داروها و درمانهایی شده است که موجب کند شدن روند بیماری می شود و به بیمار کمک می کند که با علائم و مشکلات بیماری اش بهتر کنار بیاید.

درمان های مکمل:
داروهایی که برای درمان علائم و جلوگیری از پیشرفت بیماری ام اس استفاده می شوند در اکثر موارد تنها نوع درمان مورد نیاز نمی باشند.
بسیاری ازبیماران همچنین به فیزیوتراپی ، کاردرمانی، گفتاردرمانی ومشاوره روانپزشکی نیاز دارند.
- فیزیوتراپی:عد از یک حمله حاد ام اس از فیزیوتراپی برای به دست آوردن عملکرد اولیه عضلات استفاده می شود. انجام بعضی تمرینات ورزشی و استفاده از تحریکات الکتریکی برای افزایش قدرت و توانایی حرکات در این موارد توصیه می گردد.
- کاردرمانی: در کاردرمانی به بیمار کمک می شود که مشکلات موجود در انجام کارهای روزمره اش را به نحو مناسبی اصلاح نماید. به عنوان مثال به بیمار توصیه می شود که از وسایل خاصی مثل وسیله گرفتن مداد، شانه یا برس های مخصوص استفاده نماید. همچنین گاهی اوقات درمانگر به خانواده بیمار توصیه می کند که با ایجاد تغییراتی در خانه یامحل کار بیمار به وی کمک کنند تا راحت تر زندگی کند.
بسیاری از بیماران مبتلا به ام اس که دچار سرگیجه و یاضعف هستند نیاز به استفاده از توالتهای مخصوص، میله های مخصوص گرفتن و ریل های محافظ در حمام دارند.
-گفتاردرمانی: بسیاری از بیماران مبتلا به ام اس نیاز به گفتار درمانی دارند زیرا اختلال در صحبت کردن طبیعی آنها باعث می شود که کلماتی که بکار می بردند نامفهوم بوده و یا اینکه فاصله بین کلمات طولانی شده و بریده بریده حرف بزنند.
متخصصین گفتار درمانی مشکل خاص هر بیمار را ارزیابی نموده و به او کمک می نمایند تا یاد بگیرند طوری حرف بزند که فهمیدن آن راحت تر باشد. همچنین برخی از تمرینات گفتاردرماین برای بیمارانی که مشکل بلع دارند نیز سودمند است.

- مشاوره روانپزشکی: اشکال درکنار آمدن بابیماریهایی مثل ام اس منجر به بروزافسردگی و سایر اختلالات روانی می شود. بنابراین بیمارنیاز به مشاوره باروانپزشک و درصورت لزوم استفاده از دارو برای رفع این مشکلات خواهد داشت.

زندگی با ام اس:
به غیراز احتمال از دست دادن شغل بخاطر محدودیتهای حرکتی که دراین بیماری وجود دارد، بیماران مبتلا به ام اس مجبورهستند که تغییرات زیادی رادرنحوه زندگی خودایجاد کنند. بسیاری از افرادوقتی تشخیص داده شده که مبتلا به ام اس هستند، دست ازفعالیتهای روزمره و طبیعی خودبرمی دارند درحالیکه متخصصین معتقدند که ایجاد روحیه مثبت، انجام فعالیتهای ورزشی منظم درهوای خنک و تقویت ارتباطات شخصی بیمار باافرادخانواده و دوستانش میتوانند عوامل مهمی درکنارآمدن با بیماری و سبب ایجاد وضعیت بهتر در زندگی بیمار باشند.

   
 
 
   
 
|+| نوشته شده توسط محمد راشد در چهارشنبه بیست و دوم تیر 1390  |
 وسواس :
اختلال وسواسی یک

نوع اختلال اضطرابی

ناتوان کننده است.

 

در این اختلال مدام افکار

مزاحم و ناخواسته ای شکل

می گیرند که فرد

نمی تواند از دست آنها

خلاص شود.

 

مثلاً ممکن است فرد دائماً از این

که همه اجسام آلوده هستند

هراس داشته باشد و برای رهایی از این هراس

مکرراً دستها و اجسام را بشوید. وسواس شستشو

یک نوع از اختلال وسواسی به شمار می رود.

 

 

اختلال وسواسی از انواع خفیف تا بسیار شدید می تواند

باشد و می تواند موجب آشفتگی زندگی فردی و

اجتماعی شده و حتی کار یا تحصیل فرد را مختل کند.

 

 

 

  بیماری ، وسواس ، اینترنت ، شستن ، شستن بیش از حد ، وسواس فکری ، افکار ، فکر ، روان ، روانی ، روانشناس ، روانشناسی ، رفتار ، رفتار درمانی ، دارو ، دارودرمانی ، شناخت ، احساس ، رابطه ،

علت ایجاد وسواس چیست؟


علت دقیق ایجاد وسواس

مشخص نشده است

ولی علل مختلفی از جمله

علل مربوط به مغز،

عوامل ژنتیکی و محیطی

بر آن تاثیر دارند.

 

تصویر برداری

از مغز در بیماران نشان می دهد که فعالیت مغز این افراد

الگوی متفاوتی دارد و فعالیت قسمت خاصی از مغز در آنها

غیر طبیعی است. این یافته ها و نیز به هم خوردن تعادل

واسطه های شیمیایی خاصی مانند سروتونین ممکن است با

بیماری در ارتباط باشد.

 

 


علائم اختلال وسواسی چیست؟


وسواس یک بیماری مزمن و طولانی مدت است.

ممکن است علائم زمانی افزایش و زمانی کاهش یابند.

 

درمان، علائم بیماری را تخفیف می دهد ولی ممکن است

برخی از علائم مدتی پس از شروع درمان نیز باقی بمانند.

 

 بیماری ، وسواس ، اینترنت ، شستن ، شستن بیش از حد ، وسواس فکری ، افکار ، فکر ، روان ، روانی ، روانشناس ، روانشناسی ، رفتار ، رفتار درمانی ، دارو ، دارودرمانی ، شناخت ، احساس ، رابطه ،

 

اضطراب شایع ترین علامت این

بیماری است. مثلاً ممکن

است فرد احساس کند که

اگر یک کار خاص را انجام ندهد

 

اتفاق وحشتناکی رخ می دهد.

یا ممکن است مکرراً اجاق گاز ،

شیر آب، بخاری، قفل در و ... را چک کند و اگر این کار را

نکند احساس اضطراب شدید، پریشانی و بی کفایتی به

فرد دست می دهد. وسواس چک کردن یکی دیگر

از انواع وسواس است.

 

 

نشانه های اختلال وسواسی شامل :

 


* وسواس :


افکار نا بجا، تکرار شونده، ناخواسته و

اجبار کننده ای است که افکار طبیعی فرد را مختل می کند

و موجب اضطراب یا هراس می شود. این افکار می توانند

فجیع و بیرحمانه، جنسی و یا به صورت ترس از بیماری باشد.

و یا مانند ترس زیاد از صدمه دیدن خود یا افراد مورد علاقه ،

نیاز شدید به این که باید همه ی کارها کاملاً دقیق و

صحیح انجام شوند ، هراس از آلودگی و کثیفی اشیا و...

 

 
بیماری ، وسواس ، اینترنت ، شستن ، شستن بیش از حد ، وسواس فکری ، افکار ،
فکر ، روان ، روانی ، روانشناس ، روانشناسی ، رفتار ، رفتار درمانی ، دارو
، دارودرمانی ، شناخت ، احساس ، رابطه ،

 

 

* اضطرار و اجبار :


رفتارها یا کارهای عمدی است

که برای کنترل

افکار وسواسی مکرراً انجام

می شوند. فرد به این روش

تلاش می کند تا از دست افکار

آزار دهنده خود خلاص شود.

 

 

مانند شستن مکرر یا چک کردن مداوم کاری که انجام شده ،

شمردن مکرر یک عمل مانند شمردن مکرر دفعات شستشو ،

تکرار کردن کارها مثلاً چیدن مکرر اشیا برای این که منظم

شوند ، جمع آوری و انباشتن اشیا خاص و...

 


افراد مبتلا در آگاهی از بیماری خود متفاوتند.

ممکن است گاهی متوجه باشند که افکارشان صحیح

نیست و گاهی عمیقاً به آن معتقد باشند.

 

 


چگونه اختلال وسواسی تشخیص داده می شود؟

 


تشخیص اختلال وسواسی با توجه به علائم آن،

تاریخچه بیماری و معاینه توسط پزشک صورت می گیرد.

 

وسواس یا اجبار به انجام کار خاص وقت گیر بوده و

معمولاً بیش از یک ساعت در روز طول می کشد.

همچنین به میزان زیادی روال عادی زندگی روزمره،

کار، روابط اجتماعی یا تحصیل فرد را مختل می کند.

 

 

 بیماری ، وسواس ، اینترنت ، شستن ، شستن بیش از حد ، وسواس فکری ، افکار ، فکر ، روان ، روانی ، روانشناس ، روانشناسی ، رفتار ، رفتار درمانی ، دارو ، دارودرمانی ، شناخت ، احساس ، رابطه ،
اختلال وسواسی

چگونه درمان می شود؟

 


درمان اختلال وسواسی

از طریق مشاوره، روان درمانی

 

و همچنین به وسیله داروها صورت می گیرد. داروهای

ضد افسردگی خاصی هستند که بر واسطه های شیمیایی

مغز مانند سروتونین اثر می کنند. برای تاثیر این داروها

بر افکار و رفتارها ممکن است به چند هفته زمان نیاز باشد.

روان درمانی نیز از طریق روش رفتار شناختی انجام می شود.

با مواجهه تدریجی با عامل هراس و خودداری از انجام کارهای

خاص به مرور از اضطراب و هراس فرد کاسته می شود.

مثلاً اگر وسواس شستشو دارید مکرراً شیئی را که تصور می کنید

آلوده است لمس کنید و پس از آن دستهای خود را نشویید. اگر

این کار را تکرار کنید به تدریج از هراس و اضطراب شما کاسته

خواهد شد. این کار در مورد افکار نا بجا نیز موثر است.

بهترین روش ،استفاده همزمان از دارو و روان درمانی است.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در جمعه هفدهم تیر 1390  |
 کمر درد :
علت شایع کمردرد


ساختمان کمر عبارت است از: مهره ها، دیسک بین مهره ها، رباط های اطراف ستون فقرات و دیسک، نخاع، اعصاب، عضلات کمر، لگن و پوست پوشاننده کمر.
کمردرد
ستون فقرات از چندین مهره تشکیل شده است. این مهره ها باعث حرکت می شوند. همچنین حفاظت از نخاع را بر عهده دارند.

نخاع شامل مجموعه ای از اعصاب است. این اعصاب از مغز تا پایین ستون فقرات کشیده شده اند.

دیسک ها مانند بالش در بین مهره ها می باشند. این دیسک ها، فشار را به حداقل ممکن می رسانند. قسمت مرکزی دیسک قابل پاره شدن می باشد و به همین دلیل می تواند موجب ناراحتی بافت عصبی و بروز سیاتیک گردد.

رباط ها یکی از قوی ترین بافت های نرم فیبری می باشند که استخوان ها را به هم می چسبانند. رباط ها باعث چسبندگی و ارتباط مهره ها به همدیگر و دیسک ها می شوند.

بسیاری از عضلات مربوط به خم شدن و چرخاندن کمر و حرکت دادن انتهای بدن، از طریق تاندون ها به ستون فقرات متصل می شوند.

کمر دارای وظایف متعددی می باشد، از جمله: حرکت بدن، حفاظت از بافت های بدن و حمایت از ساختمان بدن.

هنگامی که ایستاده ایم، پایین کمر، وزن بدن را تحمل می کند. هنگامی که خم میشویم و یا کمر را می چرخانیم، پایین کمر در حال حرکت می باشد. پس صدمه به ساختار بدن (مانند ستون فقرات، عضلات، تاندون ها و رباط ها) را می توان از طرز ایستادن و حرکت فرد تشخیص داد

حفاظت از بافت نرم سیستم عصبی و نخاع و لگن و شکم یکی از عملکردهای اساسی کمر می باشد.

 

دلایل شایع کمردرد

1- فشار به کمر یا دررفتگی کمر

صدمه به رباط ها، تاندون ها و یا عضلات کمر موجب وارد آمدن فشار و یا دررفتگی کمر می گردد. دررفتگی کمر در اثر استفاده زیاد یا نادرست از کمر و یا حادثه اتفاق می افتد.

اگر درد کمر تا مدت سه ماه ادامه داشته باشد، مزمن نامیده می شود. این درد کمر غالبا در افراد 40 ساله دیده می شود، اما ممکن است در هر سنی واقع شود.

فشار کمر در اثر استرس و گرفتگی عضلات پایین کمر بوجود می آید.

تشخیص دررفتگی و فشار کمر توسط بررسی تاریخچه صدمه، محل درد و صدمه به سیستم عصبی مشخص می گردد. معمولا عکسبرداری با اشعه ایکس ، استخوان نابهنجار را مشخص می کند.

درمان این دررفتگی و فشار عبارت است از: استراحت کردن، درمان دارویی برای تخفیف درد و گرفتگی عضلات، گرم کردن محل درد و ماساژ. هنگامی که از شدت درد کاسته شد، می توان ورزش هایی برای تقویت عضلات کمر و شکم انجام داد.

استراحت طولانی در بستر و عدم فعالیت بدنی، خوب نیست، زیرا در این صورت کمردرد دیرتر بهبود می یابد.

 

2- تحریک عصبی

اعصاب ناحیه کمر، توسط برخی بیماری ها و یا تحمیل فشار به استخوان و یا بافت کمر آسیب می بینند. این ناراحتی اعصاب تا سطح پوست نیز کشیده می شود. دیسک کمری (radiculopathy)، دست اندازی (تجاوز) استخوان و تورم اعصاب در نتیجه آلوده شدن به ویروس زونا بوجود می آیند.

 

دیسک کمر، کمر درد

3- دیسک های کمر ( radiculopathy)

این درد باعث تخریب دیسک های بین مهره ها می گردد. به علت خراب شدن حلقه دور دیسک ها و جراحت ها و یا هر دوی این ها، تخریب دیسک اتفاق می افتد.

پارگی حلقه دور دیسک ها به نام سیاتیک خوانده می شود. درد سیاتیک در ناحیه کمر و باسن و پایین ساق پا است. سیاتیک با سوزن سوزن شدن و بی حسی همراه است. درد معمولا با حرکت کمر و حتی سرفه و عطسه کردن زیاد می شود. در موارد شدید، سیاتیک با بی اختیاری ادرار و مدفوع همراه است. درد سیاتیک معمولا یک طرف بدن می باشد (طرف راست یا چپ).

آسیب عصب را می توان از طریق الکترومیوگرام و NCV تشخیص داد. پارگی و فتق دیسک ها را به کمک MRI می توان تشخیص داد.

درمان شامل مصرف دارو برای کاهش درد و گرفتگی عضلات، تزریق کورتیزون اطراف نخاع، گرما دادن، ماساژ، صوت درمانی و استراحت کردن می باشد. اگر با این روش ها، بیمار بهبود نیافت، جراحی لازم است.

 

4- تجاوز استخوان

هر گونه شرایطی که منجر به حرکت یا رشد مهره های ستون فقرات شود، می تواند به نخاع و اعصاب فشار وارد کند. علل تجاوز استخوانی عصب نخاع عبارت است از: لغزش مهره ها روی هم، تنگی مجرای نخاع (فشار ریشه عصب یا نخاع توسط خار مهره یا بافت نرم در کانال نخاع) و باریک شدن مدخل نخاع که در اثر ورم مفاصل می باشد (عصب نخاع از این مدخل می گذرد و به تمامی بدن می رود). این دلایل باعث به وجود آمدن درد سیاتیک، درد در هنگام راه رفتن و درد در هنگام استراحت کردن می شود.

درمان این دردها نیز بسیار متفاوت می باشد و از استراحت کردن تا عمل جراحی برای برداشتن استخوانی که به بافت عصبی فشار وارد می کند، فرق می کند.

 

5- موقعیت استخوان و مفاصل

کمردرد در این حالت می تواند از زمان تولد یا در اثر فرسایش یا جراحت و یا ورم مفاصل (آرتریت) به وجود می آید.

خمیدگی غیر طبیعی ستون فقرات به یک طرف (اسکولیوز) و اسپینا بیفیدا در اثر وراثت و یا در اثر نقصان تولد ایجاد می شوند.

همانطور که بزرگ می شویم، مقدار آب و پروتئین موجود در غضروف تغییر می کنند. این تغییرات باعث ضعف و شکنندگی غضروف می گردد. دیسک ها و مفاصل دارای غضروف می باشند. این قسمت ها نیز در معرض فرسایش قرار دارند.

در اشخاص مسن، شکستگی کمر و استخوان خاجی به نام استئوپروز خوانده می شود. در افراد جوان نیز امکان استئوپروز وجود دارد، مانند موتور سوارانی که تصادف می کنند و یا بیماران مصروع.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه یازدهم تیر 1390  |
 پشه گزیدگی :

 

  

روش طبیعی برای مقابله با نیش پشه

یکی از بزرگترین و شاید یگانه موردی که در فصل‌های گرم به ویژه تابستان، افراد مختلف در نقاط گوناگون جهان با آن سر و کار دارند، نیش پشه‌ها و سوزش جای آن است. پشه‌ها نیش می‌زنند و پس از 24 ساعت می‌میرند، اما جای نیش آن‌ها که سوزش دارد و قرمز شده، برای مدتی می‌ماند و باعث آزار فرد می‌شود.

10 راه طبیعی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای مقابله با پشه‌ها و رهایی از نیش این حشرات به ویژه در طول شب استفاده کرد. اولین روش، خلاص شدن از آب‌های راکد در اطرافتان است. به عنوان مثال، ظروف آب حیوانات خانگی و حوض‌ها محل مناسبی برای تخم‌گذاری این پشه‌ها و گسترش دامنه فعالیت آن‌هاست.دومین راه، کاشتن و یا نگهداری از گیاهان چون علف گربه،‌ اکلیل کوهی، بالنگ، استوخدوس، دارچین و نعناع است. این گیاهان مانع جذب پشه‌ها می‌شوند یا به عبارتی به گیاهان پشه‌گریز معروف هستند.سومین روش، این است که از سیر استفاده کنید. پشه‌ها همانند خون‌آشام‌ها از این گیاه نفرت دارند. اگر از بوی سیر متنفرید، یک تکه پارچه را در آب سیر خیس کنید و پس از خشک شدن، آن را خارج از اتاق و یا محلی که زندگی می‌کنید، آویزان کنید. اگر هم برایتان فرقی نمی‌کند که بوی سیر بدهید، یک حبه سیر را چهار قسمت کرده و یکی از این چهار قسمت را له کرده و با پنج لیوان آب مخلوط کنید و به صورت اسپری درآورید و به خود بپاشید. این روش پشه‌ها را از شما دور می‌کند. همچنین می‌توانید یک بوته سیر را از سر در اتاقتان آویزان کنید.چهارمین راه، این است که گیاه مریم گلی و اکلیل کوهی را درون زغال کباب بریزید. این روش به راحتی پشه‌ها را دور می‌کند. استفاده از روغن‌ها و عصاره‌های طبیعی چون اوکالیپتوس، دارچین و روغن کرچک هم برای دفع نیش پشه‌ها به کار برده می‌شوند. برای استفاده از این روش، 10 تا 25 قطره از این روغن‌ها را درون دو قاشق غذاخوری حلال، مخلوط کرده و به بدن بپاشید.پنجمین راه دفع پشه‌ها این است که در زمان‌هایی که این حشرات بیشترین فعالیت خود را دارند، ‌از بیرون رفتن خودداری کنید. پشه‌ها اکثرا در زمان طلوع و غروب خورشید فعال‌تر می‌شوند. به همین دلیل 30 دقیقه قبل و بعد از غروب و طلوع از خانه خارج نشوید تا از شر نیش این پشه‌های مزاحم در امان بمانید.پشه‌ها به سمت لباس‌های تیره جذب می‌شوند. به همین دلیل، بهتر است در زمانی که خارج از خانه هستید از پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های تیره خودداری کنید. لباس‌های رنگ روشن و سفید مانع پشه‌ها هستند. عطرها و صابون‌هایی با رایحه‌های گل‌ها هم جاذب پشه‌ها هستند. پس بهتر آن است که در خرید این محصولات آرایشی دقت کنید تا از نیش پشه‌ها در امان بمانید.موقعیت نشستن شما هم در جذب پشه‌ها اثر دارد. از مکان‌های نزدیک به کولرها و پنکه‌ها استفاده کنید؛ چرا که پرواز پشه‌ها در معرض باد این وسایل به سختی صورت می‌گیرد. استفاده از اسپری سرکه سیب و یا سرکه سفید هم می‌تواند پشه‌ها را دور کند. آخرین روش استفاده از خفاش‌هاست، بهتر است یک خفاش بخرید و قفس آن را از پنجره آویزان کنید تا پشه‌ها را نوش جان کند

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در دوشنبه ششم تیر 1390  |
 معده :

ضعف معده، بیماری‌های شکم و دستگاه گوارش

 

باب اول: ضعف معده

چنانچه هضم غذا بد باشد، باید ملاحظه کرد که آیا در معده اخلاطی وجود دارد یا اینکه ضعف آن صرفاً بخاطر سردی است؟ اگر ضعفش بخاطر سردی باشد آیا آمیخته به بلغم هست یا نه؟

اگر صرفاً سردی کرده باشد، درمانش فقط به گرمی ‌است: کمی ‌زنجبیل، دارفلفل، نانخواه و مصطکی را گرفته و آرد کرده سپس الک کنید و با عسلِ صافی، خمیر کرده و به وزن هفت درهم با میعه خشک مخلوط با آب، هم بزنید و مصرف کند. بیمار از خوردن آب بخصوص آب سرد اجتناب کند مگر آنکه جرعه‌جرعه بنوشد. خوراک بیمار، کباب تهیه شده از گوشت گنجشک و کرویا باشد.

اما اگر سردی معده همراه با بلغم باشد، به بیمار غذایی خورانده شود که در آن ترب خیس خورده، خردل و عسل باشد سپس قی کند. همچنین حریره شور و چرب داده شود و ساعتی منتظر بمانید تا غذا غلیظ گردد و بلغم قطع شود سپس مقدار فراوانی سکنجبین با آب گرم بنوشد پس از آن غذای تهیه شده از لوبیای سرخ، نمک سفید، شوید و چند قطره روغن سرکه را گرفته و آب آنرا بنوشد تا معده‌اش کاملاً پاک شود. سپس معجون پیش گفته کفایت می‌کند. اما چنانچه بیمار قی کردن را ناخوش داشت و انجام آن برای او دشوار بود، هر روز و هر شب یک مثقال شبیار بنوشانید تا معده‌اش پاک گردد.

باب دوم: تهوع (غثی)

چنانچه پس از میل غذا تهوع عارض شود بهتر است معده بیمار را با قی کردن تخلیه کند. سپس میعه نوشانده شود. اما اگر قی کردن پیش از غذا خوردن اتفاق افتد چنانچه نشانه‌های صفرا آشکار بود، آب انار سرد یا فقاع سرد نوشانده شود و از قی کردن پرهیز گردد تا صفرا به فم معده حرکت کند سپس آب انار ساده نوشانده شود. اما چنانچه نشانه‌های صفرا آشکار نبود آب انار و نعناع، مناسب است ان‌شاءالله‌تعالی.

 

باب سوم: دل‌پیچه (مغص)

چنانچه پس از غذا خوردن، دل‌پیچه عارض شود، درمانش قی کردن است بویژه اگر معده درد داشته باشد. اما اگر درد در ناحیه زیر ناف باشد با روغن زنبق[1] داغ با کمی ‌مشک و غالیه که در آتش ذوب شده مالش دهد آنگاه از بیمار خواسته شود تا از مقعد خود باد خارج کند. برای تخلیه روده، از کندر، کمون و انیسون آرد شده با شکر و آب جوش و یا شراب داغ مخلوط شده با کمی ‌پودر فلفل و زنجبیل بکار می‌آید.

چنانچه بیمار علاوه بر  مغص، احساس سوزش شدید و داغی شکم داشته باشد، عارضه‌ای صفرایی خواهد بود که درمانش خوردن آب گرم آمیخته با چند قطره روغن بادام یا روغن گل و یا روغن بنفشه است. این دارو، باعث کار کردن شکم از بین رفتن انسداد می‌شود.

 

باب چهارم: سکسکه

اگر سکسکه ناشی از حرکتی باشد که پس از غذا خوردن و بالا آمدن غذا به سمت فم معده رخ دهد بهتراست غذا تخلیه شود. اگر بیمار چنین کاری را ناخوش داشت درمانش مکیدن به، انار شیرین، نعناع، پودنه و سوسنبر است.

اما اگر معده خالی بود چنانچه در پی استفراغ شدید یا به دنبال تب بالا باشد باید پزشک، بیمار را معاینه کند و خودسرانه درمانش نکن.

اما اگر علائم دیگری داشت در آنصورت ناشی از خلط فاسدی است که در فم معده مستقر شده و کنده شدنش دشوار گردیده است. در چنین حالی به بیمار شبیار و حبّ ایارج بنوشان که دردش تسکین یابد و برای چند روزی باید غذای وی تلطیف شود. همچنین سکنجبین بنوشان و با هلیله کابلی معده‌اش را تقویت کن.

از جمله اقداماتی که سکسکه را تسکین می‌دهد خبر خوش ناگهانی است. دیگر اینکه بیمار نفس خود را مدتی در سینه حبس کند بخصوص اگر بینی خود را برای مدتی بگیرد تا نفس او به اندرون برگردد، این کار تأثیر شگرفی به خواست خداوند متعال خواهد داشت.

 

باب پنجم: ناگواردن طعام (هیضه)

ناگواردن[2] وقتی عارض می‌شود که در خوردن غذا زیاده‌روی صورت گیرد و معده همین که شروع به هضم آن کند فقط به اندازه توان خود قادر به هضم شده و مابقی خوراک در حالت نیمه‌هضم باقی می‌ماند و بدن، آن را دفع می‌کند. در بسیاری از موارد به دلیل نفخ به مجاری و دهانه رگ‌های متصل به فم معده و روده‌ها فشار می‌آورد و صفرا و بلغم را جذب کرده، به اسهال بدل می‌شود. بنابراین مبتلا به ناگواری غذا بهتر است مدفوع خود را وارسی کند چنانچه در مدفوعش غذای هضم نشده است و بدن بیمار نحیف و رو به ضعف باشد نباید مانع تخلیه آن شود. همچنین لازم است بیمار، آن روز را از غذا خوردن خودداری کند و اگر نتوانست، مقدار کمی ‌نان و دوشاب کهنه (مطبوخ عتیق) را میل کند و اگر آن را ناخوش داشت نان و شرابِ‌ به (مِیْ‌‌بِه) بخورد. چنانچه شکم بند آمد و درد آرام گرفت و گرسنگی واقعی به سراغش آمد به خوردن اقدام کند و چند روزی غذایش سبک باشد.

اگر اسهالش زیاده از حد باشد و دفعش به رنگ‌ها و اشکال مختلف و دل‌پیچه و درد نداشته باشد و مدت زمان زیادی از مصرف داروهای مسهل گذشته باشد نباید مانع بند آمدن دفع شود البته مشروط به اینکه قوه او تحلیل نرود.

اما اگر اسهالش همراه با دل پیچه و یا درد باشد و قوه او رو به تحلیل رود، دفعش را وارسی کند چنانچه به رنگ زرد خالص بود اگر همراه با تشنگی هم باشد اما شکمش قراقر نکند و گاز دفع نکند در آنصورت درمانش صرفاً استفاده از نان خشک سوده شده است. اما اگر نیازمند به دارو باشد به وزن دو درهم اسفرزه در آب سماق خیس خورده در گلاب خالص حل کند و بنوشد. اما چنانچه سوزش و بریدگی (تقطیعِ)[ناشی از آسیب صفرا به جدار روده] بیشتر شد زرده تخم مرغ همزده با روغن گل را بخورد. وقتی اسهال باعث زخم روده‌ها شد چربیِ خورشت سکبا[3] با گوشت گاو و لبّ‌الخبز [؟] میل کند آنگاه آب سرد بر روی آن غذا بنوشد پس از آن، چنانچه ترشحات بلغمی ‌از او دفع شود و شکمش قراقر و نفخ کرد اما احساس سوزش نداشت به وزن دو درهم تخم زیره تفت داده و پودر شده را با مصطکی به وزن نیم درهم گرفته و در مقدار کمی ‌ربّ أبرش[؟] حل کند و بنوشد و سپس صباغ مویز سیاه و مغز گردو و جوانه خردل و زیتون میل کند و آب آن را با خندیقون مخلوط کرده بنوشد. چنانچه با این اقدامات، مزاجش به حالت طبیعی برگردد غذا خوردن را با غذاهای قابض شکم از سر بگیرد.

اما اگر اسهالش همراه با خون باشد درمانش چنین است: بارتنگ، تخم خرفه و باقلی را هر کدام به وزن دو درهم گرفته و با گل مختوم، صمغ عربی و طباشیر هر یک به وزن یک درهم مخلوط کرده و یکجا میل کند و بر روی آن کمی‌ آب بارتنگ یا آب خرفه بنوشد و غذایش را نان خشک سوده (کعک) در آب غوره یا آب انار ترش قرار دهد.

 

باب ششم: زحیر[4]

اگر دل‌پیچه شدیدی عارض شد و مدفوع بیمار، ترشحات بلغمی‌ و کف‌ مانند بود و چه بسا در پی آن حالت، خون هم اضافه شود به آن زحیر گویند. درمان این عارضه با حبّ رشاد پودر شده است که با آب و روغن نسرین بنوشد و نانخورش زیتون، مغز گردو، کفکِ خردل (رغوة‌الخردل) و نان میل کند.

اما چنانچه دل پیچه، همراه با خون باشد تخم نازبو (شاهسفرم) مخلوط شده در آب و روغن گل را بنوشد. و زردة تخم مرغ کباب شده با نان و گردو و پنیر میل کند.

این شیاف مقعدی را چنانچه زحیر شدیدتر شد استفاده کند: گلنار و سفیداب و مرّ و لادن را از هر کدام قدری گرفته و با هم بکوبند و سپس به یک اندازه در آب مخلوط کنند و کمی‌ نسرین در آن بریزند. اما اگر با زحیر، ثقل همراه شود، از گلنار و سفیداب هر کدام یکی را گرفته و جداگانه در پارچه‌ای همراه با مقداری بارتنگ خمیر کنند و اگر در اختیار نبود با گلاب مخلوط و رقیق کنند و قدری روغن گل نیز با آن همراه کنند.

 

باب هفتم: قولنج

قولنج يا در اثر بلغم لزجي است كه باعث سردي امعاء شده و در پی آن روده‌ها دردناك مي‌شوند و يا ناشي از گازهاي نفخ‌آوري است كه باعث كشيدگي امعاء شده و در پی آن دردناك مي‌شوند و يا ناشي از خشكي درد و رسوخ آن است.

وقتي درد قولنج عارض شود نبايد در آغاز درمان داروهاي گرمي‌بخش و بویژه مسهل داده شود چه اینکه اگر از غذا خوردن بیمار زمان زيادي نگذشته باشد اين كار باعث افزايش درد و بروز مشکل در معده شده و عوارض فراواني بدنبال مي‌آورد پس بهتر است فرد از غذا خوردن خودداري كند و آب‌جوش را جرعه‌جرعه بنوشد تا درد آن آرام شود. حداقل زمان دوري از غذا دو روز است و اگر بيمار ضعیف شد به جاي غذا آب‌گوشت (ماءاللحم) با ادویه خشک و كمي مغز گردو بنوشد، سپس ایارج بنوشد و به وزن دو درهم معجون ساده را ميل كرده آنگاه چهار ساعت بعد اين جوشانده را استفاده كند: پوسته ريشه كرفس و پوسته ريشه رازيانه هر كدام به وزن دو درهم و تخم كرفس و تخم رازيانه هر كدام به وزن دو درهم گرفته و در سه رطل آب، پخته تا آنكه دو سوم آن بخار شود آنگاه دو سوم را صاف كرده و مقداري فلوس به وزن هفت درهم و پانیذ به مقدار ده درهم را در آن ريخته و به وزن سه درهم روغن کرچک اضافه كند سپس داغ شده آن را بنوشد. اگر نشانه‌هاي گرمي در بيمار آشكار بود روغن سرکه به وزن چهار درهم به آن بيفزاييد؛ چنانچه طبيعتش بازگشت و دردش آرام شد خورشتي تهيه شده از چکاوک درشت و نخود با پوست و شوید و زیره و روغن سرکه ميل كند.

اما اگر به حقنه نياز افتد دوسومِ رطل از آب خارخسک تازه را بجوشاند و یک اوقیه روغن سرکه در آن بريزد و به وزن بيست درهم شكر سرخ و يك مثقال نمك هم اضافه كند و اگر نیاز شد قدری عسل و روغن خارخسک نیز بیفزایند.

اما قولنج ناشي از ورم امعاء را بايد بر پزشكان عرضه كند.

باب هشتم: کرم‌‌هایي که در شكم تولید می‌شوند

چيزي كه انواع انگل‌هاي شكم را از بين مي‌برد ناشتا خوردن پودنه با سرکه است. همچنين باقلای مصری را ناشتا ميل كند؛ اما دارو: بيمار شيح ارمني، عسل، تخم نیلوفر (حب‌النيل)، ريح كابلي[5] و افسنتين را جداگانه يا با هم بنوشد.

 

باب نهم: دردهاي كبدي

اگر شروع درد كبد یکباره و همراه با حرارت آشكار و تشنگي مفرط و نبض عظیم و سرخي ادرار باشد، باسليق راست را فصد كن و كبد را با پارچه خيس‌خورده در گلاب، صندل، كافور و عصاره برگ بید يا عصاره به يا عصاره سيب خنك شده با يخ، خنك كن.

همچنين به بيمار آب جو (ماءالشعیر) با سكنجبين ساده يا آب انار ترش بنوشان و چنانچه تب نداشته باشد جوجه پخته با آب‌غوره همراه با کدو و خرفه به بيمار بخورانيد اما اگر بيمار تب داشته باشد پرهیزانه (مزوّره) با آب‌غوره و کدو داده شود. همچنين آب بسيار سرد بنوشد و در نهايت، دو الي سه روز عصاره کاسنی با سكنجبين ساده ميل كند.

اما اگر درد تدریجاً فزونی گرفت و چهره بيمار به سفيدي پف‌آلودی گرائيد و تشنگي‌اش كمتر شد اینها دلیل سردی بیماری است ...[6] به بيمار خوراك گنجشك و پرنده بياباني دهید.

اگر ادرار بيمار پررنگ بود و نشانگان گرمی و قرمزی بارز شد، روزانه مقداري عرق کاسنی، لبلاب، پیه روباه، كاكنج و رازيانه سه اوقیه با یک اوقیه سكنجبين تازه تا زمان برطرف شدن سرخي ادرار دستور ده. همچنين خورشت زرشک همراه با روغن سرکه تازه و شيرين شده ميل كند. چنانچه گرمي برطرف شد معجون‌ها و آب ريشه‌ها را از سر بگير. علاوه بر آن كبد را با اين ضماد درمان كن: لادن، مصطكي، زعفران، عود، سنبل‌الطبيب، اشنه و فقاح اذخر را گرفته پس از خرد كردن الك كن و با روغن شیرین‌بیان و موم زرد آب شده خمير کرده بر كبد طلا کنید و پارچه‌اي آغشته به آب بید ببند؛ چنانچه نشانه‌هاي بدحالي و ضعف در كبد آشكار گرديد بيمار را بر پزشك عرضه كن.

 

باب دهم: دردهاي طحال

اگر درد طحال همراه با علائم گرمي و نيز پررنگ شدن ادرار و نبض عظیم باشد در آن صورت رگ اسیلم و نيز رگ زیربغل (إبط) از دست چپ را فصد كن و به بيمار عصاره برگ بید، جلنار، طرفا، کاسنی و رازيانه مخلوط شده با سكنجبين و پوست كبر بنوشان و خورشت کبر همراه با گوشت پرنده يا گوشت بزغالة نر ميل كند.

اما چنانچه علاوه بر درد طحال، رنگ رخساره بيمار سياه متمايل به سبز بود و معده‌اش ضعيف و هضم غذا نادرست و قراقر شكم و نفخ بسيار داشت در آن صورت تركيبي از كبر، اشق، بريد و غاريقون هر كدام به وزن دو درهم گرفته و هر شب به مدت يك هفته بنوشد. علاوه بر آن دبكراك[7] تهيه شده با گوشت پرنده بري يك نوبت در روز ميل كند و شب او را گرسنه بدار و دوشاب کهنه (مطبوخ عتیق) بنوشان اما چنانچه ناخوش داشت از حنديقون استفاده کند همچنين گردو، انجير، مويز خراساني و پسته به عنوان تنقل مصرف كند. آب را فقط جوشيده و داغ بخورد و طحال را با اين ضماد ببندد: مقداري گِل زرد و مقل ازرق را يك شبانه‌روز در سركه خيس كند سپس در هاون بکوبد تا یکدست شود آنگاه چربي اردك و مرغ را هر كدام به مقدار یک اوقیه آب كرده و پس از آنكه خوب تصفيه گرديد در هاون بريزد و یک اوقیه مغز قلم گاو، اشنه، فقاح اذخر، زعفران، سنبل، عود و نيز عود لين را هر يك به مقدار دو درهم پودر كرده و با رستنج[8] در هاون نهاده و بکوبد تا یکدست شود سپس مقدار قابل توجهي از آن را روي پارچه‌ای به شکل و اندازة ناحیه طحال نهاده و آن را گرم کرده و بر روي طحال بگذارد و سپس پارچه ديگري آغشته به روغن شیرین‌بیان را بر پيشاني بيمار ببندد اين ضماد را به مدت چهار ساعت پيش از غذا بكار ببند سپس او را به گرمابه وارد کن و مقداری پودنه، سداب، برگ پنج‌انگشت و طرفا را در آب ریخته و بپز سپس موضع را با این عصاره شستشو بده.

 

باب يازدهم: يرقان

چنانچه همه بدن بويژه حدقه چشم زرد شود و همراه با تب شديد باشد در آن صورت يرقان این فرد در مجموع يرقان نافعي است مایة امان بیمار خواهد بود، درمان اين نوع يرقان با درمان تب همراه است.[9]

چنانچه يرقان اصلی و تب‌دار عارض شود و علائم گرمي آشكار گردد به بيمار آب کاسنی و رازيانه با سكنجبين تازه بنوشان. بيمار بايد هر روز پيش از غذا وارد خزینه گرمابه شود چنانكه بايد با جوشانده هلیله زرد، فلوس و شكر طبرزد مزاجش روان شود و چنانچه زردي و گرمي برطرف نگردید با چند قطره سركه زده شده با روغن‌گل بيمار را به عطسه وادار كنید. همچنين خوراكش را آش سرکة کاملاً ترش تهیه شده از گوشت گاو و قریص[10] و مصوص[11] قرار دهند.

اما اگر همراه با يرقان نشانه‌هايي از گرمي نبود و يا اگر بود در پي عادت به خوردن غذاهاي غليظ و لزج باشد در آن صورت هر شب به بيمار حبّ غافث به وزن دو درهم داده شود و از خوردن گوشت منع گردد. علاوه بر آن بايد خوراكش تلطيف شود و پرهیزانه‌های ترش تهيه شده با روغن سرکه ميل كند.

 

باب دوازدهم: بيماري كليه‌ها

چنانچه دردي ناگهانی در كليه عارض شود و اين درد در پي عادت به خوردن گوشت، شيريني يا نبيذ باشد و نبض بيمار عظیم و ادرارش به سرخي بزند در آن صورت باسليق را از سمت درد فصد كن. غذاي بيمار تلطيف شود و خوراک تهيه شده از اسفناج، کدو، ماش پوست كنده، روغن بادام و عدس پوست كنده ميل كند. همچنين صبح‌ها تخم خربزه، خيار، خیارزه، کدوی‌پوست‌كنده به همراه تخم خشخاش سفيد، طباشير و شربت بنفشه داده شود.

اگر اين دستورات فايده نكرد مزاج بيمار را با آب ميوه و روغن گل مخلوط با گلاب روان كن چنانچه مباشرت جنسي بيمار کم باشد بهتر است اقدام به آن كند.

اما چنانچه علاوه بر عوارض گفته شده تشنگي مفرط هم افزوده شود به بيمار ماءالشعیر پخته با کدو بنوشان و دوغ‌گاوی با نان‌خشکِ‌‌سوده (کعک=کاک) نيز ميل كند و خورش‌ماهي‌تازه و جوجه پخته در آبغوره و همچنین خربزه، مغز خیار، آرد جو خنک شده با یخ میل کند.

بعلاوه مقداري صندل، گلاب و كافور ممزوج با آب خرفه يا آب کدو يا آب خيار را بر موضع كليه بمالد. چنانچه بيمار خون ادرار كند و همراه با درد نباشد و خون قطع نشود در آن صورت خون‌سیاوشان، گل مختوم، كندر، خشخاش، صمغ عربي هر يك به وزن يك درهم در آب خرفه مخلوط كرده و داده شود. همچنين عدسيِ ترش داده شود.

چنانچه درد بسيار شديدي در كليه‌ها عارض شد و در نمونه ادرار مريض شن رسوب كرد نشان دهنده سنگ كليه است در آن صورت به بيمار يكي از داروهاي زير داده شود: مغز تخم خربزه، دانه خورد شده انگور، تخم كرفس و انيسون و يا زوفا و يا رازيانه يا تخم خارخسک يا تخم خطمي و يا تخم پنیرک به وزن دو درهم خرد كرده به اندازه پانزده مثقال در سكنجبين تازه مخلوط شود. همچنين آب نخود سياه با روغن بادام تلخ خورانده شود. بيمار بايد از خوردن غذاهاي غليظ و لبنيات پرهيز كند.

چنانچه در كليه‌ها ضعفي عارض شد و نشانه‌هاي سردي هويدا گرديد روزانه يك مثقال از معجون جالينوس که گرمي‌بخش كليه و مثانه است همراه با جوشانده زیره و پانیذ داده شود. علاوه بر آن خوراک جوجه را به شکل دبکراک تهیه و میل کند.[12]

همچنين گنجشك‌ها را با سرهايشان در روغن زیتون سرخ كرده ميل نمايد. نيز فالوده رقيق تهيه شده از عسل و کره مفيد است و دو پهلوي او را به انواع عطريات و روغن ياسمن همراه با غاليه بمالد و شراب دهد و براي مدت طولاني از آميزش جنسي خوداري كند.

 

باب سيزدهم: بيماريهاي مثانه

سنگ مثانه بيشتر در كودكان توليد مي‌شود. نشانه آن ادرار سفيد رنگ و رسوب شن سفيد رنگ است. بر آلت تناسلي اثر مي‌گذارد[13] و خارش دائم آن را به دنبال دارد. در چنين حالي به بيمار متناسب با قوت و سنّ او خبّازی و از يك حب تا يك دانگ جوشانده نانخواه و قند پانیذ بدهد. همچنين تخم كرفس خرد شده از يك دانگ تا نصف درهم را با آب‌عسل مخلوط كرده به بيمار دهيد. نيز ترب، شلغم و زردک آميخته با روغن سرکه يا روغن گردو میل کند.

اگر دچار قطره‌قطره آمدن ادرار شد چنانچه ادرار زرد و گرم بود و نشانه‌هاي گرمي آشكار بود به بيمار تخم‌هاي با طبيعت سرد داده شود مثل شربت بنفشه‌اي كه پيش از اين آورديم. علاوه بر آن به بيمار دوغ و نان‌خشک و همچنين اسفناج آميخته به روغن بادام داده شود اما چنانچه گرمي ادرار شديد باشد شير آميخته به شكر دهيد و مزاجش را با آب‌پنیر (ماءالجبن) مركب بشكنيد.

اما اگر همراه با قطره‌قطره آمدن، سوزش و گزش نباشد و رنگ ادرار سفيد و نشانه‌هاي سردي و رطوبت آشكار باشد به بيمار ميوه به، معجون جالينوس و گرمي‌هاي مخلوط با عسل دهيد و شراب کهنه يا مثلث همچنين مرزنگوش و اطریفل كبير، نان، عسل و گردو دهيد.

 

باب چهاردهم: بيماري‌هاي مقعدي

اگر در ناحيه مقعد احساس درد ضربانی كند و مزاج اجابت نكند در آن صورت اين عارضه ناشي از ورمي گرم در موضع است. درمانش اين است كه بيمار در ظرف آبي ولرم كه با برگ خطمي و پنیرک و تكه‌هاي کدو كه با تخم‌هايش پخته شده باشد بنشيند. همچنين موضع را با روغن گل خام زده شده با گلاب مالش دهد و نيز مزاجش را با عناب آميخته با فلوس و پانیذ روان كند. اگر اين اقدامات كفايت نكرد باسليق را فصد كند. به بيمار خوراک ماش، سرمق و کدو با روغن بادام داده شود.

اما چنانچه از مقعد خونی کم یا بسیار خارج شود به بيمار قرص‌ كهربا يا قرص قرون‌الایل[14] (شاخ گوزن) داده شود؛ اگر همراه با آن گرمي نباشد بايد حبّ مقل داده شود و به بيمار انواع کدو و اسفيدباج داده شود. اما چنانچه خونريزي شديد باشد بيمار را با آب مورد گرم که قرص‌ گلنار در آن حل شده باشد حقنه كند و نيز از قرص‌هاي گلنار، شيافي آغشته به روغن مصطكي درست کرده و استعمال شود.

 

 


[1]. در متن عربی الزئبق به معنی جیوه آمده است اما با توجه به کاربرد طبی و خواص مفردات دارویی و اینکه روغن مادة مورد نظر را تجویز کرده است به نظر می‌رسد الزنبق صحیح باشد [تحفه حکیم مؤمن: از رياحين معروفه است و به فارسي سوسن آزاد نامند و او غير سوسن ابيض و غير ياسمن است].

[2]. اسهال و استفراغ. قي و اسهال کردن پي هم بسبب ناگواري طعام. به راه افتادن شکم. اسهال. رفتن شکم. رواني شکم. پيچاک شکم. شکم‌روش. بيرون شدن مواد فاسد ناگوارده با قي يا اسهال با سختي (لغت‌نامة مرحوم علامه دهخدا).

[3]. معرب سکبا که نوعي از آش است که از سرکه و برنج يا بلغور سازند. نانخورش است که از سرکه و گوشت و ادويه خوشبو و نبات ترتيب دهند و گاهي ميوه خشک را هم اندازند (لغت‌نامة مرحوم علامه دهخدا).

[4]. شکم‌روش همراه با دل‌پیچه و درد. زحير عبارت است از جنبش روده مستقيم براي دفع آنچه حبس شده است در آن از فضلات آزار رساننده و در غير روده مستقيم چيزي از آن فضلات جمع نميشود (بحر الجواهر) و در شرح قانونچه گفته است که زحير عبارت است از حرکت روده مستقيم هنگام دفع براز بر حسب اضطرار. و صاحب آن براي دفع فضلات بر مي‌خيزد و مي‌رود ولي جز چيزي مانند بزاق دفع نمي‌کند. و ابن سينا آن را بدين طريق تعريف کرده که: زحير قلق و اضطراب شکم است بر سبيل توالي با بيرون آمدن رطوبات بلغميه با مقداري اندک از کف. زحير بر دو نوع است: يکي زحير راستين است و ديگري نه. اما زحير راستين آن است که مقعد بگزايد و زودازود تقاضاء برخاستن همي باشد و هرگاه که بر خيزد چيزي اندک جدا ميشود چندانکه از بيني جدا شود. و چيزي باشد غليظ و مخاطي و بعضي با خون آميخته و بعضي نه و بعضي با ضراط بود و باشد که ضراط با براز و با رنج و گريستن جدا شود و زحير از بهر اين گويند... و زحيرِ نه راستين چنان بود که ثفل خشک در روده مستقيم استاده بود و باز مانده و گاه گاه رطوبتي بر سبيل عصر درروده فرود ميآيد (ذخيره خوارزمشاهي)؛ (لغت‌نامة مرحوم علامه دهخدا)؛ رحمت خدا بر همگیشان باد!

[5]. در متن عربی الریح‌الکابلی آمده که چنین مفرده‌ای وجود ندارد. البته در بررسی نسخه‌های مؤثر در کرم روده دو مفرده کاربرد دارند: شیح و برنگ کابلی بنابراین به نظر می‌رسد نسخه دچار افتادگی بوده و هر دو مفرده مورد نظر بوده‌اند.

[6]. از اینجا به بعد اغتشاش جملات و کلمات وجود دارد که مشخص نیست اشکال از نسخ خطی و یا از متن تصحیح شده است. تلاش شد در حدّ امکان و بر اساس مفاهیم مورد نظر، ترجمه متن ترمیم شود.

[7]. واژة الدبکراک و دبکراکا احتمالاً اشاره به نوعی غذا دارد که در لغت‌نامه یافت نشد.

[8]. احتمالاً نام وسیله‌ای برای کوبیدن یا ضربه زدن که در لغت‌نامه یافت نشد.

[9]. احتمالاً اشاره به یرقان نوع بحرانی دارد که طبیعت سعی در دفع مواد زاید از بدن می‌کند.

[10]. گوشت با سرکه و بقول و ابازير پخته.

[11]. طعامي که از گوشت پختة در سرکه انداخته سازند و يا مخصوصاً از گوشت مرغ ساخته شده باشد. طعامي که گوشت پخته را در سرکه اندازند يا از مرغ جوزه و کبوتر بچه و جز آن ترتيب دهند يا از گوشت طيور باشد خاصة. کبک بريان در سرکه افکنده. مرغ بريان که از ادويه گرم مانند کرفس و زيره و سداب پر کرده و درسرکه پرورده باشند. غذايي است که از جوجه مرغ جوان و سبزيهاي سرد و گرم و ادويه خوشبوي به حسب احتياج ترتيب دهند و قسمي را به آب ميوه‌هاي ترش بجوشانند و منافع هر يک تابع اجزاي اوست؛ (لغت‌نامة مرحوم علامه دهخدا از منابع مختلف؛ رحمت خدا بر همگیشان باد!).

[12]. در اینجا اغتشاش کلمات و ناهمخوانی مفهوم وجود دارد: (يا با آب و يخ[؟]....).

[13]. غلبة نعوظ و تواتر قضیب یکبارگی و همچنین باز سست شدن آن (طب اکبری، حکیم محمداکبر ارزانی، ج2، ص859، مؤسسه احیای طب طبیعی، 1387).

[14]. در متن عربی «قرون الإبل» آمده که به معنی شاخ شتر! است در حالی‌که «قرون الایّل» صحیح است که از سوختة آن همانند زغال اکتیو و قرص شاربن استفاده می‌شود (به نقل از استاد جناب آقای دکتر محمد مهدی اصفهانی). برای مطالعة بیشتر به کتاب مخزن الأدویه مراجعه فرمایید.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه بیست و هشتم خرداد 1390  |
 Oxytocin :
 ژنريک   

Oxytocin

گروه داروئي   

Hypothalamic and Pituitary Hormones

هورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز 

 

  موارد مصرف  

اكسي توسين به منظور القاء با تشديد انقباضات رحمي در هنگام زايمان، جلوگيري و درمان خونريزي پس از زايمان، درمان سقط ناقص و سقط هاي درماني، كاهش خروج شير، تشخيص ديسترس جنيني و تشخيص عدم كفايت رحمي – جفتي به كار مي رود.

  مکانيسم اثر  

رحم داراي گيرنده هاي حساس به اكسي توسين مي باشد. توسين با افزايش غلظت كلسيم داخل سلولي، انقباض عضله صاف رحم را تحريك و به اين ترتيب با تقليد انقباضات طبيعي، سبب القاء زايمان و كند شدن موقت جريان خون رحم مي شود. شدت و وسعت انقباضات رحمي افزايش يافته و منجر به اتساع و محو شدن غشاء دهانه رحم مي شود. با پيشرفن بارداري و ازدياد تعداد گيرنده هاي اكسي توسين پاسخ رحم به اكسي توسين نيز افزايش مي يابد.

 

  فارماکوکينتيک  

متابوليسم دارو به وسيله اكسي توسيناز بافتي صورت مي گيرد. اكسي توسيناز در جفت و پلاسما نيز وجود دارد. نيمه عمر دارو 6-1 دقيقه مي باشد. در تزريق داخل عضلاني، اثر دارو پس از 5-3 دقيقه شروع و طول اثر دارو 3-2 ساعت و در تزريق داخل وريدي، شروع اثر فوري و طول اثر يكساعت مي باشد.

  موارد منع مصرف  

در صورت وجود انقباضات هيپرتونيك رحم، انسداد مكانيكي براي زايمان، مشكلات جنيني، شرايطي كه زايمان از طريق واژن نبايد صورت بگيرد، مقاومت رحم به اكسي توسين، پره اكلامپسي شديد يا بيماري قلبي- عروقي شديد و نارسايي كليوي، در زنان با سن بيش از 35 سال و زنان با سابقه جراحي سزارين، نبايد مصرف شود.

  هشدارها  

1. در صورت عدم تناسب سر جنين و لگن مادر، القاء زايمان بايد با احتياط صورت گيرد.

2. در فشار خون خفيف يا متوسط ايجاد شده به واسطه بارداري و بيماري قلبي- عروقي، دارو با احتياط مصرف شود.

3. در مسموميت با آب و كاهش سديم خون، بايد از انفوزيون حجم زياد مايعات اجتناب گردد.

4. اثرات دارو با تجويز همزمان پروستاگلاندين ها افزايش مي يابد و كنترل دقيق بيمار لازم مي باشد.

5. در بيهوشي انسدادي دمي(caudal) ممكن است اثرات افزاينده فشار خون مقلدهاي سمپاتيك تشديد شود.

  عوارض جانبي  

اسپاسم رحم، افزايش تحريك پذير رحم( كه معمولاً با مقادير بالا صورت مي گيرد و ممكن است سبب اختلالات جنيني به صورت خفگي، مرگ، افزايش تونيسيته، انقباضات تتانيك، آسيب بافتي يا پارگي رحم شود)، مسموميت با آب و كاهش سديم خون ناشي از مصرف مقادير بالا تهوع،‌استفراغ، آريتمي، بثورات جلدي و واكنشهاي آنافيلاكتيك از عوارض جانبي دارو مي باشد.

  تداخل داروئي  

مصرف همزمان دارو با اكسي توسين هاي ديگر با افزايش كشش رحم، ممكن است سبب پارگي رحم يا دهانه رحم شود، خصوصاً اگردهانه رحم اتساع پيدا نكرده باشد. 

  نکات قابل توصيه  

 1. با كنترل دقيق ضربان قلب جنين و فعاليت رحم، مقدار دارو را مطابق با نياز هر فرد مي توان تنظيم نمود. در صورت مشاهده افزايش فعاليت رحم يا اختلالات جنيني، دارو بايد قطع شود.

2. از تزريق سريع داخل وريدي دارو بايد اجتناب شود.

3. تجويز طولاني مدت مقادير زياد دارو همراه با تزريق داخل وريدي حجم زيادي از مايعات ، ممكن است سبب مسموميت با آب و كاهش سديم خون شود. بنابراين بايد از رقيق كننده هاي حاوي الكتروليت استفاده نموده و غلظت اكسي توسين را زياد و مصرف مايعات را محدود نمود.

4. در صورت مصرف همزمان ساير داروهاي اكسي توسيك، تا زمان كاهش اثرات آنها، اكسي توسين تجويز نشود.

     مقدار مصرف  

 به منظور القاء زايمان milliunits/min 4-1، از طريق انفوزيون داخل وريدي تجويز مي شود. كه به تدريج با فواصل بيش از 20 دقيقه افزايش مي يابد تا الگوي زايمان به حالت طبيعي نزديك شود. حداكثر سرعت انفوزيون milliunits/min 20 مي باشد و نبايد بيش از u/day 5 مصرف شود. در جراحي سزارين، 5 واحد از دارو فوراً پس از زايمان، 5 واحد پس از خروج جفت از طريق تزريق آهسته داخل وريدي تجويز مي شود. در موارد حاد براي كنترل خونريزي رحم از انفوزيون داخل وريدي 20-5 واحد در 500 ميلي ليتر رقيق كننده غير هيدراته با سرعت مناسب استفاده مي شود. در سقط ناقص، سقط اجباري و فراموش شده، 5 واحد از طريق تزريق آهسته داخل وريدي تجويز مي شود كه در صورت لزوم يا انفوزيون وريدي با سرعت milliunits/min20 يا بيشتر ادامه مي يابد.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه بیست و یکم خرداد 1390  |
 سارس :

بیماری سارس (سندرم حاد دستگاه تنفسی) 

علائم و نشانه ها:
    بیماری معمولاً با تب بالای ۳۸ درجه سانتی گراد شروع می شود. معمولاً این بیماری با تب و لرز و بی حالی، درد بدن و همچنین گاهی اوقات، بیماری با علایم تنفسی شروع می شود. پس از ۳ تا ۷ روز بیمار دچار سرفه های خشک و بدون خلط می شود که ممکن است پیشرفت کند و منجر به اشکالات تنفسی و کمبود اکسیژن در خون شود در ۱۰ تا ۲۰ درصد موارد، بیماران به تهویه مکانیکی نیاز پیدا می کنند.
    
دوره نهفتگی:
    این دوره به طور معمول ۲ تا ۷ روز است اگر چه ممکن است ۱۰ روز نیز به طول انجامد. تماس نزدیک با بیمار باعث سرایت بیماری می شود و کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی و افراد خانواده بیشتر در معرض خطرند. این افراد به دلیل تماس مستقیم با ترشحات ریوی و مایعـات بدن بیمار دچار آسیب می شــوند.
    درمان طبی:
    در حال حاضر به دلیل نامشخص بودن علت بیماری درمان خاصی توصیه نمی شود. البته از نوعی آنتی بیوتیک و ضدویروس استفاده می شود.
    هشدار در مورد مسافرت به مناطق آلوده:
    اگر سفر ضروری نباشد، بهتر است به بعد موکول شود. در ضمن افرادی که اخیراً به مناطق آلوده سفر کرده اند توجه داشته باشند که ظرف مدت ۷ روز پس از بازگشت از سفر اگر دچار تب، سرفه و مشکلات تنفسی شدید شدند باید هر چه سریعتر به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنند.
    
پیشگیری:
    این بیماری از طریق ترشحات بدن، پخش قطرات سرفه و عطسه به افراد سالم انتقال می یابد و راههـــای پیشگیری به شرح ذیل می باشد:
    ۱ ـ ارتباط بیرون از منزل بیمار باید محدود شود، بیمار به محل کار، مدرسه و سایر اماکن عمومی مراجعه نکند.
    ۲ ـ در این دوره ۱۰ روزه، تمام اعضای خانواده فرد مبتلا باید به دقت توصیه های مربوط به بهداشت دست، شستشوی مکرر و استفاده از محلولهای الکل را اجرا کنند.
    ۳ ـ بیماران باید قبل از عطسه یا سرفه از یک دستمال برای دهان یا بینی خود استفاده کنند، در صورت امکان فرد مبتلا در دوره بیماری و یا دوره نقاهت باید از ماسک استفاده کند. در صورتی که بیمار قادر به استفاده از ماسک نیست سایر اعضای خانواده باید از ماسک استفاده کنند.
    ۴ ـ هنگام هر گونه تماس با مایعات بدن فرد مبتلا، باید از دستکشهای یک بار مصرف استفاده کرد، همچنین بلافاصله بعد از استفاده از این دستکشها ، آنها را از دست خارج کرده در زباله دان انداخته شود و دست ها شسته شود.
    ۵ ـ وسایل ظرف غذا، حوله، رختخواب فرد بیمار را نباید اعضای دیگر خانواده استفاده کنند.
    ۶ ـ نیازی نیست که فعالیت دیگر اعضای خانواده در بیرون محدود شود. مگر این که علایم بیماری مانند تب و مشکلات تنفسی پدیدار گردد.
    ۷ ـ سفرهای غیرضروری به کشورهای جنوب شرقی از قبیل چین، هنگ کنگ، ویتنام، هانوی و سنگاپور حذف گردد.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه چهاردهم خرداد 1390  |
 سادیسم :

سادیسم یا انحراف دگرآزاری انحرافی است برعکس مازوخیسم که باعث می‌شود تا شخص منحرف تنها از زجر و آزار دیگران میل جنسی خود را ارضاء کند. در حقیقت بیماران سادیسم فقط از تخریب و تصدیع و ایجاد مزاحمت متلذذ می‌شوند. البته در مراحل بعدی آزار جنسی دیگران فرد را ارضاء نکرده و فرد وارد مرحله خود آزاری می‌شود

کلمه سادیسم از اسم مارکی دو ساد نویسنده و فیلسوف فرانسوی گرفته شده است.

مازوخیسم یا انحراف خودآزاری عکس سادیسم است. در این حالت شخص مازوخیست تنها از شکنجه و عذاب وارد شدن بخود کسب لذت می‌کند و میل دارد پیوسته مورد طعن و عذاب و ناسزا و رنج قرار گیرد.

انحراف مازوخیسم یا شهوت خودآزاری، نقطه‌ی مقابل انحراف جنسی سادیسم یا دیگرآزاری است. یک فرد سادیستیک ازآزار واذیت کردن دیگـــران لذت جنسی می‌برد، اما یک انسان مبتلا به «مازوخیسم» از عذاب و شکنجه‌‌أی که خودش متحمل می‌شود لذت جنسی کسب می‌کند. افرادی که به این نوع انحراف مبتلا هستند بشدت تمایل دارند که چه به وسیله‌ی خود و چه از طرف دیگران، آزار ببینند یا حتی شکنجه شوند. کامیابی روانی این بیماران، جز با زجر و آزار دیدن حاصل نمی‌شود.

تمامی روان‌شناسان در دوره‌های مختلف، خوی تجاوز و تعدی یا به بیان دیگر غریزه‌ی تخریب و مرگ را یکی از غرایز طبیعی افراد بشر و منشأ انحراف سادیسم دانسته‌اند. انحراف مازوخیسم یا خودآزاری نیز ریشه در همین غریزه دارد. با این تفاوت که واکنشهای بیمار مبتلا به مازوخیسم با بیمار سادیست فرق می‌کند.

هنگامی که تمایلات قهرآمیز غریزه‌ی مرگ در عوامل روانی انسان حادث شد، از دو حال خارج نیست، یا انسان به پیروی از این غریزه به تخریب و شکستن اشیا و آزار دیگران می پردازد و به این ترتیب غریزه‌ی خود را ارضا می‌کند یا اینکه محدودیتهای طبیعی و اجتماعی به او اجازه‌ی این کار را نمی‌دهند؛ برای مثال طفل به دلخواه خود نمی‌تواند آنچه را که در دسترسش قرار می‌گیرد بشکند و یا مثلاً سر گربه را از تنش جدا سازد. در این صورت غریزه‌ی تخریب و مرگ به جای اینکه متوجه دنیای بیرون انسان شود، به درونش راه می‌یابد و خود انسان را هدف قرار می‌دهد و به این ترتیب، تمایلات قهرآمیزانسان به جای دیگران روی خود او پیاده می‌شود. به بیان دیگر انحراف مازوخیسم و سادیسم هر دو از یک منبع سرچشمه می‌گیرند ولی در مازوخیسم غریزه‌ی تخریب و مرگ به جای اینکه روی دیگران عمل کند، بر خود بیمار مبتلا اثر می‌گذارد.

گروه‌های زیادی از مردم مبتلا به مازوخیسم هستند؛ مثلاً مرتاضان و یا افرادی که در پاره‌‌أی موارد به استقبال مرگ می‌روند و یا اشخاصی که در مواقع خطر و پیش‌آمدهای ناگوار و مصیبت‌بار، به جای اینکه برای رفع مشکلات خود تدابیر منطقی‌‌ای بیندیشند، خود را هلاک می کنند. بعضی از مبتلایان به مازوخیسم نیز، دراین موارد، در واقع قصد انتقامجویی و یا کشتن دیگران را دارند. این _ نوع سادیسمی ارضای غریزه _ اما به جای این کار، خود را از بین می‌برند.

انواع مازوخیسم:

انحراف مازوخیسم را از نظر شدت و ضعف به سه دسته تقسیم کرده‌اند:

مازوخیسم روانی، مازوخیسم احساساتی و مازوخیسم جسمی یا فیزیولوژیکی.

توجه به این نکته ضروری است که به طور معمول، حالات مذکور تا حدودی در زندگی جنسی افراد بشر وجود دارند، و تا هنگامی که جنبه‌ی عادی داشته، ازحد و مرز معمولی تجاوز نکنند، امری کاملاً طبیعی به شمار می‌روند اما اگر به صورت‌های شدید و خاص یا به عبارت دیگر انحرافی جلوه کنند و یا بتدریج به صورت عادت در‌آیند، وجود انحراف را محقق می‌سازند.

مازوخیسم روانی

مازوخیسم روانی حالتی است که در زندگی جنسی عادی مردم دیده می‌شود. بعضی افراد در زندگی جنسی، خود را ازهر لحاظ در اختیار فرد محبوب خویش قرار می‌دهند و هر نوع خفتی را که از طرف وی به آنها تحمیل شود، می‌پذیرند. چنین رابطه‌ی جنسی‌ای بین زن و مرد را می‌توان طبیعی و عادی دانست، اما اگر روابط از این مرز تجاوز کند و جنبه‌ی ارباب وغلامی پیدا کند و یکی از طرفین تا حدی که برده‌ای از اربابش اطاعت و فرمان‌برداری می‌کند، بنده‌وار خواست‌های طرف مقابلش را اجابت کند، می‌توان گفت که به انحراف مازوخیسم روانی دچار شده است.

مبتلایان به این نوع مازوخیسم، جز دشنام و خفت و خواری چیزی نمی‌طلبند و زخم زبان، اهانت و ناسزا آنها را به اوج لذت جنسی می‌رساند. مازوخیست‌های روانی، تا زمانی که از کسی دشنام نشنیده‌اند یا شخصی آنها را تحقیر نکرده است، ناراحت و ناآرامند. البته باید توجه داشت که این نوع مبتلایان هنگام آمیزش جنسی، میلی به تحمل آزار ندارند بلکه از شنیدن کلمات رکیک و اهــانت آور، لذت می برند. بسیاری از زنان جوان و تحصیل‌کرده و برومندی که با مردانی به مراتب پست‌تر از خود ازدواج می‌کنند و یا به مردان درشت و قوی‌هیکل گرایش دارند، مبتلا به مازوخیسم روانی هستند. این زنان در برابر قوی‌هیکل بودن مرد که صفتی به اصطلاح بارز به شمار می‌رود، کلیه‌ی معایب و نقایص اخلاقی و ذاتی او را بسادگی نادیده می‌گیرند.

به طورکلی می توان گفت که منحرف مازوخیست، یک انسان خفت‌طلب واهانت‌جو است و به هر ترتیبی که بتواند خود را به دیگری تسلیم می‌کند و بدون قید و شرط در اختیار او قرار می‌گیرد تا تمایلات روانی و انحرافی‌ خود را اقناع کند.

هرشفلد مثال جالبی در این مورد دارد. او گزارش می‌دهد که زن جوانی در زمان جنگ، یک زندانی فرانسوی را برای مدت هشت ماه در اتاقش مخفی کرده و خود را بدون قید و شرط ، برای انجام هر نوع عمل جنسی دراختیار وی گذاشته بوده است. تحقیقات بعدی نشان می‌دهد که این زن دارای عنن کامل بوده و تنها دلیل تسلیم بدون قید وشرط او به زندانی فرانسوی، انحراف مازوخیسم وی و شعف و نشأت جنسی‌‌ای بوده که از این راه به آن دست می‌یافته‌ است.

مازوخیسم احساساتی

بعضی از افراد مبتلا به مازوخیسم که معمولأ کمرو، جاهل و بی‌سواد هم هستند، از آشکار شدن انحراف خویش خودداری می‌کنند و به درون خود پناه می‌برند. این افراد می کوشند با تجسم صحنه‌های مختلف مازوخیسم از راه فکر و خیال، تمایلات غیر‌عادی خود را ارضا کنند. این دسته از منحرفان مازوخیسم را مازوخیسم‌های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.

مازوخیسم فیزیولوژیکی

مازوخیسم فیزیولوژیکی که حادترین و واقعی‌ترین وجه مازوخیسم است حالتی است که انسان را وا‌می‌دارد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتیاق درمعرض زجر و درد و عذاب قرار دهد. برای شخصی که به انحراف مازوخیسم فیزیولوژیکی مبتلاست، درد مفهوم خود را از دست داده و حتی لذت و شعف می‌شود. مبتلایان به این نوع مازوخیسم که تعدادشان از مبتلایان به دو نوع دیگر بیشتر است، از آزار‌های بدنی مانند شکنجه، پاره شدن پوست و گوشت و یا سوختن بدن‌شان لذت می برند و چنانچه اقدامی برای درمان آنها صورت نگیرد، سرانجام خود را هلاک خواهند ساخت.

ارضای تمایلات مازوخیستی به وسیله حواس لامسه

شخص مبتلا به مازوخیست فیزیولوژیکی، ابتدا به وسیله‌ی حس بویایی و چشایی خود، لب‌های شریک جنسی‌اش را به طور عادی می‌بوید و با زبان آنها را لمس می‌کند، ولی بتدریج وارد مرز اعمال انحرافی می‌شود و به بوییدن مواضع جنسی و مزه کردن آنها و حتی خوردن فضولات بدن شریک جنسی خود می‌پردازد.

ارضای تمایلات مازوخیستی به وسیله حواس ‌بینایی و شنوایی

شخص مازوخیست میل شدیدی به مشاهده‌ی اعضای لخت بدن شریک جنسی‌اش دارد و از شنیدن حرفهای اهانت‌آمیز و فحشهای رکیک در هنگام آمیزش جنسی لذت می‌برد. در واقع همانقدر که مبتلا به انحراف سادیسم از ادای کلمات توهین‌آمیز لذت می‌برد، مبتلا به مازوخیسم از شنیدن این کلمات به شعف روانی می‌رسد.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه چهاردهم خرداد 1390  |
 گرمازدگی :

بیماریهای ناشی از گرما (گرمازدگی)، انواع و درمان آنها:

گرمازدگی

یکی از بیماریهای مهم در ایّام گرم سال گرمازدگی است ضمن اینکه براحتی و سریع می توان این بیماری را تشخیص داده  درمان نمود، می تواند خطرناک و کشنده نیز باشد،این بیماری در ایّام گرم سال شایع بود و درصد زیادی از بیماران مراجعه کننده به مطب ها را تشکیل می دهد.

بیماریهای ناشی از گرما (گرمازدگی)، انواع و درمان آنها

بیماریهای ناشی از گرما در فصول گرم سال یکی از بیماریهای رایج در جهان خصوصاً در کشور ماست و در مناطق گرم و خشک، مناطق گرم و مرطوب نیز به فراوانی دیده می شود.

بیماریهای ناشی از گرما یه یک سری از بیماریهای گفته می شود که بدن نمی تواند خود را با افزایش دمای محیط تطبیق دهد، طیف بیماریهای ناشی از گرما شامل موارد زیر است:

گرمازدگی

 1. ادم گرمایی (Heat Edema
 2. عرق سوز (Heat Rush)
 3. ، گرفتگی عضلانی ناشی از گرما (Heat Cramp
 4. تتانی ناشی از گرما (Heat Tetany
 5. سنکوپ گرمایی (Heat Syncope
 6. ضعف و خستگی مفرط حاصل از گرما (Heat Exhaustion)
 7. گرما زدگی (Heat Stroke)

پاتوفیزیولوژی(Pathophysiology)

با توجّه به اینکه گرمازدگی در صورت سهل انگاری بیمار یا اطرافیان بیمار، اشتباه در تشخیص، شروع تأخیری درمان می تواند ۲۰ % مرگ و میر در جوانان و ۷۰ % در افراد مسن داشته باشد. در این مقاله سعی شده است ضمن بیان مکانیزم کنترل گرما توسط بدن، به زبان ساده نحوه پیشگیری، مراقبت و درمان گرمازدگی بیان گردد.

علیرغم تغییرات وسیع دمای محیط، انسان و سایر پستانداران می توانند دمای بدن خود را توسط اتلاف یا ایجاد گرما در محدوده ثابتی نگهدارند. زمانیکه افزایش دمای بدن از مکانیسم دفع حرارت پیشی می گیرد، دمای بدن افزایش پیدا کرده و علائم مهم گرمازدگی بروز می کنند. گرمای بیش از حد بدن سبب تخریب (Denature) پروتئین شده و فسفولیپیدها، لیپوپروتئین ها و لیپیدهای محلول در آب غشای سلولها را بی ثبات نموده، منجر به کولاپس قلبی و عروقی، نارسائی ارگان ها، و نهایتاً مرگ می شوند. دمای دقیقی که سبب کولاپس قلبی و عروقی شود در افراد مختلف متفاوت است و این به دلیل بیماریهای همراه، داروها، سایر فاکتورهایی که ممکن است سبب تشدید و یا تخفیف بیماری شود، است. بهبود کامل در بیمارانیکه دمای بدن آنها تا ۴۶ °C بوده مشاهده شده و مرگ نیز در بیمارانیکه دمای پایین تری داشته اند نیز گزارش شده است. دمای بدن بیش از ۴۱٫۱ °C نقطه خطر بوده (Catastrophic) بایستی هر چه سریع تر اقدام درمانی صورت پذیرد.

دمای بدن از راه های مختلفی تولید می شود، در حالت متابلیسم پایه در بدن انسان (یعنی در حالت استراحت) تقریباً ۱۰۰Kcal (کیلو کالری) در ساعت یا ۱ Kcal/kg/h حرارت یا گرما تولید می کند و در صورتی که به دالایلی دفع حرارت بدن مختل شود همین حالت باعث افزایش ۱٫۱ ۰C/h خواهد شد. در فعالیّت شدید بدنی تولید حرارت می تواند تا ۱۰ برابر(۱۰۰۰ Kcal/h ) افزایش یابد. ضمن اینکه بیماریهای مثل تشنج، سپتی سمی، تیروتوکسیکوزیس، لرزیدن و بعضی از داورها نیز تولید حرارت در بدن را تشدید می نمایند.

در معرض قرار گرفتن مکرّر در آب و هوای گرم می تواند قدرت دفع گرما از بدن را تا ۲۰ برابر افزایش دهد که بخشی از آن به دلیل افزایش جریان خون پوستی و بخش مهم تر آن به دلیل تغییر تنظیم دمای بدن است. در افرادی که در محیط گرم قرار می گیرند افزایش یک درجه سانتی گراد حرارت بدن باعث افزایش تعریق نیم L/h می شود و اگر دمای بدن نیم درجه دیگر اضافه گردد تعریق به ۲ L/h افزایش خواهد یافت.

معمولاً جهت عادت کردن در یک محیط گرم ۷ تا ۱۰ روز زمان نیاز است و بر عکس در عادت کردن در یک محیط سرد نیاز به ۲۰ تا ۴۰ روز است.

بدن انسان در حالت استراحت از طریق عروق خونی سطح پوست بدن تا حرارت ۳۲ ۰C محیط را به راحتی تحمّل می کند ولی هر گونه افزایش فعالیّت بدنی در این شرایط و یا افزایش دمای محیط می تواند فرد را در معرض گرمازدگی قرار دهد. ( Oxford Textbook of medicine Sec:8.5.1, 4th edition)

مکانیسم دفع حرارت در شرایط عادی در بدن شامل:

 1. Radiation یا تشعشعی (انتقال گرما بصورت امواج الکترومغناطیسی بین بدن و محیط اطراف، یا مادو قرمز) تأثیر این روش به نور آفتاب، فصل سال، وجود و عدم وجود ابر و سایر فاکتور دارد، مثلاً قرار گرفتن در نور آفتاب در طی تابستان باعث افزایش حرارت بدن تا مقدار ۱۵۰ Kcal/h می شود)
 2. Convection یا انتقالی یا همرفت (انتقال گرما ازسطح پوست بدن به محیط اطراف با وجود اختلاف دما)
 3. Evaporation یا تبخیر (تبدیل مایع به بخار آب)
 4. ‍Conduction هدایتی یا تماسی ( انتقال حرارت بین دو سطح با اختلاف دما که در تماس مستقیم با هم باشند)
راه های دفع گرما از بدن در یک فرد سالم

گرمازدگی4

بخش عمدة دفع حرارت از بدن بصورت تشعشعی است که حدود ۶۵% دفع حرارت از بدن را شامل می شود و می تواند توسط لباس هایی که می پوشیم تحت تأثیر قرار گیرد. ولی اگر دمای محیط به ۳۷٫۲ (سی و هفت و دو دهم) C° برسد این مقدار به صفر می رسد و با افزایش دما از ۳۷٫۲ به بالا انتقال گرما از محیط اطراف به بدن صورت می گیرد. در حالت عادی ۲۰ درصد گرمای بدن از طریق تبخیر انجام می شود که در محیط های گرم این درصد افزایش یافته و مهم ترین عامل دفع حرارت می شوند . عمل تبخیر بعنوان یک مکانیسم دفع گرما به وضعیّت پوست بدن، غدد عرق، عمل ریه، دمای محیط، رطوبت، وزش هوا و اینکه شخص به آب وهوای گرم عادت کرده یا نه، بستگی دارد. بعنوان مثال وقتی رطوبت هوا از ۷۵ % بیشتر بشود عمل تبخیر انجام نخواهد شد و در افرادیکه در محیط آب و هوای گرم عادت نکرده اند کمتر مؤثر است. در فعالیّت های خیلی شدید بدنی عمل تعریق میتواند تا دو و نیم لیتر در ساعت برسد. رطوبت محیط، تعریق را کاهش می دهد. (Current Medical Treatment & Diagnosis 2007, )

یک بیمار گرمازده

یک فردی که در محیط گرم عادت نکرده است فقط می توانند در ساعت ۱ لیتر در ساعت عرق نمایند که معادل دفع ۵۸۰ Kcal/h گرما، در حلیکه در فرد عادت کرده در محیط گرم می تواند ۲-۳ لیتر تعریق داشته باشد که برابر با ۱۷۴۰ Kcal/h گرما می باشد. ظرف ۷-۱۰ روز می توان به آب و هوای گرم عادت نمود در این صورت آستانه شروع تعریق پایین آمده و تولید تعریق افزایش می یابد و ظرفیّت غدد عرق در جذب مجدد سدیم عرق نیز افزوده شده تا در مجموع دفع حرارت مؤثرتر واقع شود. (Saint Francis Medical Center Site )

در حالت طبیعی تولید گرما با اتلاف گرما در بدن توسط هیپوتالاموس کنترل می گردد بعبارتی نقش ترموستات بدن را دارد. رسپتور های حساس به حرارت در پوست، عضلات و نخاع وجود داشته و اطلاعات لازم را به قسمت قدامی هیپوتالاموس می فرستند و در این قسمت اطلاعات باصطلاح پردازش شده و رفتار لازم جهت کاهش حرارت بدن انجام می شود مثل: افزایش جریان خون درپوست است (تا ۸ لیتر در دقیقه)؛ دیلاتاسیون (گشادشدن) وریدهای پوستی و تحریک جهت ایجاد تعریق.

در افرادیکه ظرفیّت تطابق با محیط را نداردند مثل شیرخواران، افراد پیر و افرادی که بیماری مزمن دارند زمانیکه تولید حرارت از اتلاف حرارت پیشی می گیرد گرمازدگی کلاسیک اتفاق می افتد (Classic Heatstroke). کلاً افراد مسن و بیمارانیکه وضعیّت قلبی ریوی پایینی دارند قادر نیستند در مواقع حوادث گرمایی خود را با پاسخ های فیزیولوژیک بدنی تطابق دهند و در نتیجه درخطر گرمازدگی هستند.

در امریکا در سال های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۷، ۷۰۴۶ مورد مرگ ناشی از گرمازدگی گزارش شده است ( ۳۷۱ مرگ در سال) . مرگ و میر ناشی از گرما زدگی در تابستان با افزایش موج گرما افزایش می یابد مثلاً در سال ۱۹۸۰ (سالی که در آمریکا گرما شدید بود) ۱۷۰۰ مورد مرگ ناشی از گرمازدگی گزارش شده بود در مقایسه با سال بعد که ۱۴۸ مورد گزارش شده بود. افراد بالای ۶۵ سال ۴۴ % موارد مرگ را شامل می شدند.

مرگ و میر(Mortality/Morbidity)

مرگ و میر ناشی از گرمازدگی به مدّت زمان قرار گرفتن در معرض گرما بستگی دارد. زمانی که درمان گرمازدگی تأخیری بوجود آید مرگ ناشی از گرمازدگی به ۸۰ % می رسد با این وجود تشخیص زودرس و درمان سریع مرگ ناشی از گرمازدگی را به ۱۰ % می رساند. مرگ و میر در در افراد مسن، بیمارانی که بیماری زمینه ای دارند و بیماران بستری بیشتر است.

یک خرس گرما زده (Heat Exhaustion)!! سایت منبع

سن، جنس و نژاد (Race، Sex &Age )

در همه نژادها و در هر دو جنس یکسان است. منتها با توجّه به موقعیّت اجتماعی سیاه پوستان مرگ و میر در سیاه پوستان سه برابر سفید پوستان است. در مورد جنس نیز با توجّه به اینکه مردان در محیط های کاری سخت بیشتر کار میکنند، دو برابر بیشتر است. در مورد سن هم شیرخواران، بچه ها و افراد پیر در معرض خطری بیشتری قرار دارند.

علایم کلنیکی بیماریهای ناشی از گرما:

افزایش درجه حرارت محیط و یا بدن موجب طیف وسیعی از اختلالات می شود که از یک ضعف و بیحالی، سردرد وت هوع گرفته تا تشنج، نارسایی کلیه و مرگ متفاوت است که در زیر به ذکر آنها می پردازیم:

۱٫ادم حاصل از گرما (Heat Edema)

این حالت در افرادی که به آب و هوای گرم عادت ندارند رخ می دهد (معمولاً در زنان و افراد مسن) و بصورت ادم پشت پا و مچ پا، متعاقب نشستن یا ایستادن طولانی مدّت اتّفاق می افتد. علّت آن وازودیلاتاسیون عروقی و استاز خون وریدی و در نتیجه ادم بافت بینابینی می شود و نمایانگر بیماری قلبی یا لنفاتیک نیست. ادم حاصل از گرما نیاز به درمان خاصی نداشته و با عادت کردن آب و هوای آن منطقه (معمولاض ۲- ۳ روز) و بلند کردن پاها از سطح زمین برطرف می گردد.

۲٫عرق سوز (Heat Rash)

عرق سوز تحریک پوستی است که توسط تعریق زیاد که در آب و هوای گرم و با رطوبت بالا رخ می دهد. در هر سنی می تواند رخ دهد ولی در بچه ها و خردسالان شایع تر است. ظاهر عرق سوز بصورت بستری قرمز رنگ با طاول های کوچک می باشد.

۳٫گرفتگی عضلانی حاصل از گرما (Heat Cramps)

این حالت نیز در یک آب و هوای نسبتاً گرم اتّفاق می افتد ولی معمولاً در افراد جوان و سازگار، و متعاقب فعالیّت شدید عضلانی اتّفاق افتاده و در اثر تعریق زیاد شخص دچار دهیدراتاسیون می شود و اگر مایعات هیپوتونیک مصرف کند، ممکن است هیپوناترمی و هیپوکالمی ودر نتیجه کرامپ عصلانی رخ دهد که بیشتر در عضلات ساق پا و شانه ها رخ می دهد. دمای بدن در محدوده ی طبیعی بوده و بجز اختلالات الکترولیتی خفیف، نکته ی مثبت دیگری وجود ندارد. درمان این حالت شامل استراحت در یک فضای خنک و تجویز مایعات به صورت وریدی (نرمال سالین به میزان یک لیتر در طی ۳-۴ ساعت) یا خوراکی (یک چهارم قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب هر ۱-۲ ساعت به مدّت ۴-۸ ساعت) بوده و در طی چند ساعت برطرف می شود. ماساژ خفیف (بصورت مالش) عضلات تا حدودی کمک کننده است امّا باید از ماساژ شدید عصلات خودداری کرد (موچب افزایش تولید گرما می شود).

۴٫تتانی حاصل از گرما (Heat Tetany)

در برخی از افراد، متعاقب گرمای محیط و فعالیبت شدید، هیپرونتیلاسیون و آلکالوز تنقسی اتّفاق افتاده و سپس اسپاسم کارپوپدال حادث می شود. اگر چه در این بیماران ممکن است نشانه ی شوستوک (Chvostoke’s sign) وجود داشته باشد، ولی کلسیم و منیزیوم سرم طبیعی بوده و پس از استرحت در هوای خنک، خودبخود بر طرف شده و نیاز به درمان خاص دیگری ندارد (اگر چه بایستی کلسیم و در صورت امکان منیزیوم سرم اندازه گیری شود).

۵٫سنکوپ حاصل از گرما (Heat Syncope)

در برخی از افراد (خصوصاً افراد سن) که عادت به آب و هوای گرم ندارند، ممکن است هیپوتانسیون اورتواستاتیک و در نتیجه سنکوپ بروز کند. علّت آن، وازودیلاتاسیون عروق محیطی (بطور جهت کاهش دمای بدن) و دهیدراتاسیون است.درمان این حالت استراحت در هوای خنک و خواباندن بیمار و بلند کردن پاهای وی و گاهی تجویز مایعات خنک است.

۶٫ضعف و خستگی مفرط حاصل از گرما (Exhaustion Heat)

این حالت در اثر دهیدراتاسیون نسبتاً شدید و اختلال الکترولیتی متعاقب فعالیّت شدید در آب و هوای گرم و مرطوب اتّفاق افتاده و فرم شدیدتری از حالت های فوق الذکر بوده و می تواند بسرعت به طرف گرمازدگی پیشرفت کند. علائم و نشانه های آن ممکن است هر یک از حالات ذکر شده در بالا همراه با تهوع، استفراغ، ضعف و بیحالی، اضطراب، بیقراری، سردرد، سرگیجه، هیپرونتیلاسیون، تاکیکاردی و تب (معمولاً کمتر از ۳۹ oC ) باشد. آنچه که این اختلال را از گرمازدگی افتراق می دهد، طبیعی بودن وضعیّت دماغی بیمار است. موارد خفیف و ساب کلینیکال گرمازدگی (Heat Stroke) ممکن است مشابه Heat Exhaustion باشد. در چنین حالاتی اندازه گیری SGOT، SGPT و LGH به افتراق آن دو از یکدیگر کمک می کند. در این بیماران در صورت شک به گرمازدگی، بایستی درمان بر اساس گرمازدگی شروع شده و تا مشخص شدن بیماری ادامه یابد. درمان Heat Exhaustion شامل استراحت، تجویز مایعات (محلول ⅓⅔ نرمال سالین به میزان ۲-۸ لیتر)، خنک کردن محیط و بررسی فونکسیون کلیه است.

۷٫گرما زدگی (Heat Stroke)

گرمازدگی شدیدترین شکل بیماریهای ناشی از گرماست و با افزایش دمای بدن به بیش از ۴۱٫۱ (چهل و یک و یک دهم)°C همراه با اختلالات عصبی می باشد.گرمازدگی به دو شکل دیده می شود: گرمازدگی فعالیّتی (Exertional heatstroke (EHS)) که معمولاً در افراد جوانی دیده می شوند که به مدّت طولانی در یک محیط گرم فعالیّت بدنی شدید انجام می دهند. و گرمازدگی کلاسیک (Classic nonexertional heatstroke (NEHS)) که بیشتر در افراد پیر کم تحرّک، افرادیکه بیماری مزمن دارند و افراد کم سن و سال. گرمازدگی کلاسیک در مناطقی اتّفاق می افند که سالها موجی گرمایی نداشته اند. هر دو نوع گرمازدگی با مرگ و میر بالایی همراه است خصوصاً وقتی که در درمان تأخیری صورت گیرد.

گرما زدگی در دو حالت رخ می دهد یا به علّت افزایش تولید گرما ( مثل فعالیّت بدنی یا افزایش متابلیسم بدنی) و یا کاهش توانایی دفع گرما از بدن (مثل: پوشیدن لباس زیاد یا روزهای شرجی).

گرما زدگی بطور تی پیک با هیپرترمی (افزایش دمای بدن) بیش از ۴۱/۱ (چهل و یک و یک دهم) C°، عدم تعریق (Anhidrosis) همراه با اختلال حسی عصبی (Sensorium) همراه است. با این وجود ممکن است بیمار پس از قرار گرفتن در یک محیط با دمای پایین تر مثل قرار گرفتن در آمبولانس که محیط خنک تری دارد تب کمتری را نشان دهد که باید این مسئله را در نظر داشت و یا اینکه ممکن است بعضی از بیماران توانایی تعریق را داشته باشد بنابراین تأکید بی مورد در مورد وجود هر سه علائم در یک بیمار گرمازده ممکن است سبب تأخیر درمان و عوارض متعاقب آن منجر گردد.

همانطوریکه اشاره شد از نظر کلینیکی گرما زدگی به دو شکل رخ می دهد: گرمازدگی کلاسیک (Classic heatstroke) که در طی آن گرمای محیط افزایش یافته و در کودکان و جمعیّت سالخوده جامعه شایع تر است. گرمازدگی را بایستی در کودکان، افراد پیر و افرادی که بیماری مزمن همراه با اختلال حسی عصبی دارند مد نظر داشت. گرمازدگی کلاسیک به دلیل اختلال ناگهانی مکانیسم کنترل دمای بدن اتّفاق می افتد.

heat-stroke-exahaustion

نوع دیگر گرمازدگی، گرمازدگی فعالیّتی (EHS، Exertional Heat Stroke) است که معمولاً فرد جوانی را درگیر می کند که سالم بوده ولی فعالیّت فیزیکی شدیدی داشته است. این گرمازدگی نتیجه افزایش تولید گرما است که بدن قادر نیست گرمای حاصله را دفع نماید. در حالت طبیعی بدن می تواند ۳۰۰ تا ۵۰۰ Kcal گرما را دفع نماید ولی در فعالیّت های شدید تولید گرما بین ۳۰۰ تا ۹۰۰ Kcal افزایش می یابد .

گرمازدگی فعالیّتی (EHS)

 • با هیپرترمی( تب شدید)، تعریق شدید، و اختلال حسی عصبی مشخص شده و در فردی که در یک محیط گرم فعالیبت شدید بدنی داشته بطور ناگهانی بروز می کند.
 • یکسری از شکایات مثل دردشکمی، دردعضلانی، تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، سرگیجه، تنگی نفس، ضعف معمولاً قبل از گرمازدگی شایع بوده ممکن است تشخیص گرمازدگی را به تأخیر بیاندازد. سنکوپ و اختلال هوشیاری هم قبل از گرمازدگی مشاهده شده است.
 • گرمازدگی فعالیّتی (EHS) معمولاً در جوانان، افراد سالم مثل: ورزشکاران، مأموران آتش نشانی، سربازانی دیده می شود که فعالیّت شدید بدنی داشته، گرمای تولید شده بر سیستم کنترل دمای بدن فائق آمده ایجاد هیپرترمی می کند. به دلیل اینکه اینگونه بیماران توانایی تعریق شان دست نخورده و سالم است پس از پایان فعالیّت فیزیکی دمای بدنشان پایین بوده و در هنگام معاینه دمای کمتر از ۴۱ °C دارند.
 • ریسک فاکتورهایی(عوامل خطر) که احتمال بیماریهای ناشی از گرما را تشدید می کند شامل: عفونت ویروسی، دهیدراتاسیون (کم آبی)، خستگی، چاقی، کم خوابی، ضعف جسمانی، و عدم تطابق با محیط می باشند. گرچه عدم تطابق با محیط ریسک فاکتوری برای گرمازدگی است ولی در افرادی که در آب و هوای گرم هم عادت نموده اند نیز ممکن است با فعالیّت بدنی شدید گرمازدگی رخ دهد.
 • گرمازدگی فعالیّتی (EHS) هم ممکن است به علّت افزایش فعالیّت ناشی از داروهایی مثل کوکائین، آمفتامین، و بعنوان عارضه ای از صرع ممتد (status epilepticus) باشد.

گرما زدگی کلاسیک (Nonexertional heatstroke)

 • با هیپرترمی (تب شدید)، عدم تعریق (Anhidrosis)، و اختلال سیستم حسی عصبی مشخص شده که بطورناگهانی به دنبال افزایش طولانی مدت دمای محیط ( مثل موج گرما) در فرد ایجاد می گردد.دمای بدن بیشتر از ۴۱°C تشخیصی است گر چه گرمازدگی ممکن است در دمای بدن پایین تر هم رخ بدهد.
 • شکایات مغزی از تحریک پذیری مختصر تا هذیان، توّهم و کما متغیر است
 • عدم تعریق (پوست خشک و گرم) ناشی از عدم فعالیّت غدد عرق یک یافته تأخیری در گرمازدگی بوده و ممکن است در هنکام معاینه وجود نداشته باشد.
 • سایر علایم مغزی شامل تشنج، اختلال مخچه ای و اپیستوتونوس(سفت شدن عضلات پشت).
 • بیماران Classic NEHS در ابتدا برون ده قلبی بالایی دارند ولی در موارد شدید گرما زدگی دچار کاهش برون ده قلبی خواهند شد.
 • گرمازدگی کلاسیک بیشترین شیوع را در طی دوره هایی که آب و هوای گرم طولانی مدّت دارد دیده می شود. این نوع گرمازدگی بیشتر در افرادی دیده می شود که قادر نیستند دمای محیط شان را کنترل و مایعات کافی دریافت کنند مثل شیرخواران، افراد مسن، افرادیکه بیماری مزمن دارند)، بیمارانی با دارای عملکرد ضعیف قلبی و عروقی هستند و افرادیکه دچار اختلال تعریق هستند مثل بیماریهای پوستی، مصرف داروهای آنتی کولینرژیک، و روانی. شیرخواران به دلیل عدم تکامل سیستم کنترل دما، و افراد مسن ضعیف و عدم توانایی تطابق در محیط گرم، کاهش ظرفیّت عرثق .

معاینه فیزیکی:

علایم حیاتی:

 • دمای بدن:طور تی پیک دمای بدن بالای ۴۱ °C است ولی در صورت وجود تعریق و مکانیسم تبخیر و اقدام به خنک کردن مریض اغلب کمتر از ۴۱ °C است.
 • نبض: تاکی کاردی، ضربان قلب معمولاً بالای ۱۳۰ ضربه در دقیقه است.
 • فشار خون: بیماران معمولاً دارای فشارخون طبیعی همراه فشارنبض وسیع دارند. با این وجود کاهش فشار خون شایع بوده و ناشی از یک سری از عوامل مثل انبساط عروق پوستی، گیر افتاده خون در سیستم وریدی، و دهیدراتاسیون می باشد. کاهش فشار خون هم ممکن است ناشی از آسیب میوکارد قلب باشد که احتمال کلاپس قلبی عروقی را تقویت می کند.

CNS (مغزی):

 • شکایات ناشی از اختلالات مغزی در بیماران گرمازده عموماً وجود داشته و از تحریک پذیری تا کما متفاوت ا ست.
 • بیماران ممکن است با منگی (Delirium)، گیجی (Confusion)، هذیان (Delusion)، تشنج (Convulsion)، توهّم (Hallucination)؛ ناهماهنگی حرکتی (Ataxia)، رعشه (Tremor)، تکلّم ناهماهنگ (Dysarthria)، و سایر علائم مخچه ای بعلاوه اختلالات اعصاب مغزی و انقباضات تونیک و دیس تونیک عضلات نیز مراجعه کند.
 • بیماران ممکن است با با وضعیّت دسربره (Decerebrate posturing) ، دکورتیکه (Decorticate posturing) نیز مرجعه نمایند.
 • کما هم ممکن است ناشی از اختلالات الکترولیتی، هیپوگلیسمی، انسفالوپاتی هپاتیک، انسفالوپاتی اورمیک، یا اختلالات حادی مثل خونریزی حاد داخل مغزی ناشی از ضربه یا اختلالات انعقادی باشد.
 • ادم و فتق مغزی هم ممکن است در جریان بیماری گرمازدگی رخ بدهد.

چشم ها:

 • معاینه چشم ممکن است نیستاگموس، Oculogyric episodes، ناشی از آسیب مخچه را نشان دهد.
 • مردمک ممکن است فیکس، گشاد، pinpoint، یا نرمال باشد.

قلبی و عروقی:

 • استرس های گرمایی عوارض قلبی شدیدی بجا می گذارند. بیمارانی که اختلالات قبلی دارند نمی توانند استرس های گرمایی را به مدّت طولانی تحمّل کنند.
 • بیماران عموماً با حالات هیپردینامیک، تاکی کاردیا، کاهش مقاومت عروق سیستمیک، و ایندکس قلبی بالا مرجعه می کنند.
 • وضعیّت هیپودینامیکی که با مقاومت عروقی سیستمیک زیاد، ایندکس قلبی کم همراه باشد معمولاً در بیماران دارای بیماری قلبی وعروقی و حجم پایین داخل عروقی دیده می شود.
 • وضعیّت هیپودینامیک در یک بیمار گرمازده ممکن است علامت کلاپس قلبی و عروقی باشد.
 • فشار وردی مرکزی عموماً نرمال تا افزایش یافته است مگر اینکه حجم مایع داخل وریدی شدیداً پایینی داشته باشد.

ریه:

 • بیماران گرمازده عموماً تاکی پنه، هیپرونتیلاسیون داشته که ناشی از تحریک مستقیم مغزی، اسیدوزیس، یا هیپوکسی می تواند باشد.
 • هیپوکسی و سیانوزیس ممکن است متعاقب یکسری از اتّفاقات مثل آتلکتازی، انفارکتوس ریوی، پنومونی آسپیراسیون، و ادم ریوی ایجاد شده باشد.

دستگاه گوارش: خونریزهای گاسترو اینتستینال در بیماران گرما زده بطور شایع دیده می شود

کبد:

 • بیماران عموماً علایمی از آسیب کبدی، مثل زردی و آنزیم های کبدی را نشان می دهند.
 • بندرت نارسایی برق آسای کبدی، که همراه با آنسفالوپاتی، هیپو گلیسمی، و انعقاد داخل عروقی منتشر(DIC) و خونریزی باشد در بیمار گرمازده دیده می شود.

دستگاه عضلانی- اسکلتی(Musculoskeletal):

 • دردعضلانی و کرامپ شایع است؛ رابدمیولیز عارضه شایع گرمازدگی فعالیّتی است.
 • عضلات بیمار ممکن است سفت یا شل باشند. بیماران ممکن است الیگوری و تغییر رنگ ادرار داشته باشند.

کلیه:

 • نارسایی حاد کلیه یک عارضه شایع گرمازدگی است و ممکن است ناشی از هیپوولمی، اوت پوت کم قلبی، و میوگلبینواوریا (Myoglobinuria) (ناشی از رابدمیولیز) باشد.
 • بیماران ممکن است دچار الیگوری یا تغییر رنگ ادرار بشوند.

علل گرمازدگی

افزایش تولید گرما

کاهش دفع گرما

فعالیّت و ورزش

گرمی بیش از حد هوا و رطوبت زیاد

تیروتوکسیکوز

نقص در تطابق محیطی

مصرف آمفتامین

بیماریهای قلبی- عروقی

مصرف هالوسینوژن ها

دهیدراتاسیون

تب

هیپوکالمی

داروها (آنتی کولینرژیک ها، دیورتیک ها، بتابلوکرها، فنوتیازین ها، باربیتورات ها، آنتی پارکینسونها، بوتیروفنون ها، تیوتکسین ها)

الکل

بیماریهای پوستی وسیع

ضایعات CNS

سن بالا

تشخیص های افتراقی:

 1. Delirium
 2. Delirium Tremens
 3. Diabetic Ketoacidosis
 4. Encephalopathy, Hepatic
 5. Encephalopathy, Uremic
 6. Hyperthyroidism
 7. Meningitis
 8. Neuroleptic Malignant Syndrome
 9. Tetanus
 10. Toxicity, Cocaine
 11. Toxicity, Phencyclidine
 12. Toxicity, Salicylate
 13. Closed head trauma
 14. Malignant hyperthermia
 15. Encephalitis
 16. Cerebral malaria
 17. Cerebral hemorrhage
 18. Amphetamine and cocaine toxicity
 19. Strychnine poisoning

ارزیابی و یافته های پاراکلینیکی

 1. انجام CBC diff ، کشت ادرار و خون (بررسی و رد تشخیص های افتراقی عفونی).
 2. شمارش پلاکتی و اندازه گیری PT و PTT (بعنوان پایه و نیز بررسی اختلالات انعقادی).
 3. انجام ABG و اندازه گیری PH خون.
 4. اندازه گیری CPK، الکترولیت ها، آنزیم های کبدی، BUN، Creatinine ، گلوکز خون.
 5. انجام U/A و C-X Ray (در صورت وجود علائم تنفسی)، ECG و مونیتورینگ علائم حیاتی.

اقدامات درمانی:

درمان فوری گرمازدگی

یکی از نکات مهم در این بیماران شروع سریع درمان قبل از استقرار کامل بیماری است .زیرا در غیر اینصورت میزان مرگ و میر بالا خواهد بود:

 1. بیمار در بیمارستان بستری شود (ترجیجاً در ICU)
 2. دو IV Line مناسب برقرار کرده، سونده معده (NG Tube) و فویی گذاشته شده و میزان مایع دریافتی و خروجی ثبت شود.
 3. اکسیژناسیون خالص و نسبتاً خنک (۱۰ -۳۲ ۰C ) تجویز شود.
 4. در صورت لزوم CPR پایه و پیشرفته به اجرا گذاشته شود.
 5. در صورت وجود کما، بهتر است اقدام به انتوباسیون نمود و درمان کلاسیک مربوطه نیز به اجرا گذاشته شود.
 6. تقریباً تمامی بیماران دچار درجات متفاوتی از دهیدراتاسیون هستند. لذا به تمامی بیماران باید مایع جبرانی داده شود. در این حالت مایع انتخابی نرمال سالین یا رینگر (در صورت عدم وجود هیپرکالمی یا نارسایی کلیه) بوده و حداقل بایستی به میزان ۱-۲ لیتر (ترجیحاً بر اساس مقدارCVP ) تجویز شود.
 7. مونیتورینگ ECG، کنترل درجه حرارت مرکزی از طریق رکتوم و الکترولیت ها بطور مرتب صورت گیرد.
 8. مهم ترین خط درمانی، کاهش سریع دمای بدن است. بهترین روش در این مورد، استفاده از تکنیک تبخیر سطحی است. بدین ترتیب که بیمار را لخت کرده و روی بدن بیمار آب ۱۵-۲۰ ۰C (ترجیحاً بوسیله یک دستگاه اسپری) ریخته و یک پنکه با سرعت ۳۰-۴۰ متر درساعت (سرعت متوسط تا شدید) در مقابل بیمار گذاشته شود. در این روش سرعت کاهش درجه حرارت مرکزی بدن ۰٫۰۶ – ۰٫۱۶ ۰C /min (شش صدم تا شانزده صدم) خواهد بود. پس از رسیدن درجه حرارت مرکزی بدن (رکتوم) به کمتر از ۳۹ ۰C عمل خنک کردن را بایستی قطع کرد.
 9. در صورتی که با روش فوق پاسخ مناسب دیده نشد و نیز در موراد شدید گرمازدگی، می توان بطور همزمان از گذاشتن کیسه یخ در کشاله های ران و زیر بغل و گردن و لاواژ معده یا صفاق با استفاده از نرمال سالین سرد (۶-۱۰ ۰C) استفاده نمود. ابتدا از کیسه یخ استفاده می شود، بهتر است جهت جبران کاهش پرفیوژن ثانویه به وازواسپام، موضع را نیز ماساژ داد.
 10. از آنجائی که متعاقب سرد کردن، امکان بروز لرز وجود دارد و این حالت باعث تولید گرمای بیشتر شده و ممکن است باعثت بروز تشنج شود، لذا جهت پیشگیری و یا درمان لرز می توان از کلرپرومازین (۱۰-۲۵ mg/IM or IV) یا دیازپام (۲-۱۰ mg/IV) استفاده نمود.
 11. در صورت بروز تشنج، تجویز دیازپام معمولاً مؤثر خواهد بود.
 12. جهت پیشگیری و کاهش ادم مغزی و بهبود عملکرد کلیه ها بهتر است به تمامی بیماران مانیتول تجویز شودInj: Manitol 10% or 20% 12.5-25 gr/IV over 15-20 min.پس از تجویز مانیتول، برحسب میزان ادرار، می توان بطور متناوب از فورسماید نیز استفاده کرد.

 13. در صورت بروز اسیدوز، بایستی با استفاده از بیکربنات سدیم اصلاح نمود (گاهی تا ۳۰ گرم نیاز می شود).
 14. در صورت وجود هیپوکالمی معمولاً با اصلاح دمای بدن و اصلاح آلکالوز تنفسی برطرف می شود، امّا اگر هیپوکالمی همراه با اسیدوز متابولیک باشد، نمایانگر افت شدید پتاسیم کل بدن بوده و با شروع درمان و اصلاح اسیدوز، هیپوکالمی بروز خواهد کرد، و در چنین حالاتی باید پتاسیم نیز تجویز شود (برحسب غلظت پتاسیم سرم).
 15. یکی از شایع ترین عوارض گرمازدگی، هیپوتانسیون است که در صورت بروز آن، معمولاً با تجویز نرمال سالین یا محلول رینگر اصلاح می شود. اگر با تجویز مایعات پاسخ مناسب دیده نشد، می توان از ایزوپروترنول و یا دوپامین کمک گرفت.
 16. اختلالات الکتروکاردیوگرافیک معمولاً وجود داشته (تاکیکاردی دهلیزی و یا بطنی، تغییرات قطعه ST و موج T ) غالباً نیاز به درمان خاصی بجز اصلاح دمای بدن و اختلالات الکترولیتی ندارد.
 17. زمانی کلسیم تجویز می شود که هیپوکلسمی همراه با علائم اختلالات CNS و یا تنفسی باشد.
 18. در صورت بروز انعقاد منتشر داخل عروقی (DIC) باید با استفاده از هپارین و در صورت امکان Epsilon Aminocaproic Acid درمان نمود.
 19. در صورت بروز نارسائی کبدی، درمان های کلاسیک مربوطه بکار بسته شود.
 20. اگر چه ثابت نشده است، امّا تحویز آنتاگونیست های گیرنده های H2 جهت پیشگیری از خونریزی گوارشی بی فایده نخواهد بود.
 21. در صورت بروز خونریزی گوارشی درمان مربوطه یکار بسته شود.
 22. در صورت بروز نارسایی کلیه درمان کلاسیک مربوطه بکار برده شود.

نکات:

اندکس گرمایی

 1. در هر بیمار مبتلا به هیپرترمی شدید (بیش از ۴۱۰C) بدون در نظر گرفتن علّت آن بایستی بلافاصله اقدام به کاهش دمای بدن بیمار( با هر وسیله ممکن ) نمود.
 2. از آنجائی که در اکثر موارد گرمازدگی مرکز تنظیم درجه حرارت بدن سالم و دست نخورده می باشد. لذا تجویز داروهای ضد تب جهت کاهش دمای بدن مؤثر نیستند.
 3. جهت پیشگیری از بروز گرماردگی توصیه می شود در هوای با رطوبت نسبی و دمای بیش از ۲۸ ۰C از انجام فعالیّت های شدید بدنی (نظیرمسابقات ورزشی) خودداری نمود.
 4. در صورتیکه ناچار هستید در آب و هوای گرم به دلایلی حضور داشته باشید، فقط آب ننوشید بلکه میوه های فصلی و یا آب میوه را فراموش نکنید چون عرق شما سبب از دست دادن املاح می شود ولی آب خالی فاقد اینگونه املاح به اندازه کافی است.

 5. به ورزشکاران توصیه شود که قبل از انجام مسابقه مقدرا ۳۰۰-۵۰۰ میلی لیتر مایع و در طول مدّت ورزش پس از طی هر ۲-۳ کیلو متر یا پس از هر ۲۰-۳۰ دقیقه حدود ۱۰۰-۲۰۰ میلی لیتر مایع خورده شود. برای این منظور بهترین مایع محلول حاوی ۰٫۲ ( دو دهم ) گرم نمک و ۲٫۵ (دو و نیم) گرم گلوکز در ۱۰۰ میلی لیتر است.
 6. حداقل زمان لازم جهت خو گرفتن به یک آب و هوای جدید و متفاوت حدود ۲ هفته است.

منابع:

 1. E-medicine
 2. Emergency Internal Medicine (CMMD) Second Edition
 3. Current Medical Treatment & Diagnosis 2007, Disorder of Heat
 4. Oxford Textbook of medicine Sec:8.5.1, 4th edition
 5. Saint Francis Medical Center Site
 6. Harrison’s Principles of Internal Medicine – 17ed (2008)
 7. CDC
 8. The NewD York Time
 9. DK Image
|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه چهاردهم خرداد 1390  |
 انجیر :
انجیر گیاهی مقدس و با ارزش
 

انجیر

انجير ميوه اي مقوي و شيرين است که در قرآن به آن قسم خورده شده است. نام عربي آن " تين " و نام انگليسي آن " "FIG"مي باشد . درخت انجير بومي آسياي غربي و كشورهاي مديترانه است و از آنجا به عربستان ، سوريه و اسرائيل برده شده است . انجير درختي است با برگ هاي زرد و پنجه اي و به رنگ سبز خاكستري كه بلندي آن تا شش متر مي رسد و به دليل عدم مقاومت در مقابل سرماي شديد ، در مناطق معتدله و گرمسير كشت مي شود . درخت انجير معمولا از سال چهارم شروع به ميوه دادن مي كند و تا سن بيست سالگي ميوه مي دهد.

ارزش غذايي انجير :

انجير، قند زيادي دارد. 50 درصد انجير خشک را قند تشکيل مي دهد. همچنين منبع خوبي از پتاسيم ، منيزيم ، کلسيم ، فسفر و ويتامين هاي C , B , A است.
انجير منبع غني فيبر غذايي مي باشد . ليگنين يک نوع فيبرغذايي غيرمحلول است که به مقدار زياد در انجير وجود دارد و نقش عمده اي در جلوگيري و رفع يبوست دارد.

ساير خواص غذايي انجير عبارتند از :

1- از انجير مي توان در رژيم هاي غذايي خاص مثل رژيم کم چربي ، کم سديم ، پرفيبر ، کاهش وزن ، ديابتي و حتي رژيم غذايي مديترانه اي استفاده کرد.

2- انجير سديم و چربي ندارد و مانند ساير ميوه ها بدون کلسترول است.

3- 40 گرم انجير تازه يا يک چهارم ليوان از خرد شده ي آن، معادل يک واحد ميوه است.

4- 5/1 عد انجير خشک معادل يک واحد ميوه يا 15 گرم کربوهيدرات است که کربوهيدرات آن از گلوکز و فروکتوز تشکيل شده است.

5- انجير، فيبر غذايي بالايي دارد و هر واحد آن 20 درصد نياز روزانه را تأمين مي کند که بيش از هر نوع ميوه تازه يا خشک مي باشد.

6- انجير بيش از ساير ميوه ها املاح دارد. 40 گرم انجير تازه داراي 244 ميلي گرم پتاسيم ( 7 درصد نياز روزانه ) ، 53 ميلي گرم کلسيم ( 6 درصد نياز روزانه ) و 2/1 ميلي گرم آهن ( 6 درصد نياز روزانه ) مي باشد.

خواص درماني انجير :

انجير از نظر طب قديم ايران ، گرم و تر است .

- انجير تعرق بدن را زياد مي كند .

- ادرار آور است . اگر ترشح ادرار كم باشد ،خوردن انجير باعث ازدياد آن مي شود .

- حرارت بدن را كاهش مي دهد .

- چاق كننده است و براي آنهايي كه مي خواهند وزن اضافه كنند بسيار مفيد است . بدين منظور مي توان آن را با شير مخلوط كرد و در بين غذاها خورد.

- انجير ( تازه يا خشک ) يبوست را برطرف مي كند و يكي از بهترين ميوه ها براي تميز كردن روده بزرگ و رفع يبوست است . در قديم براي از بين بردن يبوست از شربت انجير استفاده مي كردند .

- براي درمان ناراحتي هاي سينه حدود 20 گرم از خرما ، عناب ، انجير خشك و مويز را با هم مخلوط كرده و آسياب مي کنند. سپس اين پودر را با يك ليتر آب مي جوشانند تا حجم آن به نصف برسد . از اين جوشانده مي توان به مقدار سه فنجان در روز مصرف نمود .

- جوشانده انجير خشك درمان كننده التهاب مجاري دستگاه تنفسي ، كليه ، ذات الريه ، ذات الجنب ، سرخك ،مخملك و آبله مي باشد .

- جوشانده غليظ انجير خشک براي رفع سرماخوردگي بسيار مفيد است و غرغره کردن آن گلودرد را برطرف مي کند.
- براي برطرف كردن سياه سرفه ، برونشيت و ذات الريه از " قهوه ي انجير" استفاده كنيد. براي درست كردن اين قهوه ، انجير خشک را ابتدا بو مي دهند و سپس آن را آسياب مي كنند تا بصورت پودر درآيد .

- انجير دستگاه هاضمه را تقويت مي كند .

- انجير براي درمان سوء هاضمه مفيد است .

- سوپ انجير بسيار مقوي است و براي افزايش شير در زنان شيرده مفيد است .براي تهيه سوپ ، انجير نرسيده را با گوشت بپزيد .

- براي برطرف كردن ورم گلو ، 50 گرم انجير زرد را در 500 گرم شير ريخته و مدت 15 دقيقه بگذاريد بماند. سپس آن را غرغره كنيد و مقدري از آن را نيز بنوشيد. مي توانيد آن را با عسل هم شيرين كنيد .

- انجير خشک جوشيده شده در شير براي درمان آنژين ، ورم لثه و ورم مخاط دهان مفيد است .

- يكي از داروهاي بسيار موثر براي درمان آرتروز و درد مفاصل ، مخلوط شير بز و انجير سياه مي باشد . اين مخلوط سموم مختلف را از بدن خارج كرده و درد را از بين مي برد.

- انجير ، به خصوص انجير خشک خيسانده در آب يا شير ، موثرترين درمان براي رفع يبوست است.

- انجير را مي توان همراه با ميوه هاي ديگر مصرف كرد. انجير با ميوه هاي اسيدي مانند پرتقال و گريپ فروت سازگار نيست .

- انجير براي آنهايي كه قند خونشان پائين مي آيد و يك دفعه احساس ضعف مي كنند مناسب است، زيرا قند آن به سرعت در روده كوچك جذب مي شود.

- خوردن انجير باعث افزايش نيروي جنسي مي شود .

- انجير تقويت كننده كبد است .

- براي برطرف كردن ورم بناگوش و دمل ها ، ضمادي از انجير خشك با آرد جو و گندم درست كنيد و روي ورم دمل بگذاريد .

- دم كرده انجير با شنبليله ، براي سينه درد مفيد است .

- براي رفع ورم طحال ، انجير را به مدت 9 روز در سركه خيس كنيد و هر روز پنج عدد از آن را با سركه بخوريد .

- انجير ضد سرطان است .

- انجير در معالجه بيماري هاي پوستي موثر است .

- مربا و کمپوت انجير براي درمان يبوست موثر است ،5 لذا مي توان 3 يا 4 انجير تازه را چهار قطعه کرد و در نيم ليتر شير جوشاند تا بپزد و آن را با 12عدد کشمش صبح ناشتا بخورند.

- هضم انجير آسان است و مصرف آن براي بچه ها و اشخاصي که از بستر بيماري برخاسته اند و دوره نقاهت را مي گذرانند، بسيار مفيد است.

- انجير به علت دارا بودن دانه هاي ريز، باعث تقويت معده و روده مي شود، ولي براي کبدهاي ضعيف زيان آور است.

- سرشار بودن انجير از پتاسيم، تامين کننده سلامتي کودکان ضعيف و کم خون و بي اشتهاست.

- اگر انجير و عسل را به طور مساوي با هم مخلوط نماييد و بخوريد، جهت زخم معده بسيار مفيد است.

- انجير به علت داشتن پتاسيم، درجه قليائيت بدن را بالا برده و در دفع اوره و چربي خون بسيار موثر است.

- شربت انجير، تسکين دهنده دردهاي گلو و سرفه است.

- انجير خشک خيسانده شده در شير بسيار خوشمزه و براي درمان يبوست شديد بسيار مفيد است. همچنين خوردن انجير خشک خيسانده در روغن زيتون در صبح ناشتا ، براي رفع يبوست موثر است.

مضرات :

- انجير براي كبدهاي ضعيف مناسب نيست و آنهايي كه كبد ضعيف دارند ، بايد انجير را با گردو بخورند .

- زياده روي در مصرف انجير باعث نفخ شكم و اسهال مي شود و براي چشم نيز مضر است .

- انجير براي مبتلايان به بيماري قند مضّر است.

- انجير براي مبتلايان به اختلال معده و روده مضّر است.

- زياده روي در خوردن انجير، براي معده و چشم زيان آور است و خنثي کننده زيان آن، کرفس است.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در چهارشنبه یازدهم خرداد 1390  |
 نامه :
 

 

تو را نه عاشقانه
و نه عاقلانه و نه حتی عاجزانه
که تو را عادلانه در آغوش می کشم
عدل مگر نه آن است که هر چیزی سر جای خودش باشد؟

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در دوشنبه نهم خرداد 1390  |
 راز سلامتی در کف پا :
راز سلامتی در کف پا :
 

راز سلامتی در کف پا

پاها در تمام طول روز وزن ما را تحمل می‌کنند ، هر جا که بخواهیم ما را می‌برند و بدن ما را به زمین متصل می‌کنند. بعضی از مردم پا را ریشه و مرکز بدن می‌خوانند....

 

پاها در تمام طول روز وزن ما را تحمل می‌کنند ، هر جا که بخواهیم ما را می‌برند و بدن ما را به زمین متصل می‌کنند. بعضی از مردم پا را ریشه و مرکز بدن می‌خوانند. اما با توجه به کار ارزشمندی که پاهایمان برای ما انجام می‌دهند ما هیچ کاری برای آنها انجام نمی‌دهیم.

آنها را در کفش خفه می‌کنیم و تا زمانی که برای ما خطر جدی ایجاد نکنند به آنها توجه نمی‌نماییم. نتیجه اینکه در زندگی روزمره از هر 10 نفر 7 نفر به مشکلاتی دچار می‌شوند که کاملاً قابل پیشگیری هستند.

روبرت کورنفورد متخصص بیماریهای پا در نیویورک گفت : من همیشه افرادی با پاهای پینه بسته، انگشتانی چکشی و کف پای دردناک را مشاهده نموده‌ام. این مشکلاتی که در اینجا نام برده‌ام بیماریهای مهمی نیستند اما بعضی مواقع مشکلات پا باعث ایجاد درد و مشکلاتی در نواحی دیگر بدن می‌شوند.

طبق نظریه متخصصان یکی از بهترین راههای درمان پا، جلوگیری از ایجاد اصطکاک و سرایت بیماری به نواحی دیگر مانند زانو،‌ باسن، کمر و شانه‌ها می‌باشد.

یکی از روشهای مراقبت از پا، یوگا می‌باشد. زمانیکه دردها و بیماریها را از طریق یوگا از بین ببرید، از بروز بیماریهایی نظیر کمردرد و بیماریهای دیگر استخوانی جلوگیری می‌نمایید. یوگا نه تنها ماهیچه‌ها را تحت کشش قرار می‌دهد، بلکه به درمان التهابات پا و مشکلات آن نیز کمک می‌نماید.

در اینجا به چند نکته در مورد درمان پا بوسیله یوگا اشاره می‌نماییم:

وزن خود را بین دو طرف بدن تقسیم نمایید.

 بهترین حرکت در یوگا که وزن را بین دو طرف بدن تقسیم می‌کند حرکت تاداسانا (کوه) می‌باشد. قبل از شروع حرکت باید دقت کنید که در حالت طبیعی چگونه می‌ایستید. اگر وزن خود را روی قسمتهای داخلی پا می‌اندازید ساقهایتان بصورت پرانتزی رو به داخل می‌شود و اگر بالعکس وزن بدن را به روی قسمتهای بیرونی می‌اندازید زانوها بصورت پرانتز رو به بیرون می‌شود.

اگر نمی‌توانید متوجه وضعیت ایستادن خود شوید به فرمی که کفشهایتان گرفته‌اند توجه کنید از روی ظاهر آنها می‌توانید از طریقه ایستادن خود  مطلع شوید.

توجه نمایید که وزنتان را روی کدام قسمت بدنتان انداخته‌اید،‌ سپس کمی به عقب و بعد به جلو متمایل شوید. اول انگشتانتان پا را روی زمین گذاشته و سپس پاشنه‌های خود را بگذارید. اگر احساس کردید وزن خود را روی انگشتانتان انداخته‌اید کمی به عقب متمایل شوید و بالعکس. سپس  در حالیکه پاهایتان روی زمین هستند خود را بالا کشیده و سعی نمایید بر جاذبه زمین غلبه کنید. این بهترین وضعیت ایستادن است.

در وضعیتهای ایستاده به کشیدگی انگشتانتان توجه کنید که باعث کشیده شدن کف پا می‌گردد. هم زمان با فشار پاشنه‌هایتان به زمین انگشت کوچک و بزرگ خود را نیز روی زمین فشار داده و برجستگیهای زیر انگشتانتان را روی زمین قرار دهید. این عمل باعث بهبود گردش خون می‌شود و خون را به قلب پمپاژ کرده و ورم و واریس رگها را از بین می‌برد.

تقسیم وزن بر روی چهار طرف پا

با توجه به طریقه ایستادن و تصحیح قرار گرفتن پاها بر روی زمین می‌توان مشکلات پا و زانو را که به بدن منتقل می‌شود رفع نمود. بعنوان مثال چهاردست و پا راه رفتن باعث ایجاد مشکل در زانوها و کمردرد می‌شود.

یکی از راههای قرار دادن پاها، ‌تصور پا بصورت 4 مرکز است: انگشتان بزرگ و کوچک، داخل و خارج پاشنه‌ها. تقسیم وزن روی پا اولین قدم برای رفتن به سوی سلامتی است. برای صحیح ایستادن دقت کنید که انگشتان، ساق پا و زانوهایتان همگی در یک خط باشند.

ایجاد کشیدگی برای نیرومند ساختن

هر حرکتی که باعث کشش در کف پا و قوس پا می‌شود باعث بالا رفتن انعطاف و از بین بردن استرسها می‌گردد. پیشنهاد می‌شود که قبل از شروع یوگا، پاهای خود را گرم کنید. برای اینکار یک توپ تنیس را زیر پای خود قرار دهید و آن را به جلو و عقب ببرید و روی انگشتان، ‌برجستگی پایین انگشتان، پاشنه‌ها و قوس کف پا کار کنید.

یکی دیگر از حرکاتی که برای پا مفید می‌باشد حرکت قهرمان است. این حرکت ‌باعث کشش در قسمت بالای پا و قوس کف پا می‌شود. زمانیکه زانو می زنید و انگشتانتان زیر پاهایتان قرار دارد بهترین راه برای ایجاد کشش روی ماهیچه‌های کف پا می‌باشد.

حرکت سگ با صورت پایین نیز یکی دیگر از حرکاتی است که باعث کشش در پاها می‌گردد. در این حرکت باید کف پاها و دستها را روی زمین بگذارید. این حرکت، در ابتدا بسیار مشکل است، اما به تدریج آسان می‌شود.

اگر این حرکات را جزء‌برنامه روزانه خود قرار دهید همیشه پاهایی سالم خواهید داشت.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در دوشنبه نهم خرداد 1390  |
 زونا :

‌نوشيدن مايعات فراوان به بهبود سريع‌تر مبتلايان به زونا كمك مي‌كند
يك متخصص پوست و مو، خطاب به بيماران مبتلا به زونا توصيه كرد: ‌نوشيدن مايعات و آب فراوان در طول روز به همراه استراحت كامل، بيماري را بهبود مي‌بخشد.

دكتر نصرت پورسينا در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بيماري "زونا" يا "هرپس زوستر" و يا "شينگل"، يك بيماري ويروسي است كه غالباً سنين بالاي 50 سال را مبتلا مي‌سازد.

وي ادامه داد: بيماري زونا به صورت درگيري يك طرفه بدن به صورت يك درماتوم عصبي، شبيه به حالت يك كمربند و تنها در يك طرف بدن ديده مي‌شود.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد، افزود: علت بيماري زونا با بيماري آبله مرغان مشترك است، ولي با اين تفاوت كه اصولاً بيماري آبله مرغان در دهه اول زندگي بروز پيدا مي‌كند و اكثر مبتلايان يك دوره 5 تا 10 روزه را طي مي‌كنند.

وي يادآور شد: با توجه به اين كه آبله مرغان ابتدا در ناحيه شكم و نواحي پوشيده بدن مشاهده مي‌شود، لذا بيماري در كودك با تب و خارش شديد همراه است و ضايعات جلدي در قسمت‌هاي مختلف بدن مثل كف دست و پا، ناحيه تناسلي،‌ مقعد و مخاط دهان ديده مي‌شود.

دكتر پورسينا تصريح كرد: در بيماري آبله مرغان، ضايعات پوستي به تدريج خشك شده و سپس دلمه يا كراست مي‌بندد.

وي گفت: بيماري آبله مرغان، بسيار واگيردار است؛ به نحوي كه وقتي يك دانش آموز ابتدايي مبتلا شود، ساير همكلاسي‌هايش را كه قبلاً مبتلا نشده‌اند، به اين بيماري دچار خواهند شد.

اين متخصص پوست و مو متذكر شد:‌ بيمار مبتلا به آبله مرغان بعد از گذشت 5 تا 10 روز بهبود مي‌يابد ولي پس از چند روز ويروسي به نام HZ در يكي از عقده‌(گره)هاي عصبي مخفي مي‌شود و سپس بعد از چندين سال و يا گاهاً چندين دهه، مجددا فعاليت خود را در يك ناحيه عصبي از سر مي‌گيرد.

دكتر پورسينا با اشاره به اين كه علائم بيماري زونا و آبله مرغان متفاوت است، افزود: بيماري زونا در سنين بالاي 50 يا 60 سال بروز مي‌كند و چندين روز قبل از پيدايش ضايعات جلدي، درد بسيار شديدي در اين نواحي بروز مي‌كند، به طوري كه اگر اين درد در قفسه‌ صدري باشد با دردهاي قلبي مثل سكته قلبي،‌ انفاركتوس ميوكارد و دردهاي ريوي اشتباه مي‌شود و حتي گاهاً بيمار را مجبور به بستري در ICU مي‌كند.

وي ادامه داد: پس از گذشت چندين روز از درد، ضايعات پوستي خاص زونا كه به صورت دانه‌هاي بسيار ريز آب‌دار است و آن را به انگور ياقوتي تشبيه مي‌كنند، در محل درماتوم محل درد پيدا مي‌شود.

وي با بيان اين كه درد بيماري زونا با افزايش سن تشديد مي‌شود، خاطرنشان كرد: ‌درد در افراد 70 تا 80 سالهبه حدي شديد است كه با مسكن‌هاي مخدر نيز تسكين نمي‌يابد.

اين متخصص پوست و مو يادآور شد: در بيماري زونا به تدريج دانه‌هاي آب‌دار خشك مي‌شوند و از خود يك دلمه به جاي مي‌گذارند.

وي در خصوص درمان بيماري زونا، توصيه كرد: ‌در اين مورد ابتدا درد با مسكن‌هاي معمولي به خصوص در جوانان تسكين داده مي‌شود ولي مسكن‌هاي مخدر در مراحل ابتدايي استفاده نمي‌شود.

وي ادامه داد: چنانچه درد در افراد مسن با مسكن‌ها تسكين نيابد، مي‌توان از دو يا سه نوع مسكن استفاده ‌شود.

دكتر پورسينا، نوشيدن مايعات فراوان در طول روز،‌ استراحت كامل، ‌استفاده از قرص‌هاي آنتي هيستامين جهت جلوگيري از سوزش و خارش و آرامش بيمار در هنگام شب را از نكات مهم در بهبود و درمان بيماري زونا عنوان كرد.

وي ادامه داد: براي درمان زونا در افراد بالاي 50 تا 60 سال از داروي خاصي با نام آسكليوري با نظر پزشك معالج و متخصصين پوست و بيماري‌هاي عفوني استفاده مي‌شود.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد در پايان خاطرنشان كرد: اصولاً افرادي كه يك بار به زونا مبتلا شوند، ديگر دچار اين بيماري نمي‌شوند.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در یکشنبه هشتم خرداد 1390  |
 زونا و علایم آن :
 

زونا، علائم و درمان آن :

زونا

بیماری زونا به آبله مرغان بالغین شهرت دارد. این بیماری معمولا در افرادی رخ می ‌دهد كه سابقه این بیماری را در سال ‌های گذشته داشته اند و یا این كه ویروس زونا را به‌ صورت نهفته در خود جای داده‌اند كه عامل مولد آن شبیه ویروس آبله ‌مرغان است.

تاول‌های منطقه ‌ای یا زونا؛ تاول ‌های كوچكی هستند كه جنب یكدیگر در منطقه یك عصب محیطی و در امتداد مسیر آن پدید می ‌آید و با درد و سوزش همراه است.

ویروس زونا با ویروس آبله و آبله مرغان از یك گروه است. زونا می ‌تواند در هر سنی‌ رخ‌ دهد، اما در افراد بالای‌ 50 سال‌ شایع ‌تر است‌.

بیماری زونا به‌ دلیل فعال شدن مجدد ویروس "واریسلازوستر" است كه در دوران كودكی بیماری آبله مرغان را در فرد سبب شده است.

این ویروس در سیستم عصبی بدن پنهان می‌ شود و هنگامی كه سیستم ایمنی تضعیف می ‌شود خود را به شكل بیماری زونا نمایان می ‌كند.

ویروس "واریسلازوستر" جزء خانواده ویروس ‌های "هرپس" كه تبخال را ایجاد می ‌كند است، لغت زوستر به معنی تسمه یا كمربند است. در بیماری زونا درد شدید و سوزنده ‌ای به‌ صورت ثابت در طول یك مسیر عصبی حس می‌ شود و تاول‌ های قرمزی چند روز بعد در محل درد ظاهر می‌ شود كه رنگ تاول ‌ها كم‌ كم به تیرگی می‌ گراید.

علائم‌ شایع‌

تاول‌های‌ قرمز و دردناك‌ كه‌ امكان‌ دارد در هر جایی‌ از بدن‌ به‌ وجود آیند. این‌ تاول‌ها 5 - 4 روز پس‌ از آغاز علائم‌ اولیه‌ ظاهر می ‌شوند.

زونا

تاول‌ها معمولا روی‌ یك‌ نوار پهن‌ پوست‌ در امتداد مسیر رشته‌ های‌ عصبی‌ حسی‌ در یك‌ ناحیه‌ خاص‌ پوست‌ پدید می ‌آیند.

تاول‌ها را غالبا می ‌توان‌ در ناحیه‌ قفسه‌ سینه‌ دید كه‌ البته‌ تنها در یك‌ طرف‌ بدن‌ گسترش‌ می ‌یابند. از علائم شایع این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* تب‌ و لرز خفیف

* احساس‌ كسالت

* تهوع‌، دل ‌پیچه‌ یا اسهال‌ خفیف

* درد روی‌ قفسه‌ سینه، صورت، یا درد سوزشی‌ در پوست‌ شكم‌ بر حسب‌ ناحیه ‌ای‌ كه‌ گرفتار شده‌ است‌.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

* سن‌ بالای‌ 50 سال‌

* استرس

* وجود یك‌ بیماری‌ كه‌ باعث‌ كاهش‌ مقاومت‌ بدن‌ شده‌ باشد.

* استفاده‌ از داروهای‌ سركوب ‌كننده‌ ایمنی‌ یا ضد‌ سرطان

* جراحی‌ یا تاباندن‌ اشعه‌ به‌ نخاع‌

* لوسمی یا لنفوم

پیشگیری‌

در حال‌ حاضر نمی ‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد. واكسن ‌های‌ تحقیقاتی‌ كه‌ برای‌ پیشگیری‌ از آبله‌ مرغان‌ در حال‌ آزمایش‌ هستند نتوانسته ‌اند جلوی‌ زونا را بگیرند. البته‌ فرد با یك‌ بار گرفتن‌ زونا، تا آخر عمر در برابر آن‌ ایمن‌ خواهد بود؛ مگر در موارد نادر.

عوارض‌ احتمالی‌

* عفونت‌ باكتریایی‌ ثانویه‌ در تاول‌ های‌ زونا

* درد مزمن، خصوصا در سالمندان، كه‌ تا ماه‌ها یا سال‌ها در مسیر رشته‌ های‌ حسی‌ محل‌ قبلی‌ وجود تاول‌ ها باقی‌ می‌ ماند.

* زخم‌ قرنیه

* عفونت‌ دستگاه‌ عصبی‌ مركزی‌

زونا

تشخیص

* تشخیص‌ معمولا تا زمان‌ بروز بثور پوستی‌ امكان ‌پذیر نیست‌. قبل‌ از آن‌، علائم‌ ممكن‌ است‌ شبیه‌ آپاندیسیت، جمع‌ شدن‌ مایع‌ دور ریه‌ یا سایر بیماری‌ ها باشند.

* ندرتا آزمایش‌ خون، كشت‌ مایع‌ تاول ‌ها و نمونه‌ برداری‌ از پوست‌ انجام‌ می‌ گیرد.

درمان

هدف‌ اصلی‌ درمان‌ عبارت‌ است‌ از تخفیف‌ خارش‌ و درد تا حد امكان‌، كه‌ برای‌ این‌ كار معمولا از داروهای‌ مالیدنی‌ و خوراكی‌ استفاده‌ می ‌شود. دردی‌ كه‌ پس‌ از پاك‌ شدن‌ تاول ‌ها باقی‌ می ‌ماند را خیلی‌ مشكل‌ می توان‌ درمان‌ كرد و متأسفانه‌ هیچ‌ راه‌ قطعی‌ برای‌ درمان آن  وجود ندارد.

* در وان‌ آبی‌ بخوابید كه‌ به‌ آن‌ نشاسته‌ ذرت یا پودر جو دوسر اضافه‌ شده‌ باشد.

* سایر روش‌های‌ كاهش‌ درد نیز مطرح‌ هستند، اما تأثیر هیچ ‌‌كدام‌ به‌ طور قطعی‌ اثبات‌ نشده‌ است‌. این‌ روش‌ها عبارت هستند از: تحریك‌ یا مالش‌ متناوب‌، استفاده‌ از جریان‌ الكتریكی‌ در پوست‌، اسپری‌ سرد و قطع‌ رشته‌ های‌ عصبی‌ یا جراحی‌.

برای بهبودی سریع ‌تر این كارها را انجام دهید

مسكن مصرف كنید

به‌عنوان مسكن به جای آسپیرین از استامینوفن استفاده كنید به این صورت كه هر 4 ساعت 2 عدد قرص استامینوفن را میل كنید.

با مصرف ویتامین ‌ها بدن را تقویت كنید

چنانچه مقدار بالای ویتامین ث و ب كمپلكس مصرف شود، سیستم ایمنی بدن تقویت خواهد شد. مصرف روزانه 2000‌میلی‌ گرم ویتامین ث كفایت می ‌كند.

همچنین خوردن روزانه 2 عدد قرص ویتامین ب كمپلكس یا یك عدد كپسول مولتی ‌ویتامین مینرال كافی است. البته در این موارد حتما باید نظر پزشک معالج تان را جویا شوید.

با تاول ‌ها چه كار باید كرد؟

پس از بروز تاول ‌ها برای تسكین درد بهتر است به نكات زیر توجه كرد:

تاول‌ها را دستكاری نكنید

چنان چه مقدار زیادی كرم و پماد روی پوست بمالید با تحریك پوست سبب تاخیر در بهبودی خواهید شد بنابراین بهتر است تاول ‌ها را دستكاری نكنید.

محلول کالامین

از محلول كالامین استفاده كنید

هنگامی كه ایزوپروپیل الكل به میزان 20 درصد و فنل‌ومنتول به میزان یك درصد به لوسیون كالامین اضافه شود محلولی به دست می ‌آید كه در بهبود تاول‌ها بسیار مؤثر است. از این محلول‌ ها تنها طی یك ‌روز به مقداری كه تاول‌ ها خشك شده و روی شان پوسته ببندد، استفاده كنید و دیگر از آن استفاده نكنید.

خمیر آسپیرین با كلروفوم را به كار ببرید

از پزشك داروساز تقاضا كنید كه این فراورده را برای شما تهیه كند. دكتر داروساز 2 عدد قرص آسپیرین را پودر كرده و 2 قاشق غذا‌خوری كلروفوم به آن می ‌افزاید تا به‌ صورت خمیر در آید. 

حال شما با تكه ‌ای پارچه تمیز، خمیر را به آرامی روی ناحیه مجروح بمالید، خمیر را چندین بار در روز به كار برید.

به خاطر داشته باشید كه اگر به آسپیرین حساسیت دارید از این فراورده استفاده نكنید.

كلروفوم بقایای صابون، روغن و سلول ‌های مرده پوست را حل می‌ كند و به این ترتیب آسپیرین می‌ تواند به درون لایه ‌های پوست نفوذ یابد و از انتقال درد توسط پایانه‌های عصبی جلوگیری كند. پس از به كار بردن این خمیر در عرض 5 دقیقه احساس درد كمتری خواهید داشت. تاثیر این مسكن ساعت‌ ها به‌جای می ‌ماند.

از پوشش مرطوب استفاده كنید

حوله ‌ای را در آب سرد فرو برده و بعد از آبكشی روی ناحیه صدمه دیده قرار دهید. هر چه آب خنك ‌تر باشد احساس بهتری خواهید داشت. تاثیر این عمل مانند قرار دادن یخ روی پوست سوخته شده است. به این دلیل بهتر است از رسیدن گرما به پوست آسیب ‌دیده نیز جلوگیری كنید.

عفونت روی تاول را با آب اكسیژنه بشویید

اگر تاول ‌ها عفونی شده‌اند بهتر است روی آن ها را با محلول آب اكسیژنه 6‌ درصد ضد ‌عفونی كنید یا آن كه از پمادهای آنتی ‌بیوتیك نظیر "جنتامایسین" استفاده كنید.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در یکشنبه هشتم خرداد 1390  |
 زونا :

 

بیماری زونا چیست؟

 

 

 

بیماری زونا چیست؟

. این ویروس بعد از ایجاد آبله‌مرغان ، در همه افراد به صورت نهفته ، در مسیر رشته‌های عصبی که از نخاع خارج می‌شوند، جایگزین می‌شود و منجر به بیماری زونا. ...

آبله مرغان یک عفونت شدیدا مسری است که علامت و مشخصه آن ضایعات پوستی (بثورات وزیکولی varicella zouster) می‌باشد. بیماری آبله‌مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر که از خانواده هرپس ویروس است، ایجاد می‌شود. این ویروس بعد از ایجاد آبله‌مرغان ، در همه افراد به صورت نهفته ، در مسیر رشته‌های عصبی که از نخاع خارج می‌شوند، جایگزین می‌شود و فعالیت مجدد آن منجر به بیماری زونا یا هرپس زوستر Herpes zoster می‌گردد. این‌ ویروس‌ از راه‌ قطره‌های‌ ریز در هوا یا تماس‌ با ضایعات‌ پوستی ‌، از فرد بیمار انتقال‌ می‌یابد.انسان تنها مخزن ویروس آبله‌مرغان است. یک بیماری شدیدا مسری است بطوری که میزان ابتلای آن در افراد حساس حداقل ۹۰ درصد می‌باشد. عمدتا در اواخر زمستان و اوایل بهار در نواحی معتدل بروز می‌کند. بیشترین گروه سنی مستعد ابتلا ۹-۵ ساله هستند بقیه موارد اغلب بچه های زیر ۱۵ سال است. در حدود ۱۰% بالای ۱۵ سال را درگیر می‌کند. در نواحی معتدل معمولا ۹۵-۹۰% افراد ویروس واریسلا زوستر را در دوران کودکی کسب می‌کنند. استفاده‌ از داروهای‌ سرکوب کننده‌ دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ خطر بروز این بیماری را افزایش می‌دهد.

علایم آبله‌مرغان
بیماری معمولا ۱۷-۱۴ روز بعد از تماس (دوره کمون یا نهفته) با فرد مبتلا به آبله‌مرغان یا زونا شروع می‌شود.

علایم عمومی
این علایم که شبیه علائم آنفلوانزا هست، عبارتند از تب ، بیحالی ، بی‌اشتهایی ، سردرد و گاهی اوقات درد خفیف شکم که ۲-۱ روز قبل از بروز ضایعات پوستی رخ می‌دهد. این علایم بیشتر در بچه‌های بزرگتر دیده می‌شوند و تا ۵-۴ روز باقی می‌مانند.

ضایعات پوستی
ضایعات پوستی که علامت اصلی بیماری هستند، ابتدا روی پوست صورت و سینه ظاهر می‌شوند و بعد سایر قسمتهای بدن نیز مبتلا می‌شوند. ضایعات اولیه شامل ماکولوپاپولهای قرمز (شبیه جوش) شدیدا خارش‌دار است که در نهایت به وزیکولهای حاوی مایع روشن تبدیل می‌شوند سپس این ضایعات دلمه بسته و بهبود می‌یابند. و در یک زمان انواع مختلف این ضایعات روی پوست دیده می‌شوند. ضایعات را می‌توان روی مخاط حلق یا دستگاه تناسلی نیز پیدا کرد.

 

انتقال یا سرایت بیماری
محتمل‌ترین راه سرایت بیماری از طریق سیستم تنفسی و ترشحات تنفسی است. راه دیگر انتقال تماس مستقیم با ضایعات پوستی بیمار مبتلا به آبله‌مرغان یا زونا است. میزان انتقال در تماس‌های خانوادگی ۹۰-۸۰% است.
دوره سرایت آبله‌مرغان از ۴۸-۲۴ ساعت قبل از ظهور ضایعات پوستی شروع می‌شود و تا وقتی است که تمام وزیکولها ضایعات پوستی دلمه بسته و خشک شوند و ضایعات آبدار وجود نداشته باشد.
دوره نهفته (کمون) بیماری بین ۲۱-۱۰ روز است اما معمولا ۱۷-۱۴ روز طول می‌کشد.
عوارض آبله‌مرغان
عفونت پوست:
 شایعترین عارضه عفونی آبله‌مرغان ، اضافه شدن عفونت ثانویه باکتریال بر روی ضایعات پوستی است. علت این عفونت خراشیدگی آنها بدنبال خاراندن می‌باشد. همچنین برخی اوقات جای‌ تاول‌ در صورتی‌ که‌ تاول‌ عفونی‌ شود، باقی می‌ماند.

عفونت ریه:
 وخیم‌ترین عارضه آبله‌مرغان است و اغلب بالغین را گرفتار می‌کند. معمولا ۵-۲ روز بعد از شروع بیماری با علایم تنگی نفس ، سرفه و تند شدن تنفس و تب ظاهر می‌شود و ممکن است باعث نارسایی تنفسی شود.

بیماری زونا:
گاهی‌ پس‌ از طی‌ شدن‌ سیر بیماری‌ آبله‌ مرغان ‌، ویروس‌ در بدن‌ به‌ حالت‌ خفته‌ باقی‌ می‌ماند (احتمالاً در ریشه‌ اعصاب‌ نزدیک‌ نخاع ‌). این‌ ویروس‌ خفته‌ ممکن‌ است‌ سال‌ها بعد دوباره‌ بیدار شود و بیماری‌ زونا را ایجاد کند.این بیماری ناشی از فعال شدن دوباره ویروس واریسلا زوستر در رشته عصبی نخاعی است که با درد شدید و ضایعات پوستی مشخص می‌شود.
سایر عوارض:
 عبارتند از عفونت مغز یا یرده‌های مغزی بوسیله ویروس واریسلا زوستر ، التهاب قلب ، قرنیه ، مفاصل و کبد و پانکراس.
سیر بیماری
بهبود خود به‌ خودی کودکان‌ معمولاً در عرض‌ ۱۰-۷ روز بهبود می‌یابند، در بزرگسالان‌ این‌ مدت‌ بیشتر است‌ و احتمال‌ بروز عوارض‌ در آنها بیشتر است‌. پس‌ از بهبود ، فرد برای‌ تمام‌ عمر در مقابل‌ آبله‌ مرغان‌ ایمنی‌ دارد.

آبله‌مرغان در حاملگی
در موارد نادر ، آبله‌مرغان مادر منجر به سندرم مادرزادی آبله‌مرغان می‌گردد که با علایم ، کوچکی سر (میکروسفالی) ، ناهنجاری در یک اندام ، نقایص چشمی و ضایعات پوستی موقع تولد مشخص می‌شود. زمانی که مادر در فاصله زمانی ۵ روز قبل از زایمان تا ۲روز بعد از زایمان مبتلا به آبله‌مرغان شود، نوزاد مبتلا به آبله‌مرغان پیشرونده می‌‌شود و میزان مرگ و میر بالاست.

درمان
هدف درمان آبله‌مرغان جلوگیری از بروز عوارض آن است. برای این منظور گرفتن ناخنها ، حمام روزانه با آب ولرم و داروهای ضد خارش توصیه می‌شود. درمان با آسیکلوویر نیز در بیمارانی که کمتر از ۲۴ ساعت از بیماری آنها گذشته، توصیه می‌شود، بخصوص در بیماران بالای ۱۵ سال. اگر تب‌ وجود دارد، از استامینوفن‌ استفاه‌ کنید. به‌ هیچ‌ عنوان‌ از آسپیرین‌ استفاده‌ نکنید، زیرا این‌ دارو ممکن‌ است‌ در بروز سندرم‌ رای‌ (یک‌ نوع‌ آنسفالیت‌) در کودکانی‌ که‌ دچار عفونت‌ ویروسی‌ هستند، نقش‌ داشته‌ باشد.

پیشگیری
واکسن:
اخیرا نوعی واکسن زنده ضعیف شده واریسلا مورد تایید قرار گرفته است. این واکسن در کودکانی که از نظر ایمنی سالم هستند، استفاده می‌شود.
ایمنوگلوبولین واریسلا زوستر (VZIG)
 VZIG حاوی آنتی‌بادی ضد ویروس واریسلا است که در موارد زیر استفاده می‌شود (در صورتی که این افراد تماس با بیمار داشته باشند.):
- بچه‌های با ضعف سیستم ایمنی
- افراد طبیعی در سن بلوغ که حساس هستند (از نظر ایمنی)
- خانمهای حامله
- نوزادانی که در معرض آبله‌مرغان مادر قرار گرفتند.
- نوزادان با سن کمتر از ۲۸ هفتگی که در بیمارستان بستری شده‌اند.
در موارد بالا VZIG باید در عرض ۹۶ ساعت بعد از تماس تزریق شود. در صورت ابتلا به آبله‌مرغان معمولا ایمنی برای تمام عمر باقی می‌ماند و دو بار ابتلا به آبله‌مرغان نادر است، ولی احتمال ابتلا به زونا در این فرد وجود دارد.

تاثیر آبله مرغان مادر بر جنین

آبله مرغان مادردر هفته های اول بارداری( یا تماس با فرد بیمار یا ناقل بیماری)
آبله مرغان مادرزادی می تواند از زن باردار به جنین وی سرایت کند. مشخصه این عفونت وزن کم هنگام تولد, آتروفی کورتکس مغز, حملات تشنج عقب افتادگی ذهنی, آب مروارید , کوریورتینیت , میکروسفالی, کلسیفیکاسیون های داخل مغزی و جوشگاه های سیکارتریس بدن و اندام ها می باشد.بطور کلی احتمال اینکه آبله مرغان مادر باعث ناهنجاری زنتیکی بچه بشه.. بین دو دهم درصد تا ۲.۵ درصد هست… یعنی از بین ۱۰۰۰ زن حامله ای که ابله مرغان گرفتن.. بین ۲-۲۵ نفرشون .. بچه هاشون دچارمشکل آبله مرغات مادرزادی میشن….درسته که زیاد نیست و لی به هرحال باید جانب احتیاط را رعایت کرد.شما اگر در دوران ۰-۲۰ سالگیتون واکسن آبله مرغان را تزریق کردین یا اینکه بهر حال حد اقل یکبار مبتلا به بیماری شدین… اصلا جای نگرانی نداره.. برای اینکه بدن شما به اندازه کافی سلول دفاعی داره تا اگه مجددا ویروس وارد بشه دفاع کنه… امااگر دوحالت اول را ندارین.. و در معرض بیمار ان آبله مرغان هستید… بهتر هرچه زودتر اون واکسن رو تزریق کنید.. درسته که احتمالش خیلی کمه اما ممکنه از بدشانسی , کودک شما جزء اون ۲.۵ درصد باشه…آبله مرغان مادردر هفته های آخر بارداری در نوزادان مادرانی که عفونت با این ویروس را دارند( به غیر از زونا) و بین ۵ روز قبل از زایمان و ۲ روز بعد از زایمان علایم بیماری را نشان داده اند سندرم واریسلای شدید نوزادی اتفاق می افتد که به نظر می رسد به علت فقدان انتقال آنتی بادی ها از طریق جفت باشد. این نوزادان سریعا باید یا یک ایمنو گلوبین بنام ZIG درمان شوند.خلاصه: اگه قبلا خودتون یک بار به بیماری مبتلا شدین.. یا اینکه واکسنشو زدین..جای هیچ گونه نگرانی نیست.. و هیچ اقدام دیگری هم لازم نیست… اما اگر او ن اتفاق ها نیفتاده.. بهتره از بیماران آبله مرغانی پرهیز کنید برای اینکه به احتمال ۲.۵ % بجه شما دچار نقص عضو میشه…
|+| نوشته شده توسط محمد راشد در یکشنبه هشتم خرداد 1390  |
 روانی :

شناخت بیماری های روانی

به طور عادی و معمولی بیماری های روانی ، از مغز که نسبت به سایر اعضاء برتر و مهمتر است ، سرچشمه می گیرد . بیماری روانی نظیر سایر بیماری های متداول مانند بیماری های قلب ، کلیه ، دیابت و غیره است و در پیدایش آن کسی مقصر نیست.
بیماری های روانی درمان پذیرند. با درمان مناسب و شایسته ، بسیاری از بیماران روانی می توانند زندگی عادی داشته باشند.
ممکن است بعضی نکات روی بیماران روانی اثر بگذارد ، پس سعی کنید همواره آگاهی بیشتری در این زمینه کسب نمایید .
● علل فراوانی برای بیماری های روانی وجود دارد. از جمله :
▪ ضربه ی مغزی (Brain Concussion )
▪ عدم تعادل مواد شیمیایی مغزی
▪ علل زیستی ، محیطی ، اجتماعی و عوامل اقلیمی
بعضی از بیماران روانی به علت اختلال و ضعف شخصیت، اراده لازم را جهت درمان خود ندارند و احتیاج به راهنمایی و کمک فراوان دارند. افراد مبتلا به بیماری های روانی در صورت عدم اقدام به درمان ، دائم بیمار هستند.
امکان دارد عده ای از بیماران مدت نسبتاً طولانی احتیاج به درمان و ادامه آن داشته باشند، همان طور که بیماری دیابت با مصرف داروهای ضد دیابت درمان می گردد.
گروهی از بیماران ، تندخو و پرخاشگرند که بیشتر قربانی تندخویی خود می گردند تا علل دیگر ؛ ولی با درمان های مناسب و مخصوص ، تندخویی آنها کنترل می شود و تقریباً با افراد دیگر فرقی ندارند.
بیماری های روانی به دیگران سرایت نمی کند ؛ اما می تواند به گونه ای ، دیگران را تحت تأثیر قرار دهد.
افسرده دل افسرده کند انجمنی را
در خلوت خویش راه مده همچو منی را
اختلالات روانی می تواند در هر سن و نژاد بروز نماید، و برخوردهای خانوادگی و سوابق بیماری روانی در آن خانواده نیز در به وجود آمدن آن بی اثر نیست.
جهت درک و فهمیدن و آشنا شدن با بیماری های روانی باید بدانید که مغز شما مرکز کنترل بدن شماست و از میلیون ها سلول عصبی تشکیل شده که هر سلول عصبی با هزاران سلول دیگر در ارتباط است. در صورتی که در کار یک سلول اختلال ایجاد گردد می تواند منجر به بیماری های روانی شود.
● ناراحتی های عاطفی یا اختلالات خلق و خوی عبارت اند از:
۱) افسردگی ( ( Depression: که بیشتر شامل احساس غمگینی ، بی حوصلگی ، بی یاوری است. فرد مبتلا به افسردگی
- لذت بردن از زندگی برایش دشوار است ؛
- دچار کم خوابی یا پرخوابی است؛
- فاقد انرژی ، تحرک ، و تلاش است؛
- احساس بی ارزشی دارد؛
- امکان دارد درباره مرگ و خودکشی فکر کند، حتی اقدام به خودکشی نماید؛
علل احتمالی: عدم تعادل مواد شیمیایی مغز، ارث، رفتارهای روانی.
۲) شخصیت دو قطبی (Bipolar personality) : شخص مبتلا دچار تغییرات عاطفی بسیار شدید ( از یک سو افسردگی و از سوی دیگر شادی زیاد) و همچنین دچار دوره هایی از پر انرژی بودن، پر تحرکی ، رفتار خشن ، و افکار درهم است و ... کمتر احتیاج به خواب دارد و ولخرجی زیاد می کند.
۳) اسکیزوفرنیا (Schizophrenia ): نوعی روان پریشی است با اختلال افکار و رفتار. مبتلایان به اسکیزوفرنیا نمی توانند با دیگران کنار آیند ، قادر به مراقبت از خود و رعایت نظافت و خورد و خوراک خود نیستند. موقع صحبت کردن احساس ندارند. همواره ترس های فراوانی به صور مختلف دارند، توهم بینایی و شنوایی دارند، وسواس های مختلف ، کناره گیری از فعالیت روزانه ی خود، و هذیان (به معنای داشتن عقاید غیر واقعی) دارند.
۴) بیماری های روانی (Mental disorders) معمولی ( عادی ) شامل:- ناراحتی های اضطرابی که به صورت شدید یا به صورت اضطراب و ترس پنهانی خودنمایی می کند.
- اضطراب معمولی (عادی) که شامل تنش و بیقراری است .
- حملات هراس که فرد به طور ناگهانی دچار ترس یا وحشت ، ضربان قلب زیاد ، سرگیجه ، وزوز گوش، عرق کردن و غیره می گردد.
۵) ترس های مرضی: ترس های شدید از وضعیت و حالات خاص مثلاً ترس از بلندی، فضای بسته و تاریکی و غیره .
▪ بعضی دیگر از بیماری های روانی :
- اعتیاد به الکل و مواد و داروهای اعتیاد آور.
- زوال عقل (Dementia). ( این حالت با کم شدن توانایی های شناختی و هوشی شخص همراه است و علت آن آسیب یا اختلال عملی وسیع مغزی است ؛ اگرچه در بعضی موارد تعیین علت عضوی شخص ، مقدور نیست این بیماری بیشتر در سنین پیری مشاهده می شود)
- اختلال شخصیت (Personality disorder).
- اختلال های تغذیه ای (Nutritional disorder) مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی .
- ناراحتی های مربوط به ضربه های مغزی.

 منبع:http://aftab.ir

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه هفتم خرداد 1390  |
 بیماری روانی :

بیماری روانی چیست؟

بیمار روانی

بیماری روانی، اصطلاحی گسترده برای توصیف تعداد زیادی از بیماری های روان پزشکی است که توانایی تفکر، احساس و رفتار شخص جهت عملکرد مناسب در تکالیف روزمره زندگی را مختل می نمایند.

بسیاری از بیماری های روانی در اواخر نوجوانی یا اوایل جوانی، یعنی مقارن با زمان ورود به دانشگاه شروع می گردند.

بعضی از مردم فقط یک دوره واحد از بیماری روانی را تجربه می کنند، در حالی که در عده ای دیگر ممکن است نشانه های روانی، حالت دوره ای داشته باشند که امروز اغلب آن ها درمان پذیر هستند.

تخمین زده می شود 20 درصد مردم در دوره ای از زندگی خود، بیماری روانی را تجربه کنند. افراد دارای بیماری روانی می توانند زندگی با کیفیتی داشته باشند.

چه چیز بیماری روانی نیست؟

دوره هایی در زندگی وجود دارد که در آن، هر شخصی ممکن است احساس های غیرقابل کنترل مثل: ترس، فشار، افسردگی، اضطراب و یا عدم کنترل روانی را داشته باشد. این دوره ها به شدت پریشان کننده هستند، اما معادل بیماری روانی محسوب نمی شوند.

در بعضی موارد گفته می شود که بیماری روانی همان ناتوانی هوشی است، این اصلا درست نیست! گرچه ممکن است بیماری روانی و ناتوانی هوشی همزمان وجود داشته باشند، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

ناتوانی روانی چیست؟

اصطلاح های ناتوانی روانی و بیماری روانی، گاهی به جای همدیگر به کار می روند. به طور دقیق، اصطلاح های بیمار روانی به وجود یک اختلال واقعی اشاره می کند، در حالی که اصطلاح ناتوانی روانی به تجارب مختل ناشی از بیماری روانی اشاره دارد. هر کسی که بیماری روانی دارد، لزوما ناتوانی روانی ندارد. بسیاری از مردم بعد از بهبود از یک دوره بیماری، برای مدت زمانی طولانی از سلامت کامل در زندگی خود لذت می برند.

ناتوانی روانی به ندرت دائمی است و سطوح ناتوانی هم اغلب در حال نوسان است (بهبودپذیر است).

شاخص های بیماری روانی

گرچه هر بیماری روانی نشانه های خاص خود را دارد، اما علائمی وجود دارد که براساس آن ها می توان متوجه «وجود اشکال» شد.

مرد غمگین

این علائم عبارت هستند از:

- کناره گیری از دیگران

- تغییر سریع در وزن

- پرخاشگری

- هذیان ها (باورهای غلط)

- اشکال در تمرکز

- غمگینی و دلتنگی

- فقدان علاقه (لذت نبردن)

- رفتار بزرگ منشانه

- تحریک پذیری

- نگرانی و بی قراری

- رفتار نامناسب

دانشجویانی که تحت درمان روان پزشکی هستند، ممکن است مقادیر زیادی از داروهای روان گردان را مصرف نمایند.

همه داروها اثرات جانبی دارند. عوارض داروهای روانپزشکی به صورت کاهش تمرکز، خواب آلودگی ، تیرگی دید، سفتی عضلانی، لرزش و خشکی دهان می باشد.

در اغلب موارد نشانه های قابل مشاهده ناتوانی روانی نتیجه درمان است، نه خود بیماری.

بهداشت (سلامت) روانی به چه معناست؟

سلامت روانی، چیزی بیش از فقدان بیماری روانی است. اغلب مردم از اهمیت حفظ سلامت جسمانی خود آگاهند و برای کسب اطمینان از سلامتی خود، از روش هایی همچون ورزش منظم، تغذیه مناسب و آزمایش های پزشکی استفاده می کنند. اما تعداد کمی از مردم به اهمیت حفظ سلامت روانی خود واقف هستند.

همه در زندگی فشار روانی را تجربه می کنند که البته میزان معینی از آن برای ایجاد انگیزش مفید است، اما سطوح فشار روانی باید به دقت مورد بازبینی واقع شود. فشار روانی می تواند مشکلات جسمانی (از قبیل فشار خون بالا، سردرد، گردن درد ، خستگی) تولید کند و ممکن است سرآغازی برای ناتوانی روانی در بعضی از مردم باشد.

معیارهای سلامت روانی 

معیارهایی برای کسب اطمینان از سلامت روانی وجود دارند، بعضی از این معیارها عبارت اند از:

- تغذیه مناسب

- ورزش منظم

- کار و فعالیت در حد توان

- معاشرات با دیگران

- دانستن روش هایی برای ابراز وجود و عملی کردن آن ها

- خواب کافی

- خنده منظم

- توان مقابله با مشکلات

- دانستن و به کارگیری روش های آرامش بخش در زندگی

- اهمیت دادن به زمان تفریح

حفظ بهداشت روانی جهت داشتن یک زندگی سالم، مسئولیت شخصی هر کسی است!

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه هفتم خرداد 1390  |
 بیماری خستگی :

برخی موارد سندرم خستگی مزمن می تواند به صدمات مغزی ایجاد شده در مراحل اولیه تب غده ای مربوط باشد. به گزارش BBC ، یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه نیوساوت ولز افراد دارای ویروس اپشن بار را از سال 1999 مورد بررسی قرار داده و دریافته اند افرادی که پس از خارج شدن ویروس از بدنشان هنوز بیمار بودند به آسیب مغزی دچار شده اند و مغز این افراد به گونه ای عمل می کند که گویی شخص هنوز بیمار است.
ویروس اپشن بار باعث تب غده ای می شود. علائم این بیماری شامل تب ، گلودرد ، خستگی و تورم غدد لنفاوی است. اکثر افراد پس از چند هفته بهبود می یابند اما یک نفر از هر ده فرد مبتلا از نشانه های طولانی مدت ازجمله خستگی رنج می برد.
اگر این علائم تا حد ناتوان کننده به مدت شش ماه باقی بمانند ، بیماری تحت عنوان سندرم خستگی مزمن تشخیص داده می شود.
به گفته سرپرست این تحقیق نه ویروس و نه پاسخ ایمنی غیر طبیعی هیچکدام سندرم خستگی پس از بیماری را توجیه نمی کنند. اما بخش هایی از مغز که کنترل درک خستگی و درد را برعهده دارد طی فاز حاد عفونت تب غده ای آسیب می بیند.
آنچه باعث ادامه بیماری می شود کاملا مشخص نیست اما یک احتمال این است که گرچه ویروس از بین رفته است ، بخشی از سیستم ایمنی به عفونت پاسخ می دهد و سپس بخش های مهمی از مغز را که در ایجاد خستگی و دیگر علائم نورولوژیک دخالت دارند را تحت تاثیر قرار می دهد.
محققان در تلاشند اطلاعات بیشتری را در این زمینه بدست آورند.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در دوشنبه دوم خرداد 1390  |
 روده :

 

کولیت روده علایم و راه های د رمان :

بیماری های گوارشی طی سال های اخیر در کشور افزایش چشمگیری پیدا کرده است. تغییر شیوه زندگی، رواج مصرف فست فودها، داشتن تغذیه ناسالم و افزایش استرس و فشارهای عصبی، مهم ترین دلیل بروز ناراحتی های گوارشی در سنین مختلف است. با وجود این که عوامل ژنتیکی نقش بسیار مهمی در ابتلا به انواع بیماری های گوارشی ایفا می کند اما به طور قطع برای ابتلا به هر یک از انواع اختلالات گوارشی از جمله کولیت روده، سندروم روده تحریک پذیر، زخم معده، زخم روده و زخم اثنی عشر، نیاز به چندین عامل داریم که تغذیه ناسالم، یکی از مهم ترین آن هاست. هم چنین در بیشتر اختلالات گوارشی نادیده گرفتن علایم بیماری، مراجعه نکردن به پزشک و تکمیل نکردن دوره درمان، وضعیت بیمار را بدتر می کند و به این ترتیب می توان دریافت آگاهی و کسب اطلاعات از این بیماری ها، می تواند راهگشای بسیاری از مبتلایان و هشداری برای کسانی که در معرض ابتلا به این بیماری ها قرار دارند، باشد. در این مطلب قصد داریم درباره بیماری کولیت روده گفت وگو کنیم. دکتر سیامک خالقی فوق تخصص گوارش و کبد در پاسخ به این سوال که بیماری کولیت چه بیماری است؟ می گوید: در واقع کولیت به دسته ای از بیماری ها اطلاق می شود که التهاب در روده بزرگ اتفاق افتاده باشد. در صورتی که عامه مردم به اشتباه هر نوع درگیری و یا بیماری روده را با عنوان کولیت توصیف می کنند. دردشکم، تغییر در نحوه اجابت مزاج، اسهال، نفخ شکم و یبوست، علایم بیماری روده تحریک پذیر است در صورتی که بسیاری از مردم تصور می کنند این علایم، نشانه کولیت عصبی است. در کولیت عصبی ما شاهد بروز التهاب در روده بزرگ هستیم. درگیری التهابی روده، زمانی اتفاق می افتد که در داخل روده زخم هایی ایجاد می شود که می تواند وسیع و شدید و با علایمی از جمله درد شکم، خونریزی و کاهش وزن همراه باشد که البته در برخی موارد همراه اسهال است و بسته به محل زخم ها و وسعت و شدت آن، اقدامات درمانی برای درمان بیمار صورت می گیرد. بیماری سیر مداوم و مزمنی دارد و مبتلایان باید تحت نظر پزشک باشند و دوره درمان را تکمیل کنند. با کاهش و یا قطع علایم، درمان نباید قطع شود زیرا ممکن است بیماری به مدت طولانی خاموش باشد. درصد کمی از بیماران ممکن است در درازمدت، علایم بدخیمی نشان دهند و نیاز به کولونوسکوپی پیدا کنند و پس از نمونه برداری و درصورت تشخیص پزشک، نیاز به اقدامات درمانی بیشتری داشته باشند. کولیت های التهابی طیف وسیعی دارد و با خونریزی مختصر شروع می شود و می تواند منجر به بروز یک بیماری بسیار بدخیم شود که با دارو درمان نمی شود و نیاز به جراحی دارد. مراجعه سریع به پزشک، انجام کولونوسکوپی و نمونه برداری، مصرف دارو و پی گیری توصیه اکید ما به مبتلایان است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره عوامل ابتلا به کولیت روده می گوید: این دسته از بیماری ها اغلب زمینه ارثی دارند و عفونت های روده و استرس های محیطی به بروز بیماری کمک و آن را تشدید می کند. عوامل محیطی از جمله غذا، سیگار و به خصوص استرس های محیطی تشدیدکننده است. اما وجود زمینه ژنتیکی برای ابتلا به آن ضروری است. کسانی که در سطح وسیعی دچار زخم روده شده اند و سال ها از شروع بیماری آن ها می گذرد و درمان نشد ه اند، در خطر ابتلا به سرطان روده قرار دارند. داروهای خوراکی و موضعی می تواند کنترل کننده بیماری باشد و در صورتی که فرد در مرحله شروع بیماری باشد، بیماری اش به راحتی قابل کنترل است و می توان آن را درمان کرد. اغلب به این بیماران توصیه می شود موادغذایی تحریک کننده مثل قهوه، شکلات، ادویه، ترکیبات مصنوعی مثل سوسیس و کالباس مصرف نکنند. مصرف کمی شیر مشکلی برای بیشتر بیماران ایجاد نمی کند و بیماران برای مصرف میوه، سبزی و پروتئین منعی ندارند. وی درباره ریزش مو در برخی بیماران مبتلا به کولیت روده گفت: ریزش مو جزو علایم بیماری نیست اما ممکن است در اثر مصرف برخی داروها، استرس شدید و یا ایجاد حساسیت پوستی، بیمار ریزش مو پیدا کند. شیوع کولیت التهابی در مردان و زنان یکسان است اما کولیت عصبی یا همان بیماری روده تحریک پذیر در زنان بیشتر مشاهده می شود. روده تحریک پذیر نسبت به کولیت التهابی در سنین پایین تر و در خانم ها بیشتر مشاهده می شود. اما کولیت التهابی درمردان و زنان به یک نسبت شایع است. دکتر خالقی به تشخیص سریع بیماری اشاره می کند و ادامه می دهد این نکته بسیار مهم است که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود. خونریزی روده، عارضه ای جدی است و بیمار باید به سرعت به متخصص مراجعه کند، به خصوص افرادی که سن شان بالاتر است زیرا علاوه بر کولیت التهابی، موارد دیگر بدخیمی روده، خود را با خونریزی نشان می دهد. بنابراین اگر بیماری دچار خونریزی در مدفوع شد، باید بلافاصله به پزشک برای تشخیص بیماری مراجعه کند. همکاری و همراهی با پزشک، اعتماد به او و پی گیری دستورات او در هر بیماری و از جمله کولیت التهابی، بسیار ضروری است.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1390  |
 خستگی :
بیماری قلبی، عفونت ادراری، دیابت، کم کاری تیروئید، کم‌خونی و قطع تنفس در حین خواب سبب ساز خستگی مزمن می‌شود.
آفتاب: اگر هنگام انجام کارهای روزمره احساس خستگی می‌کنید یا هنگام تمیز کردن و جارو کردن خانه باید کمی بنشینید، این موضوع ممکن است علامت وجود بیماری قلبی در شما باشد. 

به گزارش سلامت بیماری قلبی، عفونت ادراری،
بیماری قلبی، عفونت ادراری، دیابت، کم کاری تیروئید، کم‌خونی و قطع تنفس در حین خواب سبب ساز خستگی مزمن می‌شود.
دیابت، کم کاری تیروئید، کم‌خونی و قطع تنفس در حین خواب سبب ساز خستگی مزمن می‌شود.

خستگی مشکل شایعی است که بسیاری از ما آن را تجربه کرده‌ایم. اما گاهی این خستگی تنها امری نیست که با کمی استراحت برطرف شود و خود نوعی بیماری محسوب می‌شود.

این مشکل ممکن است به دنبال برخی بیماری‌های دیگر ایجاد شود و به مدت طولانی باقی بماند.

برخی بیماری‌هایی که می‌تواند سبب بروز خستگی مزمن شود عبارتند از:

1. بیماری قلبی: اگر هنگام انجام کارهای روزمره احساس خستگی می‌کنید یا هنگام تمیز کردن و جارو کردن خانه باید کمی بنشینید، این موضوع ممکن است علامت وجود بیماری قلبی در شما باشد.

در این صورت حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. تغییر شیوه
اگر هنگام انجام کارهای روزمره احساس خستگی می‌کنید یا هنگام تمیز کردن و جارو کردن خانه باید کمی بنشینید، این موضوع ممکن است علامت وجود بیماری قلبی در شما باشد.
زندگی، استفاده از داروها و ورزش و پیاده‌روی ملایم با توجه به توصیه پزشک می‌تواند در رفع خستگی شما موثر باشد.

2. عفونت ادراری نهفته: اگر دچار عفونت‌های ادراری هستید، حتما متوجه شده‌اید که مدام نیاز فوری به دفع دارید و دچار سوزش و درد هنگام ادرار کردن می‌شوید. توجه کنید که عفونت ادراری همیشه این علایم را نشان نمی‌دهد. در برخی موارد خستگی تنها علامت است. یک آزمایش ادرار می‌تواند سریعا عفونت ادرار را در شما تشخیص دهد. مصرف آنتی‌بیوتیک با تجویز پزشک می‌تواند سبب بهبود بیماری شما و رفع خستگی‌تان گردد.

3. دیابت: در افرادی که مبتلا به دیابت هستند، افزایش غیرطبیعی قند در خون باقی می‌ماند، به جای اینکه وارد سلول‌های بدن شود، یعنی جایی که باید به انرژی تبدیل شود. نتیجه آن این است که فرد از خوردن غذا برای تولید انرژی اجتناب می‌کند. اگر خستگی دایم و بدون دلیل داشتید، حتما در مورد آن با پزشک صحبت کنید. درمان
اگر خستگی دایم و بدون دلیل داشتید، حتما در مورد آن با پزشک صحبت کنید.
دیابت و تغییر شیوه زندگی و ورزش و گاه انسولین‌درمانی به کاهش قندخون کمک می‌کند.

4. کم‌کاری تیرویید: تیرویید غده کوچکی است که در گردن شماست. این غده متابولیسم بدن‌تان را کنترل می‌کند و سوخت را به انرژی تبدیل می‌کند، وقتی این غده کم‌کاری داشته باشد، متابولیسم بدن هم کند می‌شود و شما احساس خستگی خواهید داشت. می‌توانید برای آگاهی از عملکرد تیرویید خود یک آزمایش بدهید و در صورت کم‌کاری از دارو استفاده کنید. اگر خستگی‌تان به این علت باشد، کم‌کم
اگر کم‌خونی شما از نوع کمبود آهن است، حتما از مکمل‌های آهن استفاده کنید یا غذاهای سرشار از آهن بخورید. جگر، گوشت و حبوبات و غلات سرشار از آهن هستند.
برطرف می‌شود.

5. کم‌خونی: کم‌خونی یکی دیگر از دلایل خستگی در زنان است. از دست دادن خون در دوران قاعدگی می‌تواند سبب کمبود آهن در بدن شود. سلول‌های قرمز خونی اکسیژن را به همه بافت‌ها و اندام‌های بدن می‌رسانند. اگر کم‌خونی شما از نوع کمبود آهن است، حتما از مکمل‌های آهن استفاده کنید یا غذاهای سرشار از آهن بخورید. جگر، گوشت و حبوبات و غلات سرشار از آهن هستند.

6. قطع تنفس حین خواب: برخی از مردم تصور می‌کنند که به اندازه کافی می‌‌خواب‌اند اما قطع تنفس حین خواب سبب می‌شود که خواب مناسب نداشته باشند. هر قطع تنفس حین خواب سبب بیداری شما حتی برای یک لحظه می‌شود اما شما از آن مطلع نمی‌شوید. نتیجه این محرومیت از آن 7 یا 8 ساعت خواب می‌شود. برای پیشگیری از این موضوع اگر اضافه دارید، وزن‌تان را کم کنید، سیگارتان را ترک کنید و اگر این مشکل شما شدید است، می‌توانید از دستگاه‌های بازکننده مسیر هوایی استفاده کنید.
|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1390  |
 گوارشی :

بيماريهاي ناحيه مقعد:

 


مرکز گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران

راهنمايي براي مبتلايان بيماريهاي ناحيه مقعدي

اين راهنما، اطلاعات خوبي در رابطه باعلايم، علل و درمانهاي سه بيماري شايع مقعدي تدارك ديده است. همانطور كه شما دربارة اين بيماريها بيشتر مي‏آموزيد، شما آمادگي بهتري خواهيد يافت تا حالات و شرايط خود را با پزشكتان در ميان بگذاريد.
بواسير
بواسير شايعترين بيماري مقعد است. در حقيت، احتمالاً نيمي از افراد تا سن 50 سال، بواسير را تجربه مي‏كنند. بواسيرها وريدهايي در ناحيه مقعدي هستند بهر علتي فشار بيش از حد به پايين راست روده و ناحيه مقعدي وارد شود به طور غيرطبيعي
اين وريدها متورم مي‏شوند. فشار زيادي مي‏تواند به علت زور‏زدن براي دفع مدفوع، اكثراً در اثر اسهال مزمن و كمتر بعلت يبوست، حاملگي، پيري يا علل ديگر باشد. بواسيرهاي خارجي به صورت توده نرم و متورم يا و تودة سفت در اطراف ناحيه مقعدي ظاهر مي‏شوند بواسيرهاي داخلي در داخل كانال مقعدي ايجاد مي‏شوند.
نشانه ها
شايعترين علايم بواسير شامل خارش و خونريزي، بيرون افتادگي و درد مي‏باشند. خونريزي اغلب بدنبال دفع مدفوع اتفاق مي‏افتد. بواسيرها ممكن است افتادگي پيدا كنند (به بيرون لغزيدن) و از طريق مقعد بيرون بزنند. درد در طي حركات
روده يا بعد از تحرك بواسيرها اتفاق مي‏افتد. در خيلي از موارد علايم در عرض چند روز فروكش  مي‏كند. اگر علايم تداوم داشته باشند بهتر است با پزشكتان تماس بگيريد.
پيشگيري و درمان‏هاي زيادي براي پيشگيري و درمان بواسير وجود دارد پزشكتان كمك خواهد كرد تا مناسب‏ترين درمان را بر پايه شدت علايم انتخاب كنيد.
تغييرات عادات غذايي و نحوه زندگي
بطور منظم بيرون روي را افزايش دهيد و با خوردن آب فراوان و خوردن ميوه‏ها، سبزيجات، سبوس و حبوبات قوام مدفوع را نرم نگهداريد. تداوم نظم حركات روده مي‏تواند باعث بهبود يا جلوگيري از يبوست و زور‏زدن شود.
درمان در خانه
اگر تحريك ايجاد شده است نشستن داخل وان، تشت آب گرم روزانه چند بار كمك به كاهش تورم خواهد كرد و منطقه گرفتار را تسكين مي دهد اينكار بايستي 15-10 دقيقه طول بشكد و در صورتي كه بدنبال دفع مدفوع (بيرون روي) باشد، بيشترين اثر
را خواهد داشت.
درمان موضعي
بسته به شدت شكايت شما، پزشكتان ممكن است كرم هيدروكورتيزون يا كف آن را براي خلاصي از التهاب و درد توصيه كند. بسياري از داروهاي مربوط به بواسير بدون نسخه قابل تهيه هستند، يا پزشكتان ممكن است داروي قوي‏تري تجويز كند.
درمان جراحي
در بعضي از موارد، بواسيرها به قدري شديد هستند كه احتياج به جراحي دارند. روش‏هاي جراحي متعددي وجود دارد. پزشكتان در صورت ضرورت مي‏تواند اطلاعات زيادي در اين مورد براي شما فراهم كند.
مقعد خارش دار
مقعد خارش‏دار: اشاره به خارش داخل و اطراف مقعد دارد حالتي است كه هم بچه ها و هم بزرگسالان را درگير مي‏كند. به طور كلي علايم با بهبود بهداشت شخصي فروكش مي‏كند. در موارد شديد ممكن است كه بيمار از درمان دارويي سود
ببرد.
علل مقعد خارش‏دار: شايعترين علت خارش معقد، بهداشت بد و نامناسب و يا افراط در بهداشت است. ساير علل شامل بواسير، انگل‏ها بويژه كرمك، عفونت‏هاي پوستي و واكنش‏هاي حساسيتي معين مي‏باشد (اما به آنها محدود نمي‏شود). از بي
غذاها قهوه، چاي، كوكاكولا و مركبات ممكن است با خارش ناحيه مقعد همراه شوند. همچنين البسه تنگ و چسبان مي‏توانند با خارش ناحيه مقعد همراه باشند.
درمان خانگي
بهداشت مناسب خيلي مهم است. با احتياط تميز كردن ناحيه گرفتار توسط آب صاف و تميز بدنبال آن مصرف پودر تالك عموماً مؤثر است. پوشيدن لباسهاي گشاد (شل) ممكن است علايم را تسكين بخشد. حذف بعضي از غذاها از قبيل
مركبات، قهوه، سودا ممكن است كمك كننده باشد.
درمان دارويي
براي درمان موارد مقاوم خارش مقعدي ممكن است احتياج به بكارگيري كرمهاي موضعي هيدروكورتيزون يا كف‏ها در ناحيه گرفتار داشته باشد. اين محصولات مي‏توانند در تسكين علايم بسيار مؤثر باشند. پزشكتان درمان مناسبي را توصيه خواهد
كرد.
شقاق‏هاي مقعدي
شقاق‏ها، پارگي‏هاي كوچك در كانال مقعدي هستند اين پارگيها معمولاً در طي عبور مدفوع سفت يا بزرگ بروي بافت مقعدي ايجاد مي‏شوند. شقاقهاي مقعدي شايع بوده و معمولاً بدون درمان خاصي ترميم مي‏يابند. در بعضي از بيماران، وقتي كه شقاق‏
ها ترميم نيابند اين حالت مزمن مي‏شود.
علايم
بيماران مبتلا، درد را در حين دفع مدفوع تجربه مي‏كنند. درد ممكن است بعد از اتمام بيرون روي طول كشيده و سپس تا بيرون روي بعدي فروكش نمايد. ساير شكايات مي‏توانند شامل خونريزي، خارش و ترشح باشند.
درمان
كار اصلي پزشكتان حذف يا كاهش درد خواهد بود.
درمان خانگي
شل كننده‏هاي مدفوع كمك به كم كردن درد خواهند كرد و نشستن در وان آب گرم يا بكار بردن حوله‏هاي گرم در منطقه گرفتار ناراحتي را آرام خواهند نمود.
درمان دارويي
كرم‏ها، كف‏ها، پمادها يا شياف‏ها ممكن است در كاهش درد مفيد باشند و منطقه گرفتار را لغزنده كنند. خيلي از اين محصولات بدون نسخه قابل دسترس هستند يا پزشكتان ممكن است داروي قوي‏تري تجويز كند.
جاده سلامتي
بسياري از بيماري‏هاي ناحيه مقعد، براحتي قابل درمان هستند، در صورتي كه بيماري شما، با ساير اختلالات پزشكي همراه است، هميشه بهتر است در صورت تداوم علائم، با پزشكتان تماس بگيريد.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1390  |
 بیماری روده :
بیماری روده تحریك پذیر چیست؟
 

بیماری روده تحریك پذیر چیست؟

بیماری یا سندرم روده تحریك پذیر (IBS) شامل گروهی از علایم است .شایعترین علایم این بیماری شامل درد یا .....
 
 
  بیماری یا سندرم روده تحریك پذیر (IBS) شامل گروهی از علایم است .

شایعترین علایم این بیماری شامل درد یا احساس ناراحتی در شكم شامل نفخ، اسهال و یا یبوست است.

این بیماری بر روی روده بزرگ و همان قسمتهایی كه مدفوع را ذخیره می‌‌كنند موثر است .

IBS یك بیماری نیست بلكه یك اختلال در كاركرد روده است، در این بیماری روده به درستی كار نمی‌‌كند اما بیماری جدی هم ندارد.

علت سندرم روده تحریك پذیر چیست ؟

پزشكان هنوز در مورد یافتن علل سندرم تحریك پذیر به نتایج مشخصی دست پیدا نكرده اند .

به نظر می‌ رسد در این بیماران نسبت به سایر افراد، اعصاب و عضلات جدار روده حساسیت بیشتری دارند. هنگامی‌ كه فردی غذا می‌خورد به صورت طبیعی عضلات جدار روده منقبض می‌شوند اما در این بیماران این انقباض بیش از حد انجام شده و یا تحریك بیش از حد اعصاب جدار روده باعث بروز اسهال و نفخ و علایم بیماری، اندكی پس از خوردن غذا می‌شود .

IBS  دردناك است اما نمی‌تواند به كولون یا دستگاه گوارش آسیب بزند و به جز علایم آن مانند درد و اسهال مشكل دیگری ایجاد نمی‌كند .

علائم IBS

علایم IBS شامل درد یا احساس ناراحتی در شكم، ( این درد اكثر اوقات با حركات روده، كاهش می‌یابد)، اسهال مزمن، یبوست، یا همراهی اسهال با یبوست به طور متناوب است  .

سایر علایم بیماری روده تحریك پذیر شامل وجود تورم شكم و مدفوع دارای موكوس ( بلغم ) است .

علایم این بیماری در زنان می‌تواند همراه با دوره قاعدگی بروز پیدا كند .

نحوه تشخیص بیماری :

با بروز برخی از علایم گفته شده و به خصوص بدتر شدن علایم در حضور استرس‌ها، پزشكان به این بیماری مشكوك می‌‌شوند اما برای تشخیص دقیق این بیماری لازم است، برخی از آزمایشها و كارهای تشخیصی انجام شود، چون بسیاری از بیماریهای دیگر نیز می‌توانند باعث بروز همین علایم شوند .

برای تشخیص این بیماری لازم است عكسبرداری با اشعه ایكس از شكم، كلونوسكوپی ( دیدن روده بزرگ توسط دستگاه به صورت مستقیم ) و آزمایشهای مدفوع انجام شود .

درمان سندرم روده تحریك پذیر :

این بیماری درمان همیشگی ندارد اما می‌توان با برخی كارها علایم آن را كمتر كرد .

این كارها شامل : تغییرات در رژیم غذایی، داروها، كاهش استرس است .

برخی از غذاها می‌توانند علایم بیماری را بدتر كنند .

غذاهایی كه علایم بیماری را بدتر می‌‌كنند شامل :

 غذاهای چرب، چیپس، لبنیات و بستنی، شكلات، الكل، غذاهای كافئین دار مانند قهوه و آبجو.

 
 
 

غذاهایی كه باعث بهتر شدن بیماری می‌‌شوند شامل :

فیبرهای غذایی موجود در سبزیجات، نان، میوه‌جات، غلات، حبوبات، سیب درختی، هلو، هویج، كلم‌بروكلی، كلم، لوبیای قرمز، نخود، نان‌های سبوس دار و غلات سبوس دار است .

البته در مصرف فیبر‌های غذایی نباید زیاده روی كرد چون زیاده روی در مصرف این مواد به تنهایی می‌ تواند باعث اسهال و نفخ شوند .

برای كاهش علایم بیماری بهتر است وعده‌های غذایی خود را به صورت كم حجم و با تعداد زیاد بخورید و از خوردن غذای پر حجم بپرهیزید .

برخی از داروها نیز می‌ توانند علایم بیماری را كاهش دهند، برای استفاده از این دارو ها بهتر است با پزشك خود مشورت كنید .

آیا استرس باعث بروز IBS می‌ شود ؟

استرس ها و تنش های روحی باعث بروز IBS نمی‌ شوند ولی كسانی كه دارای این بیماری هستند نسبت به استرس، حساس تر از دیگران هستند. اگر شما سندرم روده تحریك پذیر دارید، استرس می‌‌تواند علایم بیماری شما را بدتر كند .

چگونه استرس را كاهش دهیم ؟

اگر شما استرس خود را كاهش دهید می‌ توانید درد و علایم گوارشی خود را كاهش دهید .
شما می‌‌توانید روش های مختلف را برای كاهش استرس امتحان كنید . مدیتیشن، ورزش و هیپنوز ( نوعی آرامش عمیق ) از راههای كاستن از استرس هستند.
|+| نوشته شده توسط محمد راشد در شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1390  |
 سخن بزرگان :
(¯`''·.¸ سخن بزرگان ¸.·''´¯)

انسان براي بر خورداري از شادي بايد خودش را باور کند. توماس پاينجايگاه ارزيابي و نقد شما بر کارکرد ديگران ، مي تواند آغازگاه نخستين گام شما براي سازندگي باشد . ارد بزرگهمه عشق بورز، به تعداد كمي اعتماد كن، و به هيچكس بدي نكن. شكسپيرچنان باش كه بتواني به هر كس بگوئي مثل من رفتار كن. كانتبراي پيشرفت و پيروزي سه چيز لازم است اول پشتكار دوم پشتكار، سوم پشتكار. لردآديبوريبرگ در هنگام زوال مي افتدميوه در هنگام کمال مي افتدبنگر که چگونه مي افتي چون برگي زرد و يا سيبي سرخ . کنفسيوس"تجربه نامي است که تمام افراد بر روي اشتباهات خود مي گذارند. اسکاروايلدآدمهاي بزرگ و انديشمند ، بسيار اشک مي ريزند . ارد بزرگ

قلب معزور و خودخواه هرگز نمي تواند از سرگيجه و بي حوصلگي بگريزد. گوتهكسي كه بر ديگران حكومت مي كند بايد نخست حاكم بر خود باشد. فيليپ ماسينجرهر آرزويي بدون پژوهش و تلاش ، به سرانجام نخواهد رسيد .  ارد بزرگخطا اگر ندانسته انجام شود اشتباه است و اگر دانسته، تبهكاري است. برتولت برشتپرهاي خون آلود برآزندگان نقش زيباي آزادي آيندگان است. ارد بزرگحيله و خيانت اغلب از اشخاص ناتوان سر مي زند. لارش فوكوتعليم به نادان همان قدر بي ثمر است كه بخواهيم با صابون ذغال را سفيد كنيم. كيتزمسأله اصلي در دعا اين نيست که براي خواسته‌هايمان از خدا جواب بگيريم بلکه هدف دعا اين است که به‌شکل کامل با خدا يکي شويم‌. اسوالد چمبرز
|+| نوشته شده توسط محمد راشد در چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1390  |
 معده :

 

چگونه نفخ معده را بر طرف کنیم ؟

باد گلو، گاز روده ها و نفخ هر سه به گازهاي موجود در مجاري گوارش انسان مرتبط ميباشند.

منابع گازها:

1- منابع برونزاد: 90 درصد گاز روده ها و معده از منابع برونزاد سرچشمه ميگيرد. هنگامي كه شما چيزي ميخوريد و يا مياشاميد اندكي هوا نيز به همراه غذا وارد سيستم گوارشي شما ميگردد. افزايش ترشح بزاق نيز (به هر علت) باعث ايجاد گاز برونزاد ميگردد. بلعيدن هوا(aerophagia) در افراد مضطرب بيشتر ميباشد كه فرد بطور ناخودآگاه مقدار زيادي هوا را مي بلعد.

2- منابع درونزاد: 10 درصد گاز موجود در روده ها از منابع درونزاد منشا ميگيرند:

* محصول جانبي گوارش طبيعي: اسيد معده توسط ترشحات لوزالمعده خنثي ميگردد. نتيجه اين واكنش توليد گاز دي اكسيد كربن ميباشد.

* باكتريهاي موجود در روده بزرگ: برخي غذاهاي خاص كه بدن قادر به هضم آنها نيست در روده بزرگ توسط باكتريها تخمير شده و گاز توليد ميگردد.

* گازها از طريق فرآيند انتشار، بين روده ها و خون جابجا ميشوند.

بادگلو (belching):

بلعيدن هوا علت اصلي بادگلو ميباشد. اما برخي افراد نيز از سر عادت باد گلو ميزنند و به وجود گاز در معده ربطي ندارد. زخم معده و مشكلات كيسه صفرا نيز ميتواند باد گلو ايجاد كند. بيشتر هواي بلعيده شده توسط باد گلو خارج ميگردد. اما مقدار اندكي ازهوا به روده ها راه مي يابد كه در آنجا نيز يا از طريق مخاط روده ها جذب خون ميگردد و يا از طريق گاز روده از بدن خارج ميگردد. چنانچه فرد در حالت دراز كش هوا بلعيده باشد غالب هوا به روده ها راه مي يابد، اما اگر در وضعيت ايستاده و قائم باشد بيشتر هواي بلعيده شده از طريق باد گلو خارج ميگردد.

راهكارهاي كاهش باد گلو:

بلعيدن هوا اغلب در افراد مضطرب وجود دارد و اين افراد بطور ناخودآگاه اقدام به بلعيدن هوا ميكنند. افزايش ترشح بزاق نيز باعث بلعيدن هوا ميگردد:

1-كاهش دفعات بلعيدن غذا.

2-آرام و آهسته غذا خوردن و نوشيدن مايعات.

3-مايعات را جرعه جرعه بنوشيد و از سركشيدن يكباره آن خودداري كنيد.

4-اجتناب از پيپ، استعمال سيگار، جويدن آدامس و آب نبات، استفاده از ني براي نوشيدن مايعات، نوشيدن مايعات از بطري هاي دهان باريك، قرار دادن دست دندان مصنوعي لق در دهان (باعث افزايش ترشح بزاق ميگردد).

5-عدم مصرف غذاهاي حاوي گاز نظير نوشابه هاي گازدار، قرصهاي جوشان و خامه زده شده.

6-خودداري از بلعيدن عمدي هوا بمنظور باد گلو زدن.

7-لقمه هاي غذا را قبل از بلعيدن بطور كامل بجويد.

8-استرس و اضطراب خود را كنترل كنيد.

گاز روده ها (flatulence) :

به آزاد سازي تركيبي از گازهاي روده(flatus) كه توسط باكتريها و مخمرهاي مستقر در روده بزرگ (قولون) ايجاد ميگردند، اطلاق ميشود. غذاهايي كه در بدن غير قابل هضم ميباشند (به علت عدم وجود آنزيم هضم كننده) مانند پلي ساكاريدها (به ويژه اوليگوساكاريدها) (نشاسته و سلولز) و برخي قندها بدن تغيير از مجاري گوارشي عبور كرده و به عنوان غذا به مصرف باكتريهاي روده ميرسند. محصول جانبي اين فرايند تخميري تولد گاز روده ميباشد.

غذاهايي كه ايجاد گاز ميكنند:

حبوبات (لوبيا-عدس-لوبياي سويا-نخود فرنگي) -لبنيات (شير-بستني-پنير)- سبزيجات(بروكلي-گل كلم-خيار-مارچوبه-كرفس-كاهو)- سبزيجات ريشه اي (سيب زميني-شلغم-پياز-تربچه-سير-هويج-بادنجان)- ميوه ها (زردآلو-سيب-گلابي-آلو-موز-كشمش) -غلات (جو دوسر-ذرت-برنج-دانه هاي كامل (به علت وجود فيبر)- آرد گندم)- مغزها (بادام هندي)

نكته: در اختلال عدم تحمل لاكتوز (عدم وجود آنزيم لاكتاز براي تجزيه لاكتوز)، لاكتوز(قند اصلي شير) به روده باريك راه يافته و باكتريها از آن تغذيه ميكنند. اين امر گاز روده ها را افزايش ميدهد.

نكته:سوربيتول كه نوعي شيرين كننده است نيز ميتواند ايجاد گاز كند.

نكته: برنج خيلي سهل الهضم است و كمترين توليد گاز را بهمراه دارد. اما نشاسته گندم، سيب زميني، جو دو سر و ذرت گاز زيادي توليد ميكنند.

نكته:غلات كامل به علت دارا بودن فيبر بيشتر گاز بيشتري توليد ميكنند.

نكته: فيبرغذايي براي سلامتي بسيار مفيد هستند، اما بايستي مصرف آنها را به آهستگي افزايش داد. برخي از فيبرها گاز توليد كرده اما برخي گاز توليد نميكنند. (به مقاله فيبر رژيمي رجوع شود)

مطالبي در رابطه با گاز روده ها:

1-يك انسان بطور معمول روزانه 0.5 تا 1.5 ليتر گاز روده آزاد ميكند.12-20 بار در روز. نيتروژن، اكسيژن، دي اكسيد كربن، متان، هيدروژن، سولفيد هيدروژن گازهاي تشكيل دهنده روده ميباشند.

2-گاز روده ها عمدتا از نيتروژن و اكسيژن تشكيل يافته است كه توسط دهان بلعيده ميگردند.

3-دي اكسيد كربن توسط ميكروبهاي هوازي روده توليد ميگردند.

4-هيدروژن توسط برخي از ميكروبها و گاز متان نيز توسط باكتريهاي بي هوازي توليد ميگردند.

5-گازهاي متان و هيدروژن اشتعال زا ميباشند. تنها 40 درصد روده افراد داراي ميكروبهاي توليد كننده گاز متان ميباشد.

6-بوي نامطبوع گاز روده ها به علت وجود مقادير اندك تركيبات حاوي سولفور ميباشد. سولفيد هيدروژن (بوي تخم مرغ گنديده) و سولفيد كربونيل علت بوي بد گازهاي روده ها بوده كه نتيجه تجزيه پروتئين ها ميباشند.

7-علت ديگر بوي نامطبوع وجود اسيدهاي چرب با وزن مولكولي پايين نظير بوتيريك اسيد(بوي كره فاشد) ميباشد.

8-گاز روده ها مانند مدفوع بوسيله حركات دودي (انقباضات متوالي عضلات روده اي) به سمت مقعد رانده ميشوند.

9-برخي باكتريهاي روده گاز توليد شده توسط باكتريهاي ديگر را مورد مصرف قرار ميدهند.

10-ميزان توليد گاز در افراد متفاوت است و به تعداد و نوع باكتريهاي مستقر در روده، نوع رژيم غذايي و ميزان بلعيدن هوا توسط فرد بستگي دارد.

11-غذاهايي كه حاوي سولفور زياد ميباشند نظير گل كلم، تخم مرغ و گوشت بوي نامطبوع گاز روده را افزايش ميدهند.

نكته: وجود گاز زياد در سيستم گوارش باعث درد شكم، نفخ، باد گلو و گاز روده حجيم و آزار دهنده ميشود.

نفخ (bloating):

به احساس ورم و پري شكم و افزايش ميزان گاز در مجاري گوارش اطلاق ميگردد. علت نفخ معمولا وجود گاز زياد نيست، بلكه به خاطر كندي انقباضات عضلاني و حركات دودي مجاري گوارش ميباشد. مصرف غذاهاي چرب تخليه معده را به تاخير انداخته و ايجاد نفخ ميكنند. همچنين نفخ ميتواند به علت نشانگان روده تحريك پذير باشد (كه در آن انقباضات روده اي نامنظم ميگردد)- علت ديگر نفخ ميتواند تند تند غذا خوردن باشد. همچنين نفخ ميتواند نشانه برخي بيماريها مانند آپانديسيت و يا سنگ كيسه صفرا باشد. يبوست نيز ايجاد نفخ ميكند. نفخ بيشتر در زنان بروز ميكند. علت آن هم تغيير در سطح هورمونهاي بدن و افزايش احتباس آب و نمك در بافتهاي بدن، پيش از قاعدگي ميباشد.

علايم افزايش گاز روده ها:

1-افزايش آزاد سازي گاز روده.

2-آزاد سازي گاز بد بو.

3-آزاد سازي گاز پر سروصدا.

4-نفخ معده و شكم.

5-صداها و درد شكم.

علل نفخ متناوب و افزايش گاز روده ها:

1-افزايش توليد گاز:

* ميزان گاز توليد شده توسط باكتريهاي روده بزرگ در افراد مختلف متفاوت است.

* سوء هضم و سوءجذب غذا در روده كوچك باعث ميگردد تا غذاي هضم نشده بيشتري به قولون (روده بزرگ) وارد گردد. هرقدر ميزان غذاي هضم نشده در اختيار باكتريهاي روده برگ باشد گاز بيشتري نيز توليد خواهد شد. (مثل نارسايي لوزالمعده و يا اختلال عدم تحمل لاكتوز)

* رشد مفرط و انتشار باكتريهاي روده بزرگ به روده كوچك. با آنكه باكتريها منحصرا در روده بزرگ مستقرهستند، اما گاهي اوقات باكتريها به روده كوچك راه مي يابند. بنابراين غذا قبل از هضم و جذب توسط باكتريها مصرف گرديده و توليد گاز افزايش مي يابد.

2-انسداد فيزيكي: ميتواند در هر نقطه از مسير مجاري گوارش ايجاد شود.انسداد ممكن است دائم و يا موقت باشد، مثل تنگي باب المعده.

3-انسداد كاركردي: به علت عملكرد ضعيف عضلات معده و روده (كه محتويات معده و روده را به جلو ميراند) ايجاد ميگردد. هنگامي كه اين عضلات بدرستي عمل نمي كنند، محتويات روده اي تجمع يافته و باعث ورم و نفخ شكم ميگردد. چربي ها نيز ميتوانند باعث كندي حركات روده اي و تخليه معده گردد.

4-حساسيت مفرط روده اي: برخي افراد به افزايش اندك گاز روده ها نيز حساس بوده و احساس نفخ و ورم معده ميكنند.

5-مصرف برخي آنتي بيوتيكها و مسهل ها نيز ايجاد نفخ و گاز روده اي ميكنند.

نكته: گاز روده ها نشانه فعاليت طبيعي روده ها ميباشد. احتباس گاز روده نيز خطرناك نيست اما ميتواند باعث يبوست گردد.

نكته: تمام گاز موجود در مجاري گوارش از طريق مقعد خارج نمي گردند. برخي از طريق انتشار به خون راه يافته و از طريق ريه ها مجددا به هوا بازميگردند. برخي از گازها نيز در داخل مدفوع به دام افتاده و همراه با مدفوع دفع ميگردند.

نكته:هنگامي كه شما گاز روده را محبوس كرده و آن را خارج نميسازيد، در طي شب كه عضلات بدن شل ميشود گاز روده ها نيز بطور خودكار آزاد ميگردند.

تشخيص نفخ مزمن:

1-عكسبرداري اشعه x از شكم و روده كوچك.

2-اندازه گيري سرعت تخليه معده.

3-عكسبرداري فراصوت،سي تي اسكن و ام آرآي.

4-تستهاي سوء جذب و سوء هضم.

5-تست تنفسي هيدروژن و متان.

درمان نفخ و افزايش گاز روده ها:

1-چنانچه علت سوء هضم و نارسايي لوزالمعده باشد بايد مكمل آنزيمهاي لوزالمعده تجويز گردد.

2-چنانچه علت سوء هضم لاكتوز، فروكتوز و يا سوربيتول باشند، بايد غذاهاي حاوي اين قند ها از رژيم غذايي حذف گرديده و يا از مكمل آنزيمهاي گوارشي استفاده شود. آنزيمهاي alpha-galactosidase باعث هضم قندهاي كمپلكس گرديده و حجم گاز روده ها را كاهش ميدهند. مكمل هاي آنزيمهاي گوارشي موجود شامل لاكتاز، آميلاز، ليپاز، پروتئاز، سلولاز، پكتيناز، اينورتاز، گلوكوآميلاز، مالت دياستاز ميباشند.

3-چنانچه سوء هضم و سوء جذب به علت اختلال در عملكرد ديواره روده ها باشد، بايد با بيوپسي روده كوچك و كشف علت داروي مرتبط تجويز گردد.

4-چنانچه علت انسداد فيزيكي باشد، عمل جراحي بايد صورت گيرد.

5-چنانچه علت انسداد كاركردي باشد، بايستي ازداروهاي محرك فعاليت عضلات معده و روده كوچك نظير erythromycin وmetoclopramide مصرف كرد.

6-مصرف غذاهاي حاوي كربوهيدرات هاي هضم ناپذير بايد محدود و يا از رژيم غذايي حذف گردند.

7-غذا به آرامي و آهستگي صرف شود.

8-قدم زدن پس از صرف غذا حركات روده ها را تحريك ميكند.

9-مصرف داروي simethicone نيز ميتواند نفخ را كاهش دهد.

10-مصرف قرصهاي زغال فعال شده قبل از غذاهايي كه نفخ آور ميباشند گاز روده ها را كاهش ميدهند.

11-آنتي بيوتيك ريفاكسيمين rifaximin كه در درمان اسهال مرتبط با e-coli تجويز ميگردد نيز حجم گازهاي روده را كاهش ميدهد.

12-مصرف اندكي مايعات اسيدي همچون آب ليموترش و يا سركه همراه با غذا باعث تحريك ترشح اسيد هيدروكلريك و آنزيمهاي گوارشي ميگردد.

13-مصرف ماست، زيره سبز(cumin) ، زيره سياه(caraway) وزردچوبه(tumeric) گاز روده ها و نفخ را كاهش مي دهند.

14-تخمير، اوليگوساكاريدها را تجزيه كرده و توليد گاز آنها را كاهش ميدهد. به همين خاطر توفو tofu (پنير سويا) گاز خيلي كمتري نسبت به لوبياي پخته توليد ميكند.

15-براي كاهش خاصيت نفخ آوري لوبياي پخته، لوبيا را 24 ساعت درون آب بخيسانيد و سپس آب پز كنيد. اما اين كار مواد مغذي ديگر محلول در آب را نيز از لوبيا خارج ميسازد.

16-مصرف آنتي اسيد ها باد گلو را افزايش داده و نفخ را رفع ميكند.

17-نعناع، آويشن، فلفل فرنگي شيرين، ريحان، دارچين، زنجبيل و ليمو ترش باعث تسهيل عمل دفع گازهاي روده ها و باد گلو شده و ضد نفخ ميباشند.

18-جاي مصرف 3 وعده غذايي سنگين در روز از 6 وعده غذايي سبك استفاده كنيد.

 

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در سه شنبه بیستم اردیبهشت 1390  |
 چشم :

 

 

فشار چشم و سیتریزین

 

 

 

 

 

فشار چشم و سیتریزین
گرد آوری : راشد

در پی تماس با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPIC)، همراهان بیمار چنین مطرح نمودند که روز گذشته با شکایت از تاری دید و درد شدید در هر دو چشم دختر ۱۳ ساله شان که به صورت حاد شروع شده بود، به چشم پزشک مراجعه می کنند، بیماری به دلیل آلرژی به مدت ۵ سال روزانه ۱ عدد لوراتادین ۱۰ میلی گرمی مصرف می کرده است که از ۲۰ روز قبل این دارو توسط پزشک به روزانه ۲۰ میلی گرم ستیریزین تغییر پیدا می کند.

همچنین به علت بروز حملات شدید آلرژیک بیمارحدود ۱ ماه قبل ۲ دوز تزریقی Hydrocortisone ۱۰۰ میلی گرمی و Betamethasone طویل الاثر دریافت کرده است. در ضمن بیمار به علت و سواس فکری و رفتاری (OCD) حدود ۲ ماه روزانه ۱۵ میلی گرم سیتالوپرام مصرف می کرده که به علت بروزواکنش های حساسیتی وAgitation شدید این رژیم حدود ۱ ماه قبل قطع شده است.

پزشک متخصص چشم با تشخیص فشار بالای چشم (Intraocular hypertension) ضمن قطع داروی ستیریزین، برای بیمار رژیم ۳ روزه ی قطره ی تیمولول، قطره ی اشک مصنوعی و قرص جوشان مولتی ویتامین تجویز می کند.

با پیگیری های انجام شده مشخص شد که ۵ روز پس از قطع داروی ستیریزین و مصرف داروهای تجویز شده، فشار داخل چشمی کاهش یافته ولی هنوز نرمال نشده است. در خصوص این بیمار اشاره به نکات زیر ضروری به نظر می رسد:

۱) گلوکوم Glaucome اولین عامل نابینایی در دنیا است. یکی از مهمترین عوامل خطرساز(Risk Factor) ابتلا به گلوکوم، بالا بودن فشار داخل چشم می باشد. حدود ۲ درصد کل افراد بالای ۴۰ سال در دنیا مبتلا به گلوکوم می باشند. فشار داخل چشم Intra Ocular Pressure (IOP) توسط میزان مایع ترشح شده از اپی تلیوم جسم مژگانی (Ciliary) و میزان خروج مایع از سیستم ترابکولار و کانال اشلم تنظیم می شود. به IOP بین ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر جیوه نرمال و بالاتر از ۲۱ میلیمتر جیوه Intraocular Hypertension اطلاق می شود. یکی از مهمترین علائم فشار بالای داخل چشم، درد شدید چشم و تاری دید می باشد.

۲) یکی از علل عمده ی افزایش فشارداخل چشم، مصرف داروها می باشد. دو دسته از داروها بیشترین اثر را روی فشار داخل چشم اعمال می دارند:

▪ آنتی کلینرژیک ها:

که با مهار گیرنده های موسکارینی روی عضلات جسم مژگانی (Ciliary’s bodies) باعث کاهش میزان خروج مایع زلالیه از طریق کانال اشلم و شبکه ی ترابکولارمی شوند، در نتیجه فشار داخل چشم را افزایش می دهند مانند آتروپین، هیوسین ودی سیکلومین.

▪ آگونیست های آدرنرژیک:

این داروها با تحریک گیرنده های b روی اپی تلیوم ترشحی جسم مژگانی سبب تسهیل در ترشح مایع زلالیه شده و از این طریق فشار داخل چشم را بالا می برند. از این داروها می توان به دوبوتامین اشاره کرد.

۳) ستیریزین و لوراتادین دو داروی آنتی هیستامینرژیک هستند که با مهار گیرنده های هیستامینی H۱ ممکن است در پیشگیری و درمان واکنشهای آلرژیک مؤثر باشند. آنتی هیستامین های کلاسیک، آمین هایی هستند که به علت شباهت ساختمانی با ترکیبات آنتی کلینرژیک به نسبت های مختلف، خواص آنتی کلینرژیکی هم دارند. بنابراین یکی از عوارض این دسته از داروها ممکن است افزایش فشار داخل چشم و تاری دید باشد.

البته ستیریزین و لوراتادین دو دارو از نسل دوم آنتی هیستامین ها هستند که در مقایسه با داروهای نسل اول خواص آنتی کلینرژیکی بسیار پایین تری دارند. عوارض چشمی گزارش شده از این داروها شامل Conjunctivitis با لوراتادین وglaucoma, Oculogyric crisis با ستیریزین می باشد.

▪ نکته:

برخی از منابع خواص آنت کلینرژیکی ستیریزین و لوراتادین را صفر درنظر می گیرند.

۴) سیتالوپرام از دسته داروهای مهار کننده ی انتخابی باز جذب سروتونین (SSRIs) می باشد که در درمان افسردگی و وسواس کاربرد دارد. این دارو در مقایسه با سایر داروهای ضد افسردگی مانند سه حلقه یی ها(TCAs) و دیگر داروهای SSRIs مانند فلوکستین، پاروکستین و فلووکسامین، عوارض آنتی کلینرژیک بسیار پایین تری دارد. البته در مصرف خوراکی دو ماهه ی این دارو، به میزان ۹ درصد اختلال در انطباق دید دور و نزدیک دیده شده است و علت این عارضه را خواص آنتی کلینرژیکی هر چند اندک این دارو دانسته اند. مواردی از گلوکوم هم با این دارو گزارش شده است اما در همه ی موارد عوامل قویتری هم برای ایجاد گلوکوم وجود داشته و تا به حال هیچ رابطه ی مستقیمی بین مصرف این دارو و گلوکوم به اثبات نرسیده است.

▪ نکته:

در برخی موارد گزارش شده، این احتمال وجود دارد که خواص آنتی کلینرژیکی و سروتونرژیکی سرترالین روی عضلات مژگانی سبب افزایش فشار داخل چشم و گلوکوم شود.

۵) بتامتازون و هیدروکورتیزون دو دارو از دسته داروهای کورتیکواستروئید می باشند که در کاهش واکنش های التهابی بدن مؤثرند.

این دسته از داروها یکی از مهمترین داروهای ایجاد کننده ی گلوکوم می باشند. کورتیکواستروئیدهای سیستمی باافزایش تولید مایع زلالیه و انواع موضعی چشمی با مهار خروج مایع باعث افزایش فشار داخل چشم می شوند. بروز عارضه با کورتیکواستروئیدهای موضعی چشمی با احتمال بیشتری نسبت به فرم های سیستمی دیده شده است.

▪ نکته:

افزایش فشار داخل چشم با مصرف کمتر از یک ماه فرم های موضعی چشمی و کمتر از یک سال با فرم های سیستمی گزارش نشده است.

▪ نتیجه گیری:

باتوجه به اینکه اکثر افراد مبتلا به گلوکوم در سنین بالای ۴۰ سال می باشند، احتمال بروز افزایش فشارچشم ناشی از مصرف دارو(drug induced intraocular hypertension) در محدوده ی سنی فوق قوت می یابد. هر چند مواردی از گلوکوم در کودکان نیز گزارش شده است، ولی مورد این بیمار با احتمال بسیاربالا، علت بروز افزایش فشارچشم، ناشی از دارو می باشد.

● با فرض بروز عارضه دارویی:

الف) با توجه به خاصیت آنتی کلینرژیکی پایین سیتالوپرام و طول درمان با این دارو و زمان قطع دارو توسط بیمار، نمی توان این دارو را مستقیماً عامل بروز این عارضه دانست.

ب) کورتیکواستروئیدهای سیستمی فقط در مصارف دراز مدت این عارضه را دارند. با توجه به مصرف کوتاه مدت این دارو و فاصله ی زمانی مصرف این دارو ها با زمان بروز عارضه، شانس بروز این عارضه توسط این داروها هم پایین می باشد.

ج) باتوجه به برگشت نسبی فشار داخل چشم پس از قطع ستیریزین و مصرف دارو در زمان بروز عارضه می توان با بیشترین احتمال، عامل بروز عارضه را به داروی ستیریزین نسبت داد.

● پیشنهادها:

▪ در اکثر موارد مشابه در صورت قطع دارو، این عارضه برگشت پذیر بوده است.

▪ هشدار در مورد علائم فشار بالای چشم از جمله درد در ناحیه ی چشم و تاری دید در بیمارانی که داروهای افزایش دهنده ی فشار داخل چشم مصرف می کنند، مفید به نظر می رسد.

یادآوری بعضی از داروهای افزاینده ی فشارداخل چشم:

تئوفیلین، گشادکننده های عروقی، مهارکننده های منوآمینواکسیداز (MAOIs)، فن فلورامین، مهارکننده های گانگلیونی، سالیسیلاتها، کنتراسپتیوهای خوراکی، کلرپروپامید، سوکسینیل کولین، کتامین، کافئین، بنزودیازپین ها، فنوتیازینها، ضد افسردگیهای سه حلقه یی (TCAs)، آنتی کلینرژیک ها، بتاآگونیست ها، کورتیکوستروئیدها.

یادآوری می شود مرکزاطلاع رسانی داروها وسموم معاونت غذا ودارو، با شماره تلفن رایگان و شبانه روزی ۰۹۶۴۶، پاسخگوی کلیه سوالات دارویی، اعم از موارد مصرف، منع مصرف و عوارض جانبی داروها، تداخلات احتمالی درمصرف همزمان داروها با هم و با غذا، سازگاری داروهای تزریقی با هم وبا محلولهای تزریقی وهمچنین کنترل موارد مسمومیت با داروها و مواد شیمیایی، درخدمت همکاران گروه پزشکی وعموم مردم می باشد.

|+| نوشته شده توسط محمد راشد در سه شنبه بیستم اردیبهشت 1390  |
 
 
 
بالا